Асосий мақсад ННТнинг халқаро грант лойиҳаларини амалга оширишда давлат органлари томонидан юридик ва техник ёрдам кўрсатиш, лойиҳани аҳолининг ижтимоий муаммоларини самарали ҳал этишга йўналтиришда услубий кўмак кўрсатишдан иборат.
Низомга мувофиқ:
• нодавлат нотижорат ташкилотининг халқаро грант лойиҳасига тегишли соҳада ваколатли давлат органи миллий ҳамкор сифатида жалб этилади;
• миллий ҳамкор халқаро грант лойиҳасининг самарали амалга оширилишини таъминлаш, лойиҳани амалга оширишда вужудга келадиган муаммоларни тезкор ҳал этиш, лойиҳанинг мазмунидан келиб чиқиб уни амалга оширишда бошқа давлат органларини жалб қилиш ва бошқа вазифаларни бажаради;
• халқаро грант лойиҳасини амалга оширишда ННТга давлатнинг кўмагини самарали ташкил этиш мақсадида нодавлат нотижорат ташкилоти билан келишилган ҳолда “йўл харитаси” тасдиқланади.

• 2114 количество просмотров
Основная цель - оказание правовой и технической поддержки государственными органами в реализации международных грантовых проектов ННО, оказание методической поддержки в направлении проекта на эффективное решение социальных проблем населения.
Согласно регламенту:
• компетентный государственный орган в соответствующей области привлекается в качестве национального партнера в международном грантовом проекте негосударственной некоммерческой организации;
• национальный партнер обеспечивает эффективную реализацию международного грантового проекта, оперативно решает проблемы, возникающие в ходе реализации проекта, привлекает к его реализации другие государственные органы, исходя из содержания проекта, выполняет иные задачи;
• по согласованию с негосударственной некоммерческой организацией в целях эффективной организации государственной поддержки ННО в реализации международного грантового проекта утверждается «дорожная карта».
Согласно положению, вопросы дальнейшего развития отношений социального партнерства с негосударственными некоммерческими организациями возложены на государственные органы.