Отам Ўзбекистон Республикаси фуқароси, онам еса Германия фуқароси, мен Германияда туғилганман, Германия фуқаролигига егаман. Ҳозир 22 ёшдаман, қандай қилиб Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини олсам бўлади?
Агар шахс чет давлатнинг фуқаролигини туғилганлик бўйича ёхуд чет давлат фуқароси бўлган отасининг ёки онасининг фуқаролиги асосида, вояга етмаган ёшида олган бўлса ва йигирма бир ёшга тўлгунига қадар чет давлат фуқаролигидан чиқишни расмийлаштирмаган бўлса, бундай холат Ўзбекистон Республкаси фуқаролигини йўқотиш учун асос ҳисобланади. Бундан хулоса қилса бўладики, сиз йигирма бир ёшга тўлгунингизга қадар Германия фуқаролигидан чиқишингиз лозим бўлган, ҳозирда эса Ўзбекистон фуқаролигини йўқотган ҳисобланасиз.
Хорижий давлатларнинг ҳарбий хизматига кирган шахслар қандай аниқланади?
Чет давлатнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик органларига, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига хизматга кирган шахсларни аниқлаш учун консуллик муассасалари манфаатдор вазирликлар, давлат қўмиталари ҳамда идораларнинг маълумотларини текширади, шунингдек жисмоний ва юридик шахсларнинг келиб тушаётган мурожаатларини ўрганади.
Юқорида кўрсатилган фактлар тасдиқланган тақдирда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги хулоса тайёрлайди ва уни материаллар билан бирга Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик масалалари комиссиясига юборади.
Мен Ўзбекистон фуқаросиман, лекин ҳозир чет елдаман, лекин ҳозир Ўзбекистонда жойлашган меросни расмийлаштиришим керак, буни қандай амалга оширишим мумкин?
Мерос очилган кундан еътиборан 6 ой ўтгач хорижда бўлган Ўзбекистон фуқароси мерос ҳуқуқига кириш учун ўзи ёки бундай ҳуқуқни учинчи шахсларга (ишончнома орқали) ўтказиш йўли билан мамлакатга қайтиши керак. Умумий асослар бўйича мерос ишини очиш учун мулк жойлашган жойдаги нотариусга мурожаат қилиш лозим.
Мерос очилган жойдаги нотариус меросхўрнинг илтимосига биноан унга мерос ҳуқуқи тўғрисидаги гувоҳнома беришга мажбурдир.
Меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома мерос очилган кундан бошлаб 6 ой ўтгач берилади.
Aгар сизда мерос олиш учун шахсан келиш имконингиз бўлмаса, сиз ўз ҳуқуқ ва мажбуриятларингизни ишончнома бериш орқали ишончли шахсга топширишингиз мумкин.
Турмуш ўртоғим бошқа давлат фуқароси, мен еса Ўзбекистон фуқароси, туғилажак фарзандимиз қайси давлат фуқаролигини олади?
Aгар сиз Ўзбекистон фуқароси бўла туриб, фарзандингиз Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини олиш учун ариза топширсангиз, фарзандингиз Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини олади. Қонун ҳужжатларида қайд етилишича, бола туғилиши билан туғилган жойидан қатъи назар, агар унинг ота-онасидан бири Ўзбекистон Республикаси фуқароси, бошқаси бошқа давлат фуқароси бўлса ҳам, бола Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини олади.
Ўзбекистон фуқароси бошқа давлатнинг ҳуқуқни мухофаза қилувчи органларига ишга кирса нима бўлади?
Биринчидан, фуқаронинг хорижий давлатнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига хизматга қабул қилиниши шахснинг Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини йўқотишига асос бўлади;
Иккинчидан, Ўзбекистон Республикаси фуқаросини ҳарбий хизматга, хорижий давлатларнинг хавфсизлик, полиция, ҳарбий адлия ёки бошқа шунга ўхшаш органларига хизматга кирганлиги учун базавий ҳисоблаш миқдорининг уч юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.

• 2759 количество просмотров
Мой отец является гражданином Республики Узбекистан, а мама гражданином Германии, я родился в Германии и у меня немецкое гражданство. Сейчас мне уже исполнилось 22 года, как я могу получить гражданство Республики Узбекистан?
Если лицо приобрело гражданство иностранного государства по рождению или по гражданству родителя — гражданина иностранного государства в несовершеннолетнем возрасте и не оформило выход из гражданства иностранного государства по достижении возраста двадцати одного года, то данное обстоятельство является основанием утраты вами узбекского гражданства. То есть из этого можно сказать, что  Вы утратили гражданство Республики Узбекистан, поскольку не оформили свой выход из гражданства Германии по достижени вами двадцати одного года.
Как находят лиц, поступивших на военную службу иностранных государств?
Для выявления лиц, поступивших на военную службу, на службу в органы безопасности, правоохранительные органы, органы государственной власти и управления иностранного государства, консульские учреждения проверяют сведения заинтересованных министерств, государственных комитетов и ведомств, а также изучают поступающие обращения физических и юридических лиц.
При подтверждении фактов, указанных в части первой настоящей статьи, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан подготавливает заключение и направляет его вместе с материалами в Комиссию по вопросам гражданства при Президенте Республики Узбекистан.
Я являюсь гражданином Узбекистана, но в данное время нахожусь за рубежом, но сейчас мне необходимо оформить наследство, находящееся в Узбекистане, как я могу это осуществить?
Для вступления в право наследства гражданину Узбекистана, находящимуся за границей по истечению 6 месяцев со дня открытия наследства, необходимо вернуться в страну самостоятельно, либо путем передачи такого права третьим лицам (по доверенности) обратиться в нотариус по месту нахождения имущества для открытия наследственного дела на общих основаниях.
Если вы не имеете возможности лично явиться для получения наследства, то можете передать свои права и обязанности доверенному лицу путем выдачи доверенности.
Мой супруг является гражданином другой страны, а я гражданка Узбекистана, гражданство какой страны получит наш будущий ребёнок?
Если вы, будучи гражданином Узбекистана, будете ходатайствовать о приобретение вашим ребенком гражданства Республики Узбекистан, то ваш ребенок получит гражданство Республики Узбекистан. В законодательстве указано, что ребенок независимо от места его рождения приобретает гражданство Республики Узбекистан по рождению, если на момент рождения один из его родителей является гражданином Республики Узбекистан, а другой является гражданином иностранного государства.
Что будет если гражданин Узбекистана поступит на работу в правоохранительные органы другой страны?
Во-первых, поступление гражданина на военную службу, на службу в органы безопасности, правоохранительные органы, органы государственной власти и управления иностранного государства, является основанием для утраты лицом гражданства Республики Узбекистан;
Во-вторых, за поступление гражданина Республики Узбекистан на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств, назначается штраф до трехсот базовых расчетных величин или исправительные работы до трех лет.