• 21021 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 42 ва 218-моддаларига мувофиқ ФҲДЁ органи мулкий низолари ҳамда вояга етмаган фарзандлари (шу жумладан, фарзандликка олинганлари) бўлмаган эр-хотинлардан никоҳдан ажратиш тўғрисидаги аризани қабул қилади.
Никоҳдан ажратишни қайд этиш эр-хотиннинг ёки улардан бирининг иштирокида никоҳдан ажратиш ҳақида ФҲДЁ органига ариза берган кундан кейин 3 ой ўтгач амалга оширилади ва собиқ эр-хотинларнинг ҳар бирига никоҳдан ажралганлик ҳақида гувоҳнома берилади.
Агар никоҳдан ажралишга эр-хотиннинг ўзаро розилиги бўлгани ҳолда умумий мулк ҳақида ёки меҳнатга лаёқатсиз, муҳтож эр ёки хотиннинг таъминоти ҳақида низолар бўлса, у ҳолда никоҳдан ажратиш суд тартибида ҳал этилади.
МДҲ мамлакати ва чет эл давлат суди томонидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарор асосида Ўзбекистон Республикаси фуқароси билан никоҳдан ажратиш (қарор қачон чиққанидан қатъи назар) агар давлатлараро битимда бошқа ҳол назарда тутилмаган бўлса, ариза берувчининг турар жойидаги ФҲДЁ органида қайд этилади.
Никоҳдан ажратишни қайд этишда, эр ва хотиннинг ўзаро келишувига кўра, уларнинг биридан ёки иккаласидан белгиланган тартибда консуллик йиғими ундирилади.

• 18364 количество просмотров
Согласно статьям 42 и 218 Семейного кодекса Республики Узбекистан орган ЗАГС принимает заявление о расторжении брака от супругов, не имеющих имущественных споров и несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных).
Регистрация расторжения брака производится по истечении 3-х месяцев со дня подачи заявления в орган ЗАГС в присутствии супругов или одного из них, и каждому из бывших супругов выдается свидетельство о расторжении брака.
Если при взаимном согласии супругов на расторжение брака имеются споры об общем имуществе или об обеспеченности нетрудоспособного нуждающегося супруга, то расторжение брака производится в судебном порядке.
Расторжение брака с гражданином Республики Узбекистан, произведенное судом страны СНГ и иностранного государства на основании вступившего в законную силу решения (независимо от времени его вынесения), если межгосударственным соглашением не предусмотрено иное, регистрируется в органе ЗАГС по месту жительства заявителя.
При регистрации расторжения брака по взаимному согласию супругов с одного из них или с обоих в установленном порядке взимаются консульские сборы и сборы в счет возмещения фактических расходов.
При регистрации расторжения брака в присутствии одного из супругов консульские сборы и сборы в счет возмещения фактических расходов взимаются в полном размере.