• 16172 марта ўқилди
Фойдаланишни чеклаш — фойдаланувчининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муайян Интернет тармоғи ахборот ресурсидан фойдаланишини тўхтатишга доир ташкилий ва дастурий-техник чора-тадбирлар мажмуаси.
Тақиқланган ахборот мавжуд бўлган Интернет тармоғи ахборот ресурсларини аниқлаш мақсадида Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Оммавий коммуникациялар масалалари бўйича маркази томонидан қонунчиликда белгиланган тартибда Интернет тармоғи ресурсларининг мониторинги юритилади.
Интернет тармоғи ресурсларининг мониторинги, шунингдек, Марказга белгиланган тартибда келиб тушган юридик ва жисмоний шахсларнинг мурожаатлари асосида ҳам олиб борилади.
Мониторинг натижасида тақиқланган ахборот мавжуд бўлган Интернет тармоғи ахборот ресурси аниқланган тақдирда Марказ томонидан бир иш куни мобайнида Интернет тармоғи ахборот ресурсида тақиқланган ахборот мавжудлиги юзасидан хулоса тайёрланади.
Ўзбекистон Республикаси Рақамли технологиялар вазирлиги Интернет тармоғи ахборот ресурсларидан фойдаланишни чеклаш бўйича махсус ваколатли орган ҳисобланади.
• Махсус ваколатли орган Реестрга киритилган Интернет тармоғи ахборот ресурсларидан фойдаланишни чеклашга доир ташкилий ва дастурий-техник чора-тадбирлар кўради.
• Фойдаланишни чеклаш фақат идентификация маълумотлари Реестрга киритилган Интернет тармоғи ахборот ресурсларига нисбатан татбиқ этилади.
• Фойдаланишни чеклаш чораларини кўриш Интернет тармоғи ахборот ресурслари идентификация маълумотлари Реестрга киритилгандан кейин 12 соат мобайнида амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги билан тарқатилиши тақиқланган ахборот мавжуд бўлган Интернет тармоғи веб-сайтидан ва (ёки) веб-сайт саҳифаларидан фойдаланишни чеклаш Схемаси
Тақиқланган ахборот мавжуд бўлган Интернет тармоғи ахборот ресурси идентификация маълумотларини реестрдан чиқариш тартиби
Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига уларнинг ваколатлари доирасида, шунингдек, Интернет тармоғи ахборот ресурси эгаси бўлган юридик ва жисмоний шахсларга уларнинг мурожаатларига кўра Реестр маълумотларидан фойдаланишга рухсат этилади.

• 30693 количество просмотров
Ограничение доступа - комплекс организационных и программно-технических мер, направленных на прекращение доступа пользователей к соответствующему информационному ресурсу сети Интернет на территории Республики Узбекистан.
В целях выявления информационных ресурсов сети Интернет, содержащих запрещенную информацию, Центром по вопросам массовых коммуникаций Агентства информации и массовых коммуникаций (Центр) осуществляется мониторинг информационных ресурсов сети Интернет.
Мониторинг информационных ресурсов сети Интернет также проводится на основании поступивших в установленном порядке в Центр обращений физических и юридических лиц.
По результатам мониторинга в случае выявления информационных ресурсов сети Интернет, содержащих запрещенную информацию, Центром в течение 1 рабочего дня подготавливается заключение о наличии запрещенной информации на информационном ресурсе сети Интернет.
Специально уполномоченным органом, осуществляющим ограничение доступа к информационным ресурсам сети Интернет, является Министерство цифровых технологий .
• Мининфоком принимает комплекс организационных и программно-технических мер по ограничению доступа к информационным ресурсам сети Интернет, внесенным в Реестр.
• Ограничение доступа осуществляется только в отношении информационных ресурсов сети Интернет, идентификационные данные которых внесены в Реестр.
• Ограничение доступа осуществляется с принятием соответствующих мер в течение 12 часов после внесения идентификационных данных информационных ресурсов сети Интернет в Реестр.
Схема ограничения доступа к веб-сайтам и (или) страницам веб-сайтов всемирной информационной сети Интернет, содержащим информацию, распространение которой запрещено законодательством Республики Узбекистан.
Порядок исключения идентификационных данных информационного ресурса сети Интернет из Реестра.
Доступ к данным Реестра предоставляется органам государственной власти и управления в рамках их полномочий, а также юридическим и физическим лицам на основании запросов о принадлежащих им информационных ресурсах сети Интернет.