• 10608 марта ўқилди
“Ёшларни касбга (мутахассисликка) ва чет тилларига ўқитиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат Қарори (213-сон, 17.04.2024 й) қабул қилинди
Унга кўра, Фуқароларни (ёшларни) чет тилларига ўқитиш ва хорижий давлатларда ишлашга мақсадли тайёрлаш марказини (Марказ) ташкил этилади.
Профессионал таълим муассасаларида таълим олувчиларни касб (мутахассислик) ва чет тилларига ўқитиш бўйича ўқув курслари ташкил этилади Хорижда ишлаш истаги бўлган Ўзбекистон фуқароларини иш берувчилар томонидан танлаб олиш жараёнларини ташкил этиш Марказнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
Ўқув курсларини муваффақиятли тугатган битирувчиларга давлат томонидан тасдиқланган намунадаги ҳужжат берилади.
Ўқув курсларида кадрларни тайёрлаш бир йилгача бўлган таълим дастурларига мувофиқ тўлов-контракт асосида амалга оширилади.
Ўқув курслари доирасида таълим олувчилар инглиз, немис, япон, корейс, араб ва бошқа талаб юқори бўлган чет тилларига ўқитилади.
Профессионал таълим муассасаларига жалб этилган таълим олувчилар чет тилини мустақил равишда ўрганиб, халқаро ёки унга тенглаштирилган сертификатни тақдим этган тақдирда, таълим олувчи томонидан чет тилини ўқиш учун сарфланган харажатларнинг 50 фоизи, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваридан ошмаган қисми Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Бунда хорижий давлатга ишга жалб қилинадиган фуқаролар учун чет тили бўйича камида B2 даражадаги, “Ausbildung” (дуал таълим шакли) асосида хорижга кетадиган фуқаролар учун немис тили бўйича камида B1 даражадаги халқаро тан олинган сертификатни олиш талаб этилади.
Ўқув курсларига жалб қилинган педагог кадрларга фаолият самарадорлигидан келиб чиқиб, ҳар ой ойлик маошининг 100 фоизигача миқдорда устама тўланади.

• 203 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О мерах совершенствования системы обучения молодежи профессиям (специальностям) и иностранным языкам» № 213 от 17.04.2024 года
Согласно Постановлению, будет создан Центр (Центр) по обучению граждан (молодежи) иностранным языкам и целевой подготовке к работе в зарубежных государствах. Одной из основных задач Центра определена организация процессов отбора работодателями граждан Узбекистана, желающих работать за рубежом.
В профессиональных образовательных учреждениях будут организованы учебные курсы по обучению профессиям (специальностям) и иностранным языкам.
Выпускникам, успешно прошедшим учебные курсы, будет выдаваться документ утвержденного государством образца.
Подготовка кадров на учебных курсах будет осуществляться на платно-контрактной основе по образовательным программам сроком до одного года.
В рамках учебных курсов обучающиеся будут изучать английский, немецкий, японский, корейский, арабский и другие востребованные иностранные языки.
В случае, если обучающиеся, привлеченные в профессиональные образовательные учреждения, самостоятельно изучили иностранный язык и предъявят международный или приравненный к нему сертификат, им будет возмещено 50 процентов средств, затраченных для изучения иностранного языка, но в сумме, не превышающей 10 базовых расчетных величин, за счет средств государственного бюджета.
При этом, для граждан, привлекаемых на работу в зарубежную страну, требуется получение международно-признанного сертификата по иностранному языку уровня B2, а для граждан, выезжающих за рубеж на основе «Ausbildung» (дуальная форма обучения), - уровня B1 по немецкому языку.
Педагогическим кадрам, привлекаемым на учебные курсы, исходя из эффективности их деятельности выплачивается ежемесячная надбавка в размере до 100 процентов от их заработной платы.