Давлат мулки бўлган спорт объектлари ва иншоотларининг спорт заллари ҳамда хоналарини ногиронлиги бўлган шахсларга спорт билан шуғулланиш учун бепул асосда тақдим этилади, бундан қонунчиликда назарда тутилган ҳоллар мустасно.
Давлат спортнинг паралимпия турлари бўйича мураббийлар, ҳакамлар ҳамда бошқа мутахассисларни ўқитиш ва тайёрлашни таъминлайди.
Давлат органлари ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши учун шарт-шароитлар яратиш ва уларни спорт билан шуғулланишга жалб этишга доир дастурларни нодавлат нотижорат ташкилотлари, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари билан биргаликда ҳар йили ишлаб чиқади ҳамда амалга оширади.

• 5226 количество просмотров
Спортивные залы и помещения спортивных объектов и сооружений, находящихся в государственной собственности, предоставляются на бесплатной основе лицам с инвалидностью для занятия спортом за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
Государство обеспечивает обучение и подготовку тренеров, судей и других специалистов по паралимпийским видам спорта.
Государственные органы совместно с негосударственными некоммерческими организациями, в том числе с общественными объединениями лиц с инвалидностью, ежегодно разрабатывают и реализуют программы по созданию условий и привлечению к занятию спортом лиц с инвалидностью.