• Низомга мувофиқ, оилавий болалар уйи туман (шаҳар) ҳокими қарори билан ташкил этилади.
Аризани топшириш вақтида номзодларнинг ўзи ва фарзандларининг шахсини тасдиқловчи ҳужжатларининг асли кўрсатилади.
Ўзбекистон Республикасининг никоҳдан ўтган, 35 ёшдан 60 ёшгача бўлган фуқаролари тутинган ота-оналар бўлиши мумкин.
Қуйидаги шахслар бундан мустасно:
• а) оилавий болалар уйига қабул қилинаётган етим бўлмаган болалар билан яқин (бобо, буви, туғишган ёки ўгай ака, опа) қариндошлиги бўлганлар;
• б) суд томонидан муомалага лаёқатсиз ёки муомала лаёқати чекланган деб топилганлар;
• в) ота-оналик ҳуқуқларидан маҳрум этилганлар ёки ота-оналик ҳуқуқи чекланганлар;
• г) ўзларига юкланган мажбуриятларни зарур даражада бажармаганлик учун васийлик (ҳомийлик) мажбуриятидан четлаштирилганлар ёки шу сабаб билан оилага тарбия (патронат)га бериш бўйича шартномаси бир томонлама бекор қилинган шахслар;
• д) агар фарзандликка олиш уларнинг айби билан суд томонидан бекор қилинган бўлса, собиқ фарзандликка олганлар;
• е) қуйидаги касалликлардан бири мавжуд бўлган шахслар:
• I, II, V гуруҳ диспансер ҳисобидаги барча жойлашинув шаклидаги сил касалликлари (фаол ва сурункали);
• барча жойлашинувли ёмон сифатли онкологик касалликлар;
• наркологик касалликлар (алкоголизм, наркомания, токсикомания);
• ақли заифликнинг барча турлари;
• таносил касалликларининг маиший йўл билан юқувчи турлари (захм, сўзак);
• меҳнатга яроқлиликни инкор этувчи I ва II гуруҳ ногиронлигига олиб келувчи барча касалликлар ва жароҳатлар;
• ж) «Темир дафтар», «Аёллар дафтари»га киритилган, «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатга олинган оилаларнинг аъзолари;
• з) ҳаётга, соғлиққа қарши жиноятлар, ҳаёт ёки соғлиқ учун хавфли бўлган жиноятлар, жинсий эркинликка, оилага, ёшларга ва ахлоққа қарши, шахснинг озодлигига, шаъни ва қадр-қимматига қарши (бундан туҳмат, ҳақорат қилиш мустасно), фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларига қарши жиноятлар ва бошқалар;
• и) турар жойга нисбатан мулк ҳуқуқи ёки турар жойдан фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлмаган шахслар.
• Оилавий тарбиялаш учун туғилганидан бошлаб 18 ёшгача бўлган болалар берилади.
10 ёшга тўлган ва ундан юқори ёшдаги болаларни оилавий болалар уйига фақат уларнинг розилиги билан бериш мумкин.
• Оилавий болалар уйига тарбиялаш учун 3 ёшдан камида 3 нафар, лекин кўпи билан 5 нафар бола берилади.
• Оилавий болалар уйидаги тарбияланувчиларнинг яшаш харажатлари Давлат бюджетидан қопланади.
Тутинган ота-оналарга ҳар бир тарбияланувчи боланинг яшаш харажатлари учун ҳар ойда 7 ёшгача болаларга БҲМнинг 5 баравари8-18 ёшдагилар учун БҲМнинг 7 баравари миқдорида пул ажратилади.

• 3611 количество просмотров
Постановлением Правительства (№451 от 16.08.2022 года) утверждено Положение о семейных детских домах
В соответствии с Положением, семейный детский дом создается по решению хокима района (города).
Желающие взять детей на семейное воспитание подают заявление в хокимият.
• заключение врачебно-консультативной комиссии медицинского учреждения о состоянии здоровья кандидатов;
• копия справки о прохождении кандидатами курсов повышения квалификации для родителей.
При подаче заявления предъявляются оригиналы документов, подтверждающих личность самих кандидатов и их детей.
Усыновителями могут быть граждане Республики Узбекистан, состоящие в браке в возрасте от 35 до 60 лет.
Исключаются следующие лица:
• а) находящиеся в близком родстве (дедушки, бабушки, биологические или сводные братья, сестры) детей, не являющихся сиротами, поступивших в семейный детский дом;
• б) признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
• в) лишенные родительских прав или ограниченные в родительских правах;
• г) лица, отстраненные от исполнения обязанностей по опеке (попечительству) за неисполнение возложенных на них обязанностей в необходимом объеме, либо лица, с которыми по этой причине в одностороннем порядке расторгнут договор об обеспечении воспитания (попечительства) семьи;
• д) бывшие усыновленные, если усыновление отменено судом по их вине;
• е) лица с одним из следующих заболеваний:
• I, II, V группы все локализованные формы туберкулеза (активные и хронические) на диспансерном учете;
• недоброкачественные онкологические заболевания всех локализаций;
• наркотические заболевания (алкоголизм, наркомания, токсикомания);
• все виды умственной отсталости;
• венерические заболевания, передающиеся внутри страны (ранения, гонорея);
• все заболевания и травмы, приводящие к инвалидности I и II группы, лишающие трудоспособности;
• ж) члены семей, включенные в «Железный тетрадь», «Женский тетрадь», зарегистрированные в информационной системе «Единого реестра социальной защиты»;
• з) лица, совершившие преступления против жизни и здоровья, против половой свободы, семьи, молодости и нравственности, против свободы, чести и достоинства человека (за исключением клеветы и оскорбления), против конституционных прав и свобод граждан преступления и др.;
• и) лица, не имеющие права собственности или права пользования жилым помещением.
Для воспитания в детский семейный дом предоставляются дети от рождения до 18 лет.
Дети в возрасте 10 лет и старше могут быть переданы в семейный детский дом только с их согласия.
• Для воспитания в семейный детский дом можно взять не менее 3, но не более 5 детей в возрасте старше 3 лет.
• Расходы на проживание воспитанников семейного детского дома покрываются из Государственного бюджета.
Родителям-опекунам на содержание каждого воспитанника до 7 лет каждый месяц выделяются средства в размере 5 БРВ, на воспитанника от 8 до 18 лет - в размере 7 БРВ.