• 65614 marta o'qildi
Xorijiy fuqarolar O‘zbekistondagi umumta’lim maktablari, kollejlarda va oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olishi, ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishi mumkin.
Ta’lim muassasalarida xorijiy fuqarolarni o‘qitish tegishli ta’lim muassasalarining ta’lim dasturlarida nazarda tutilgan tillarda olib boriladi.
Xorijiy fuqarolarni o‘qishga qabul qilish va o‘qitish bo‘yicha barcha ishlarni tashkil etish, o‘quv-metodik rahbarlik qilish va muvofiqlashtirish umumta’lim maktablarida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, boshqa ta’lim muassasalarida - Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
O‘zbekistonda xorijiy fuqarolarni ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish uchun quyidagilar asos bo‘ladi:
• Halqaro shartnomalar;
• Maktabgacha va maktab ta’lim va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan dastlabki ekspertizadan va ro‘yxatdan o‘tkaziladigan jamoaviy va shaxsiy shartnomalar hamda kontraktlar.
O‘qitish turlari
• umumiy o‘rta ma’lumot;
• o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi;
• oliy ma’lumot.
• oliy muassasasidan keyingi ta’lim.
O‘qitish shartlari
Xorijiy fuqarolar O‘zbekiston ta’lim muassasalariga to‘lov-kontrakt asosida qabul qilinadi.
To‘lov-kontrakt asosida o‘qish qiymati asosida O‘zbekiston ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi tomonidan belgilanadi.
O‘qish uchun kelgan xorijiy fuqarolar tibbiy tekshiruvdan o‘tadilar.
Ta’lim muassasalariga qabul qilish uchun ruxsat berilmaydigan kasalliklar ro‘yxati
• sil kasalligining ochiq formalari (aktiv rivojlanuvchi o‘pka sili, traxeobronxial, qorinorti va pereferik limfa tugunlari, yirik suyaklar, halqum, ichak va teri aktiv sili);
• rivojlangan o‘pka-yurak etishmovchiligi (III-daraja) bilan kechuvchi o‘pkaning surunkali kasalliklari;
• barcha bosqichdagi xavfli o‘sma kasalliklari, ikki yil oldin radikal davolangan holatlaridan tashqari;
• II va III-darajali qon aylanishining buzilishi bilan kechuvchi yurak mushak va klapanlarining organik o‘zgarishlari (tug‘ma va orttirilgan);
• turg‘un buyrak etishmovchiligi bilan kechuvchi buyrak va boshqa a’zolar kasalliklari;
• endokrin kasalliklar: aqliy faoliyatni pasayishiga olib keluvchi tug‘ma gipoterioz va boshqa tug‘ma kasalliklar;
• qon kasalliklari: o‘tkir leykozlar, aplastik kamqonlik;
• tug‘ma va surunkali organik asab kasalliklari, shuningdek, aql-zakovatning chuqur va turg‘un buzilishlari, psixopatik buzilishi, yaqqol namoyon bo‘lgan nevrologik belgilar yoki psixopatik xulq-atvor asoratlari bilan o‘tkazilgan og‘ir kasalliklar (entsefalit, meningit, araxnoidit, bosh va orqa miyaning yopiq jarohatlari va boshqalar);
• to‘xtovsiz rivojlanish bilan kechuvchi shizofreniya (oddiy, gebefrenik, paranoid turlari): a) xurujsimon rivojlanish bilan kechuvchi shizofreniya (turlari: katotonik, galyutsinator, paranoid); b) to‘lqinsimon kechuvchi shizofreniya (turlari: tsirkulyar, depressiv-paranoid, oneyroid-katotonik) tez-tez xurujlanuvchi va qisqa remissiyali holatlarda; v) sust kechuvchi shizofreniyaning xuruj davri;
• tez-tez takrorlanuvchi tutqanoqli, tutqanoqsiz va psixomator xurujlari bilan, shuningdek, xushning xiralashuvi va og‘ir disforiya bilan.
• kam takrorlanuvchi xurujlar bilan kechuvchi epilepsiya, shaxsning chuqur o‘zgarishi va aql-zakovat buzilishi bilan, epileptik psixozlar, tez-tez xurujlanuvchi tsiklotimiya, maniakal depressiv psixoz, tez-tez takrorlanuvchi maniakal depressiv holatlar;
• shaxsning patologik rivojlanishi har xil turlari, mehnatga qobiliyati pasayishi bilan, psixopatiyaning yaqqol turi yoki tez-tez dekompensatsiyalanishi bilan kechuvchi turlari;
• og‘ir, surunkali kechuvchi, qaytalanuvchi teri kasalliklarining nogironlikka olib keluvchi (pufakchali epidermoliz, slerodaktiliya, artropatik psoriaz turlari, tarqok qizil teri sili (volchanka);
• zaxmning yuqumli bosqichi;
• traxomaning I, II, III-darajalari;
• giyohvandlik, toksikomaniyaning (tamakiga tobelikdan tashqari) barcha turlari;
• orttirilgan immun tanqisligi sindromi (OITS/OIV).
• o‘qishga qabul qilish haqida ariza;
• o‘rganilgan fanlar va ular bo‘yicha imtihonlarda olingan baholar (ballar) ko‘rsatilgan hujjatlarning asl nusxalari;
• sog‘lig‘i to‘g‘risidagi tibbiy xulosa;
• milliy pasport (amaldagi vizasi bilan) yoki tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma;
• 4 x 6 sm o‘lchamdagi 6 ta fotosurat.
Qabul qilish tartibi
Maktablarga xorijiy fuqaro ma’lumoti bor yo‘qligidan qat’iy nazar qabul qilinadi. Agar maktab ta’limni olayotgan bo‘lsa uni maktabning tegishli sinfidan ta’limni davom ettiradi.
O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalariga umumiy o‘rta ta’lim ma’lumotiga muvofiq bo‘lgan ma’lumotga ega bo‘lgan xorijiy fuqarolar qabul qilinadi.
Oliy o‘quv yurtlariga umumiy o‘rta yoki o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi ma’lumotiga muvofiq bo‘lgan ma’lumotga ega bo‘lgan xorijiy fuqarolar qabul qilinishi mumkin.
Xorijiy fuqarolar oliy o‘quv yurtlariga kirish test sinovlari natijalariga ko‘ra qabul qilinadi. MDH mamlakatlaridan kelgan xorijiy fuqarolar oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga oliy ta’lim muassasasi tomonidan belgilanadigan tartibda o‘tkaziladigan suhbat natijasida qabul qilinadi.
Xorijiy fuqarolarning test sinovi (suhbat) topshirishi uchun ruxsatnoma Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan beriladi.
Test sinovlari (suhbat) natijalari xorijiy fuqarolarni oliy o‘quv yurtiga o‘qishga qabul qilish yuzasidan qaror qabul qilishi uchun asos hisoblanadi.
Talabalar majburiyatlari
• O‘zbekiston qonun hujjatlariga amal qilish, mahalliy urf-odat va an’analarga hurmat bilan munosabatda bo‘lish, respublikada xorijiy fuqarolarning bo‘lishi va harakatlanishi bo‘yicha belgilangan qoidalarni bajarish;
• intizomga rioya qilish, mashg‘ulotlarga qatnashish, o‘quv rejalari va dasturlarida nazarda tutilgan o‘quv va ishlab chiqarish ishlarining barcha turlarini bajarish, imtihon va sinovlarni belgilangan muddatlarda topshirish;
• ta’lim muassasasining va talabalar yotoqxonasining ichki tartib-qoidalarini bajarish;
• ta’lim muassasasi rahbarlarining ko‘rsatma va farmoyishlarini bajarish.
Javobgarlik
O‘qishda o‘zlashtirmaslik, intizomni, ta’lim muassasasi va talabalar yotoqxonasining ichki tartib-qoidalarini buzganlik uchun, shuningdek O‘zbekiston qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa sabablarga ko‘ra xorijiy o‘quvchilarga nisbatan ta’lim muassasasi ro‘yxatidan chiqarib yuborishgacha bo‘lgan ma’muriy choralar ko‘rilishi mumkin.
O‘zbekiston hududida bo‘lish qoidalarini buzganlik uchun ular belgilangan tartibda respublikadan chiqarib yuboriladi.
O‘qish uchun kelgan xorijiy fuqarolarning zarur mablag‘lari bo‘lmagan taqdirda ularni O‘zbekistondan chiqarib yuborish bo‘yicha xarajatlar tegishli ta’lim muassasasi tomonidan amalga oshiriladi.
Ta’lim muassasalarida o‘quv yili 2 sentyabrdan boshlanadi. Ta’tillarning boshlanish va tugash vaqti, ularning davom etish muddati muayyan ta’lim muassasasining o‘quv rejalariga muvofiq belgilanadi.
O‘qishni tugatgandan keyin xorijiy fuqarolarga ma’lumoti to‘g‘risida belgilangan namunadagi tegishli hujjatlar beriladi.

• 65613 количество просмотров
Организация, учебно-методическое руководство и координация всей работы по приему и обучению иностранных граждан в общеобразовательные школах осуществляется Министерством дошкольного и школьного образования, а в других образовательных учреждениях — Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Основанием для приема иностранных граждан в образовательные учреждения в Узбекистане являются:
• международные договоры;
• коллективные и индивидуальные договора и контракты (в том числе с иностранными гражданами, прибывшими в республику по действительным визам, независимо от целей их приезда), подлежащие предварительной экспертизе и регистрации Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством народного образования Узбекистана.
Виды обучения:
• общее среднее образование;
• среднее специальное, профессиональное образование;
• высшее образование;
• послевузовское образование.
Условия обучения:
Иностранные граждане принимаются в образовательные учреждения Узбекистана на платно-контрактной основе.
Стоимость обучения на платно-контрактной основе определяется Государственной комиссией по приему в образовательные учреждения Узбекистана.
Медосмотр:
Иностранные граждане, поступающие на учебу, проходят медосмотр.
Перечень заболеваний, при которых не допускается прием в образовательные учреждения:
• открытые формы туберкулеза (активно развивающийся легочный туберкулез, трахеобронхиальный, брюшной и периферический лимфатические узлы, крупные кости, гортань, кишечник и кожный активный туберкулез);
• хронические заболевания легких, сопровождающиеся прогрессирующей легочной сердечной недостаточностью (III степень);
• опасные опухолевые заболевания всех стадий, за исключением случаев радикального лечения два года назад;
• органические изменения сердечной мышцы и клапанов (врожденные и приобретенные), сопровождающиеся нарушением кровообращения II и III уровней;
• заболевания почек и других органов, сопровождающиеся застойной почечной недостаточностью;
• эндокринные заболевания: врожденный гипотериоз и другие врожденные заболевания, приводящие к снижению психической активности.
• конъюнктивит: острые ощущения, апластические судороги;
• тяжелые заболевания (энцефалит, менингит, арахноидит, закрытые раны головного и спинного мозга и др.), сопровождающиеся врожденными и хроническими органическими нервными заболеваниями, а также глубокими и стойкими нарушениями интеллекта, психопатическими расстройствами, выраженными неврологическими симптомами или психопатическими осложнениями;
• шизофрения с непрерывным развитием (обычные, гебефренические, параноидные виды): а) шизофрения с прогрессированием вялости (типы: катотоническая, гальюсинаторная, параноидная); б) волнообразная шизофрения (виды: циркулярная, депрессивно-параноидная, онироидно-катотическая) в случаях частых приступов и кратковременных ремиссий; в) застойная шизофрения.
• с частыми повторяющимися приступами, без приступов и психоматорных приступов, а также с резким расстройством сознания и тяжелой дисфорией.
• эпилепсия, сопровождающаяся редкими рецидивирующими приступами, глубокими изменениями личности и расстройствами интеллекта, эпилептическими психозами, частыми приступами циклотимии, маниакальным депрессивным психозом, частыми рецидивирующими маниакальными депрессивными состояниями;
• различные виды патологического развития личности, сопровождающиеся снижением трудоспособности, выраженным типом психопатии или частым декомпенсацией;
• инфекционная стадия сифилиса;
• I, II, III степени трахомы;
• наркомания, все виды токсикомании (кроме табакокурения);
• приобретенный иммунодефицитный синдром (СПИД/ВИЧ).
Необходимые документы для сдачи:
• заявление о приеме на обучение;
• оригиналы документов об изученных дисциплинах и полученных оценках (баллах) по ним;
• медицинское заключение о здоровье;
• национальный паспорт (с действительной визой) или свидетельство о рождении;
• 6 фотографий размером 4х6 см.
Порядок приема:
В школы принимаются иностранные граждане независимо от наличия или отсутствия образования. Если иностранный гражданин обучается на тот момент в школе, то он продолжает образование в соответствующем классе школы.
В средние специальные, профессиональные образовательные учреждения принимаются иностранные граждане, имеющие образование, соответствующее общему среднему образованию.
В высшие учебные заведения могут быть приняты иностранные граждане, имеющие образование, соответствующее общему среднему или среднему специальному, профессиональному образованию.
Прием иностранных граждан осуществляется по результатам вступительных тестовых испытаний в высшие учебные заведения. Иностранные граждане из стран СНГ принимаются в бакалавриат высших образовательных учреждений по результатам собеседования, проводимого в порядке, определяемом высшим учебным заведением.
Разрешение на проведение тестирования (собеседования) иностранных граждан выдается Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Результаты тестовых испытаний (собеседования) являются основанием для принятия решения о зачислении иностранных граждан в высшее учебное заведение.
Обязанности студентов:
• соблюдать законодательство Узбекистана, уважительно относиться к местным обычаям и традициям, соблюдать  установленные правила  пребывания и передвижения иностранных граждан в республике;
• соблюдать  дисциплину, участвовать в занятиях, выполнять все виды учебной и производственной работы, предусмотренные учебными планами и программами, сдавать экзамены в установленные сроки;
• соблюдать правила внутреннего распорядка учебного заведения и студенческого общежития;
• выполнять указания и распоряжения руководителей образовательных учреждений.
Ответственность:
За неосвоение учебной дисциплины, нарушение правил внутреннего распорядка образовательного учреждения и общежития студентов, а также по другим причинам, предусмотренным законодательством Узбекистана, в отношении иностранных студентов могут быть приняты административные меры вплоть до исключения из списков образовательного учреждения.
За нарушение правил пребывания на территории Узбекистана они в установленном порядке выдворяются  за пределы республики.
В случае отсутствия у иностранных граждан, прибывших для обучения, необходимых средств, расходы по их выдворению из Узбекистана осуществляются соответствующим учебным заведением.
Учебный год в учебных заведениях начинается со 2 сентября. Время начала и окончания каникул, их продолжительность устанавливаются в соответствии с учебными планами конкретного образовательного учреждения.
По окончании обучения иностранным гражданам выдаются соответствующие документы установленного образца об образовании.