• 17967 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасида фақат яқин қариндошлар орасида буйрак ва (ёки) жигар бўлагини трансплантация қилишга йўл қўйилади.
Буйрак ва (ёки) жигар бўлагини трансплантация қилиш реципиентга ўзининг жабрланган ва ҳаёт учун муҳим фаолиятини бажаролмасдан, унинг соғлиғига қайтариб бўлмайдиган асоратларга олиб келаётган буйрак ва (ёки) жигар бўлаги ўрнига тирик яқин қариндошлар орасидан соғлом буйрак ва (ёки) жигар бўлагини кўчириб ўтказиш мақсадида бажариладиган оператив амалиётдир.
Тирик яқин қариндош донорлар — қонунчилик асосида, ўзаро қариндош бўлган шахслар, яъни ота-оналар, туғишган ёки тутинган ака-ука ва опа-сингиллар, эр-хотинлар, фарзандлар (шу жумладан асраб олинганлар), бува ва бувилар, набиралар, шунингдек эр-хотиннинг ота-оналари, туғишган ёки тутинган ака-ука ва опа-сингиллар бўлиши мумкин.
Донор ва реципиент орасидаги яқин қариндошлик алоқаларини исботловчи ҳужжатларга туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома, паспорт, никоҳ тузилганлиги ҳақидаги гувоҳнома, шунингдек қариндошлик ришталарини тасдиқловчи бошқа ҳужжатлар киради.
Яқин қариндошлик алоқаларини исботловчи ҳужжатлар, шунингдек уларнинг ҳақиқийлигини тасдиқловчи исботлар ҳақидаги мажбуриятлар донор ва реципиент зиммасига юкланади.
18 ёшга тўлмаган, белгиланган ҳолатда ўзини ўзи бошқаролмайдиган деб топилган, озодликдан маҳрум қилинган, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар, ҳомиладор аёллар, наркомания, сурункали алкоголизм ва токсикоманиядан азоб чекаётган шахслардан трансплантация мақсадида буйрак ва (ёки) жигар бўлагини олишга йўл қўйилмайди.
Трансплантация фақат қуйидаги давлат тиббиёт ташкилотларида амалга оширилади:
• Академик В. Воҳидов номидаги Республика ихтисослашган илмий-амалий жарроҳлик тиббиёт маркази;
• Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази;
• Тошкент шаҳар нефрология шифохонаси.
Трансплантацияни амалга оширувчи давлат тиббиёт ташкилоти раҳбари трансплантацияга тайёрлаш жараёнида қуйидагиларга мажбур:
• донордан оператив усул билан унинг бир буйраги ва (ёки) жигар бўлагини олиш донорнинг соғлиғига таъсир қилиб, ривожланиши мумкин бўлган асоратларнинг юзага келиши ҳақида уни огоҳлантириш;
• донордан оператив усул билан унинг бир буйраги ва (ёки) жигар бўлагини олишга ундан онгли равишда ва эркин ҳолатда ёзма шаклдаги розилигини олиш;
• донорнинг трансплантацияни бажариш мумкин эканлигини тасдиқловчи тўлақонли тиббий кўрикдан ўтказилиши ва трансплантация бўйича мутахассисларнинг хулосасини олишини таъминлаш.
Трансплантация бажарилгандан сўнг давлат тиббиёт ташкилоти донор ва реципиентни қуйидагилар билан таъминлаши керак:
• профилактик диспансер кўриги — камида 3 йил давомида;
• амбулатория назоратида бўлган беморларни қонунчиликда белгиланган тартибда тегишли дори воситалари билан таъминлаш.

• 17965 количество просмотров
В Республике Узбекистан допускается исключительно близкородственная трансплантация почки и/или доли печени.
Трансплантация почки и (или) доли печени является оперативным вмешательством, выполняемым с целью пересадки реципиенту здоровой почки и (или) доли печени от живого близкородственного донора взамен поврежденной почки и (или) печени, не способной выполнять свои жизненно важные функции и приводящей к необратимым расстройствам здоровья человека.
Живыми близкородственными донорами могут быть лица, состоящие в родстве или свойстве, то есть родители, кровные и сводные братья и сестры, супруги, дети, в том числе усыновленные (удочеренные), дедушки, бабушки, внуки, а также родители, кровные и сводные братья и сестры супругов.
Документами, подтверждающими близкородственную связь донора и реципиента, являются свидетельство о рождении, паспорт, свидетельство о заключении брака, а также другие документы, свидетельствующие о достоверности родственной или свойственной связи.
Представление доказательств о близкородственной связи, а также ответственность за подлинность представленных документов о родственной связи возлагается на донора и реципиента.
Не допускается изъятие почки и (или) доли печени в целях выполнения трансплантации у лиц, не достигших 18 лет, признанных недееспособными, содержащихся в местах лишения свободы, лиц с инвалидностью I и II группы, беременных женщин, лиц, страдающих наркоманией, хроническим алкоголизмом, токсикоманией.
Трансплантация проводится в государственных медицинских организациях:
• Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре хирургии имени В. Вахидова;
• Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи;
• Ташкентской городской неврологической больнице.
При подготовке к трансплантации руководитель медицинской организации обязан:
• предупредить донора о возможных осложнениях для его здоровья;
• получить свободное и сознательное согласии донора, изложенное в письменной форме, на изъятие его одной почки и (или) доли печени;
• обеспечить всестороннее медицинское обследование донора с получением заключения специалистов о возможности трансплантации.
После проведения трансплантации медицинская организация должна обеспечить донора и реципиента:
• профилактическим диспансерным осмотром на протяжении не менее трех лет;
• соответствующими лекарственными средствами при его амбулаторном наблюдении в установленном законодательством порядке.