Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Аҳолини ҳунармандчиликка жалб қилиш ва ҳунармандчилик фаолиятини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига асосан Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳузуридаги Касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси этиб қайта номлансин ва 2023 йил 15 июндан бошлаб ҳунармандчиликни молиявий қўллаб-қувватлаш чоралари Жамғарма маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
Касаначилик асосида уй шароитида ишлаётган ногиронлиги бўлган шахсларнинг иш жойини мослаштириш учун ҳар бир мослаштирилаётган иш жойи бўйича субсидия ажратиш тартиби ҳунармандчилик билан шуғулланаётган ногиронлиги бўлган шахсларга нисбатан ҳам татбиқ этилади.
Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағларидан тадбиркорлик субъектларига қуйидаги субсидияларни ажратилади:
• касаначиликни ташкил этган маҳаллалар жойлашган ҳудуддан қатъи назар, ҳар бир касаначининг дастлабки уч ой давомидаги касаначилик фаолияти учун бир ойлик ўртача даромади миқдорида;
• 2025 йил 1 январга қадар касаначилик билан шуғулланаётган ишсиз ва иш қидираётган, шунингдек, «Темир дафтар», «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари» ёки «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган фуқароларга асбоб-ускуналар ва хом ашё харид қилиш бўйича харажатларини қоплаш учун, бироқ ҳар бир касаначи учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 бараваригача миқдорда;
• касаначилик ёки ҳунармандчилик асосида уй шароитида ишлаётган ногиронлиги бўлган шахсларнинг иш жойини мослаштириш учун ҳар бир мослаштирилаётган иш жойи бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 бараваригача миқдорда;
• касаначиларни касб-ҳунарга ўқитишга сарфланадиган харажатларни уч ойгача бўлган муддатда қоплаш учун, бироқ ҳар бир касаначи учун ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараваригача миқдорда;
• нодавлат таълим ташкилотларида касаначилик йўналишида ўқув курсларини тамомлаган ҳар бир битирувчига касбга ўқитиш учун сарфланган харажатларнинг 70 фоизи, бироқ ҳар бир битирувчига базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 бараваридан ошмаган миқдорда.

• 1570 количество просмотров
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан "О мерах по привлечению населения к ремесленничеству и созданию благоприятных условий для развития ремесленнической деятельности", Фонд поддержки ремесленничества и надомничества при министерстве занятости и сокращения бедности и с 15 июня 2023 года осуществляет меры финансовой поддержки ремесленничества за счет средств Фонда.
Порядок выделения субсидий распространится на приспособление рабочих мест лиц с инвалидностью, работающих в домашних условиях на основе надомничества за каждое приспособленное рабочее место также для лиц с инвалидностью, занимающихся ремесленничеством.
Субъектам предпринимательства из средств Фонда поддержки ремесленничества и надомного труда выделяются следующие субсидии:
• в размере среднемесячного дохода каждого надомника от хозяйственной деятельности в течение первых трех месяцев независимо от района расположения;
• до 1 января 2025 года компенсация затрат на приобретение оборудования и сырья для безработных и ищущих работу граждан, а также включенных в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» или «Единый реестр социальной защиты» на сумму, не превышающей 30-кратного размера базовой расчетной величины на каждого надомника;
• до 40-кратного размера базового расчетной величины за каждое приспособленное рабочее место для лиц с инвалидностью, работающих на основе надомного труда или ремесленничества;
• покрытие расходов на профессиональное обучение надомников на срок до трех месяцев, но за каждого надомника в размере до 2-кратной суммы базовой расчетной величины в месяц;
• 70 процентов расходов на профессиональное обучение затрачивается на каждого выпускника, окончившего курсы надомного труда в негосударственных образовательных организациях, но на сумму не превышающую 4 кратного размера базовой расчетной величины.