• 23445 марта ўқилди
Судланганлик -  шахснинг содир этган жинояти учун ҳукм этилганлигидан келиб чиқадиган ҳуқуқий ҳолат.
• Шахс қачон судланган деб ҳисобланади?
Фақатгина жазо тайинланган айблов ҳукми қонуний кучга кирган кундан бошлаб шахс судланган деб ҳисобланади. Суд томонидан жазодан озод қилинган шахс судланмаган деб ҳисобланади.
Шахснинг судланганлик ҳолати қуйидаги пайтларда тугалланади:
• шартли ҳукм қилинганларга нисбатан — синов муддати тугаган кундан бошлаб;
• мажбурий жамоат ишлари, хизмат бўйича чеклаш ёки интизомий қисмга жўнатиш тарзидаги жазоларини ўтаб чиққач;
• жарима жазоси ижро этилган кундан кейин, шунингдек муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёки ахлоқ тузатиш ишлари жазолари ўталганидан кейин 1 йил ўтгач;
• озодликни чеклаш жазоси ўталганидан кейин — 2 йил ўтгач;
• беш йилдан кўп бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси ўталганидан кейин — 4 йил ўтгач;
• беш йилдан ортиқ, лекин ўн йилдан кўп бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси ўталганидан кейин — 7 йил ўтгач;
• ўн йилдан ортиқ, лекин ўн беш йилдан кўп бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси ўталганидан кейин — 10 йил ўтгач.
Агар шахс озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаб бўлганидан кейин унга нисбатан маъмурий жазо ёки интизомий таъсир чоралари қўлланилмаган бўлса, жамоат бирлашмаси, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органи, жамоа ёки жазони ўтаб чиққан шахснинг ўзи берган илтимосномасига кўра суд Жиноят Кодексининг 78-моддасида назарда тутилган муддатларнинг камида ярми ўтганидан кейин унинг судланганлигини олиб ташлаши мумкин.

• 23451 количество просмотров
Лицо считается осужденным только со дня вступления приговора в силу. Оправданное судом лицо считается не осужденным.
Судимость погашается по
• истечении испытательного срока в отношении условно осужденных;
• отбытии наказания в виде обязательных общественных работ, ограничения по службе или направления в дисциплинарную часть;
• истечении - 1 года после исполнения штрафа, а также после отбытия наказания в виде лишения определенного права или исправительных работ;
• истечении - 2-х лет после отбытия наказания в виде ограничения свободы;
• истечении - 4-х лет после отбытия наказания в виде лишения свободы на срок не более 5 лет;
• истечении - 7 лет после отбывания наказания в виде лишения свободы на срок более 5, но не свыше 10 лет;
• истечении - 10 лет после отбытия наказания в виде лишения свободы на срок более 10, но не свыше 15 лет.
Если лицо после отбытия наказания в виде лишения свободы не подвергалось мерам административного взыскания или дисциплинарного воздействия, то по ходатайству общественного объединения, органа самоуправления граждан, коллектива или самого лица, суд может снять с него судимость по истечении не менее половины сроков, указанных в статье 78 Уголовного Кодекса.