• 841590 marta o'qildi
<strong>Subsidiyastrong> — ipoteka kreditlari asosida kvartira sotib olish uchun boshlang‘ich badal va kredit foizining bir qismini yoki yakka tartibdagi uy-joylarni qurish va rekonstruktsiya qilish uchun kredit foizining bir qismini qoplash maqsadida Davlat byudjetidan fuqaro uchun bankda uning nomiga ochilgan tegishli hisobvaraqqa o‘tkazilgan mablag‘.
<strong>Ipoteka kreditiga Davlat subsidiyasini olishga ariza berishstrong>.
• <strong>Ariza beruvchistrong> — ipoteka kreditlari bo‘yicha boshlang‘ich <strong>badal strong>va <strong>foiz strong>xarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiya olish maqsadida ariza bilan murojaat qiluvchi <strong>18 yoshdan 60 yoshgachastrong> bo‘lgan <strong>O‘zbekiston Respublikasi fuqarosistrong>.
• <strong>Daromadi yuqori bo‘lmagan fuqaro yoki oilastrong> — qonunchilik hujjatlariga muvofiq aniqlanishi mumkin bo‘lgan o‘rtacha oylik daromadlar miqdori <strong>Qoraqalpog‘iston Respublikasistrong> va <strong>viloyatlarda strong>belgilangan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining <strong>2,7strong> baravaridan <strong>8 strong>baravarigacha va <strong>Toshkent shahridastrong> belgilangan MHTEKMning <strong>2,7strong> baravaridan <strong>9,2strong> baravarigacha bo‘lgan oilalar.
• Ariza beruvchi ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiya olish uchun <strong>istalgan tuman strong>(<strong>shaharstrong>) <strong>davlat xizmatlari markazigastrong> o‘zi kelib murojaat etadi yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida davlat xizmatidan elektron tarzda foydalanish uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
• O‘zi kelib murojaat etganda, <strong>Davlat xizmatlari markazistrong> xodimi ariza beruvchi nomidan, <strong>YIDXP orqali strong>murojaat qilinganda esa ariza beruvchi mustaqil ravishda Nizomga muvofiq davlat xizmatidan foydalanish uchun anketa-arizani <strong>elektron tarzda to‘ldiradistrong>.
<strong>Mehnat migrantlaristrong> nomidan ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiya olish to‘g‘risidagi arizani uning <strong>oila a’zolaristrong> <strong>notarial strong>tartibda tasdiqlangan <strong>ishonchnoma strong>asosida berishi mumkin.
<strong>Davlat xizmatlari markazistrong> va <strong>YaIDXP orqalistrong> ko‘rsatiladigan <strong>xizmatlar strong>va markaz tomonidan tegishli tashkilotlarga <strong>so‘rov yuborishstrong> orqali <strong>ma’lumotlarga strong>aniqlik kiritish <strong>to‘lovlarsiz strong>(<strong>bepulstrong>) amalga oshiriladi.
Ariza beruvchi tomonidan <strong>ipoteka kreditlaristrong> bo‘yicha subsidiya olish uchun ariza <strong>yil davomidastrong> topshirilishi mumkin.
Mas’ul tashkilotlar <strong>7 ish kunidastrong> ariza beruvchining ijtimoiy mezonlarga muvofiqligini taqdim etilgan hujjatlar asosida tashkilotlarda mavjud ma’lumotlar bazasi bilan solishtirgan holda o‘rganib chiqadi va <strong>YaIDXPda onlayn elektron shakldastrong> quyidagi ma’lumotlarni:
• <strong>tibbiyot birlashmasistrong> — ariza beruvchi va uning oila a’zolari orasida <strong>surunkali kasallikning og‘ir turlaridanstrong> azob chekuvchi va <strong>Sog‘liqni saqlash vazirligistrong> tomonidan tasdiqlangan ro‘yxatga muvofiq <strong>alohida xonada yashashga muhtoj bo‘lgan shaxslarstrong>, birinchi guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning, <strong>yolg‘iz strong>o‘zi og‘ir nogironlikka olib keluvchi kasallikka chalingan <strong>bolani parvarishlayotgan ayollarning strong>mavjudligini;
• <strong>davlat soliq inspektsiyasistrong> — soliq to‘lovchining jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSh ShIR) bo‘yicha ariza beruvchi va oila a’zosi sifatida keltirilgan shaxslarning (arizada «Labor — migration» dasturida ro‘yxatdan o‘tganligi ko‘rsatilgan ariza beruvchi bundan mustasno) daromadlarini aniqlaydi.
• <strong>tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limlaristrong> — ariza beruvchining og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlar, nogironligi bo‘lgan, farzandlarini to‘liqsiz oilada tarbiyalayotgan, uy-joy sharoitini yaxshilashgan muhtoj onalar toifasiga mansubligini;
• <strong>tuman (shahar) hokimligi moliya bo‘limistrong> — ariza beruvchining olis va chekka hududlarda joylashgan byudjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan oliy ma’lumotli mutaxassis va (yoki) tibbiyot xodimi ekanligini tasdiqlaydi»
• <strong>tuman (shahar) mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limlaristrong> — ariza beruvchining <strong>og‘ir ijtimoiy vaziyatgastrong> tushib qolgan xotin-qizlar, nogironligi bo‘lgan, farzandlarini to‘liqsiz oilada tarbiyalayotgan, uy-joy sharoitini yaxshilashgan muhtoj onalar toifasiga mansubligini;
• Komissiya kotibi mas’ul tashkilotlar tomonidan kiritilgan xulosalarni <strong>3 kun ichidastrong> arizalarni navbat asosida ularning qayd etilishi ketma-ketligiga muvofiq ko‘rib chiqib, <strong>yakuniy xulosa beradistrong>.
• <strong>Komissiya raisistrong> <strong>kotib strong>tomonidan kiritilgan ijtimoiy mezonlar yuzasidan baholash natijalariga asosan ariza beruvchiga ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiya <strong>berish strong>yoki <strong>berishni rad etishnistrong> elektron (<strong>ERI orqalistrong>) shaklda tasdiqlaydi.
• <strong>Subsidiya ajratishstrong> yoki <strong>ajratishni rad etishstrong> to‘g‘risida komissiya elektron <strong>reestrni yuritadistrong> hamda ushbu reestr tuman (shahar) iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bo‘limida <strong>uch yil mobaynida saqlanadistrong>.
• <strong>Ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yichastrong> subsidiya <strong>berish strong>yoki <strong>berishni rad etishstrong> to‘g‘risida elektron tasdiqlangan <strong>QR-kodstrong> (<strong>matrik shtrixli kodstrong>) qo‘yilgan qaror tegishli tuman (shahar) Davlat xizmatlari markaziga <strong>yuboriladistrong>.
• Ushbu xabarnoma <strong>Davlat xizmatlari markazistrong> tomonidan <strong>bir ish kunidastrong> ariza beruvchiga <strong>yuboriladistrong>.
• Bundan tashqari YIDXP orqali ariza beruvchiga «<strong>SMSstrong>» xabar yuboriladi.
• YaIDXP orqali <strong>elektron shaklda murojaat etilgandastrong>, komissiya tomonidan subsidiya <strong>berish strong>yoki <strong>berishni rad etishstrong> to‘g‘risidagi xabarnoma <strong>elektron shaklda ariza beruvchiga yuboriladistrong>.
Ariza beruvchini quyidagi<strong> ijtimoiy mezonlar bo‘yicha baholashstrong> (aniqlash) subsidiya.idm.uz dasturiy ta’minot tizimida avtomatlashtirilgan tarzda amalga oshiriladi:
• ariza beruvchining «<strong>Labor — migrationstrong>» dasturida ro‘yxatdan o‘tganligi, xorijda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirayotganligi;
• ariza beruvchining <strong>yosh oilalar toifasiga mansubligi va 30 yoshdan oshmagan fuqaro ekanligistrong>;
• <strong>ariza beruvchidastrong>, shu jumladan, <strong>uning turmush o‘rtog‘iningstrong> nomida respublikaning barcha hududlari miqyosida<strong> mulk huquqi bilan turar joyning mavjud yoki mavjud emasligistrong>»;
• <strong>a)strong> taqdim etilgan arizada ko‘rsatilgan ma’lumotlar ijtimoiy <strong>mezonlarga mos strong>kelmaganda;
• <strong>b)strong> taqdim etilgan ma’lumotlar <strong>noto‘g‘ri strong>yoki <strong>soxta strong>bo‘lganda;
• <strong>g)strong> ilgari <strong>shahar strong>va <strong>qishloq joylarda strong>arzon uy-joy qurish dasturlari doirasida <strong>imtiyozli ipoteka kreditlaridan foydalanganstrong> holda kvartira yoki <strong>yakka tartibdagi uy-joy hamda subsidiya olganstrong> (avval olingan uy-joy boshqa shaxsga begonalashtirib yuborilgan taqdirda ham) oila a’zolari (eri, xotini) <strong>takroriy murojaat strong>etganda;
• <strong>d)strong> joriy yilda hudud uchun ajratiladigan <strong>subsidiya soni tugagandastrong>;
• <strong>e) strong>ariza beruvchi va/yoki oilaning o‘rtacha oylik daromadi:
1. <strong>Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardastrong> — MHTEKMning 2,7 baravaridan kam va 8,0 baravaridan yuqori;
2. <strong>Toshkent shahridastrong> — MHTEKMning 2,7 baravardan kam va 9,2 baravaridan yuqori bo‘lganda.
• <strong>Davlat xizmatlari markazidanstrong> subsidiya ajratish to‘g‘risidagi xabarnomani olgan talabgor <strong>uy-joynistrong> <strong>ipoteka kreditistrong> orqali sotib olish bo‘yicha <strong>qurilish strong>(<strong>pudratstrong>) tashkiloti bilan <strong>shartnoma strong>tuzadi.
• <strong>Sotib olinadiganstrong> uy-joy yoki yakka tartibdagi uy-joylarni <strong>qurish strong>va <strong>rekonstruktsiya qilish uchun strong>ajratiladigan <strong>ipoteka krediti miqdoristrong> tijorat banklari tomonidan belgilangan tartibda <strong>ariza beruvchistrong> va <strong>birgalikda qarz oluvchiningstrong> (<strong>kafilningstrong>) to‘lov qobiliyatidan kelib chiqib aniqlanadi.
• <strong>Foiz to‘lovlarinistrong> hisoblash ajratiladigan <strong>ipoteka krediti qiymatigastrong> muvofiq hisoblanadi.
• Bunda <strong>tijorat bankistrong> tomonidan ajratiladigan ipoteka krediti miqdori <strong>joriy yil uchunstrong> belgilagan ipoteka kreditining <strong>eng ko‘p miqdoridanstrong> oshib ketmasligi shart.
• <strong>uy-joy sotib olish uchun subsidiyastrong> ajratish to‘g‘risidagi <strong>xabarnomani strong>va <strong>uy-joyni ipoteka shartlari asosidastrong> sotib olish bo‘yicha <strong>qurilish tashkilotistrong> bilan tuzilgan <strong>shartnomani strong>hamda fuqaro o‘ziga tegishli bo‘lgan <strong>badal mablag‘larinistrong> bankdagi <strong>hisobvarag‘iga joylashtirganligistrong> yoki <strong>pudrat tashkilotiga to‘langanliginistrong> tasdiqlovchi <strong>hujjatstrong>;
• <strong>quriladigan strong>va <strong>rekonstruktsiya qilinadigan strong>yakka tartibdagi uy-joyning kadastr hujjatlarini hamda <strong>bank tomonidan belgilangan boshqa hujjatlarnistrong>;
• ipoteka krediti bo‘yicha birgalikda <strong>qarz oluvchiningstrong> (<strong>kafilningstrong>) tegishli <strong>ma’lumotlarini strong>taqdim qiladi.
Ishtirok etuvchi tijorat banki tegishli hujjatlar to‘liq taqdim qilingandan <strong>so‘ng uch ishstrong> <strong>kunida strong>qarz oluvchiga <strong>kredit strong>berish masalasini o‘rganib chiqadi hamda <strong>arizani qanoatlantirishstrong> yoki <strong>rad etishstrong> to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
• Sotib olinadigan kvartira bo‘yicha talabgor tomonidan to‘lanishi lozim bo‘lgan boshlang‘ich <strong>badal to‘liq shakllantirilgandanstrong> so‘ng ishtirok etuvchi tijorat banki talabgor bilan <strong>bir ish kunidastrong> ipoteka krediti shartnomasini tuzadi.
• Yakka tartibdagi <strong>uy-joylarstrong> qurish va rekonstruktsiya qilish bo‘yicha talabgor tomonidan to‘lanishi lozim bo‘lgan boshlang‘ich <strong>badal to‘liq shakllantirilgandanstrong> so‘ng ishtirok etuvchi tijorat banki talabgor bilan <strong>bir ish kunidastrong> ipoteka krediti <strong>shartnomasini strong>rasmiylashtiradi.
• Talabgor tomonidan sotib olinadigan kvartiraning talabgor nomiga rasmiylashtirilgan kadastr hujjatlari taqdim etilgandan so‘ng tijorat <strong>banki bir ish kunistrong> ichida tuman (shahar) moliya bo‘limlariga boshlang‘ich badalning <strong>bir qismini qoplashstrong> uchun <strong>kadastr hujjatlarini ilova qilganstrong> holda <strong>subsidiyani to‘lashgastrong> buyurtmanomani yuboradi.
• Tuman (shahar) moliya bo‘limlari <strong>besh ish kunistrong> mobaynida ipoteka krediti bo‘yicha boshlang‘ich badalning bir qismini qoplash uchun subsidiyani tijorat banki tomonidan ko‘rsatilgan hisobvaraqqa o‘tkazib beradi.
• <strong>Boshlang‘ich badalning bir qismini qoplashstrong> uchun subsidiya o‘tkazilgan kundan boshlab <strong>undan o‘ttiz kunstrong> ichida <strong>foydalanilmagan strong>taqdirda, ishtirok etuvchi tijorat banki subsidiyani tuman (shahar) g‘aznachilik bo‘limining tegishli hisobvarag‘iga <strong>qaytaradistrong>.
• Bunda ishtirok etuvchi tijorat banki tomonidan nazarda tutilgan <strong>muddat strong>o‘tgandan <strong>so‘ng uch ish kunistrong> ichida ajratilgan subsidiya tuman (shahar) g‘aznachilik bo‘limining tegishli hisobvarag‘iga <strong>qaytarilmagan taqdirdastrong>, har bir kechiktirilgan kun uchun ushbu qaytarilmagan <strong>subsidiyaning 0,033 foizi miqdoridastrong> penya hisoblanadi.
• sotib olinadigan kvartira joylashuvi, qiymati va maydonidan qat’i nazar, dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun subsidiyalar — qat’iy belgilangan <strong>32 million so‘m miqdorida,strong> foiz to‘lovlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyalar — birinchi besh yil davomida 10 foizlik punktdan oshgan qismiga to‘lanadi;
<strong>2022-yil 1 noyabrdan boshlabstrong>, xususiy pudrat tashkilotlari tomonidan tayyor holda topshirish shartisiz qurilgan uylardagi kvartiralarni (xonalarga bo‘lingan va pardoz ishlariga tayyor) birlamchi uy-joy bozorida sotib olish uchun ipoteka kreditlarini ajratishga hamda ular bo‘yicha dastlabki badalning va ipoteka krediti bo‘yicha foizlarning bir qismini qoplash uchun subsidiya to‘lashga ruxsat berildi.

• 841542 количество просмотров
<strong>Субсидия strong>- денежные средства, перечисляемые из государственного бюджета на соответствующий счет, открытый гражданину в банке на его имя в целях покрытия части первоначального взноса и (или) процентов по кредиту на приобретение жилья на основе ипотечного кредита.
<strong>Подача заявления на получение государственной субсидии на ипотечный кредит.strong>
• <strong>Заявитель strong>-<strongstrong>гражданин Республики Узбекистан<strong> в возрасте от 18 до 60 лет, strong>который<strongstrong>претендует на получение субсидии для покрытия части первоначального взноса и (или) процентных расходов по ипотечным кредитам.
• <strong>При личном обращенииstrong> сотрудник Центра государственных услуг выступает от имени заявителя, а <strong>при подаче заявкиstrong> Едином интерактивном портале государственных услуг заявитель самостоятельно заполняет форму заявки <strong>в электронной формеstrong> в соответствии с Положением.
• Кроме сведений и документов от заявителя, не указанных выше, а также сведений, указанных в анкете запрашивать другие документы <strong>строго запрещается.strong>
Заявление на получение субсидию ипотечного кредита от имени трудового мигранта могут подать члены его семьи на основании <strong>нотариально удостоверенной доверенностиstrong>.
Услуги, оказываемые <strong>Центром государственных услугstrong> и <strong>ЕПИГУstrong>, уточнение информации центром путем направления запроса в соответствующие организации осуществляются <strong>на безвозмездной (бесплатной) основеstrong>.
Заявитель может подать заявку на получение субсидии по ипотечному кредиту<strong> в течение всего годаstrong>.
Ответственные организации проверяют соответствие заявителя социальным критериям в течение<strong> 7 рабочих днейstrong> на основании представленных документов, сравнивая их с существующей базой данных в организациях, и предоставляют в режиме онлайн в электронном виде в ЕПИГУ следующую информацию:
• <strong>медицинское объединениеstrong> - наличие среди заявителя и членов его семьи лиц, страдающих тяжелыми видами хронических заболеваний и нуждающихся в проживании в отдельном помещении по перечню, <strong>утвержденному Министерством здравохраненияstrong>, инвалидов I группы, женщин, которые в одиночку ухаживают за ребенком с инвалидностью;
• <strong>налоговая инспекцияstrong> определяет доход заявителя и лиц, числящихся членами семьи (за исключением заявителя, состоящего на учете по программе <strong>«Labor — migration»strong>) по персональному идентификационному номеру физического лица <strong>(ПИНФЛ)strong>.
В случае, если государственная налоговая инспекция <strong>не выставит баллstrong> по доходам заявителя и членов семьи, заявление <strong>не будетstrong> рассматриваться другими ответственными организациями и будет автоматически направлено секретарю комиссии <strong>по отказу в выделении субсидииstrong>;
• районные (городские) по поддержке махалли и старшего поколения - о том, что заявительница <strong>относится к категории женщин, находящихся в трудной социальной ситуацииstrong>, матерей-инвалидов, воспитывающих детей в неполных семьях, малообеспеченных матерей, у которых потребность на улучшения жилищного условия;
• <strong>районные (городские) отделы семьи и женщинstrong> - о том, что заявительница относится к категории женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, матерей-инвалидов, воспитывающих детей в неполных семьях, малообеспеченных матерей, имеющих не лучшие жилищные условия;
• <strong>финансовый отдел районной (городской) управленияstrong> подтверждает, что заявитель является высокообразованным специалистом и (или) медицинским работником, приехавшим из других регионов для работы в бюджетных организациях, расположенных в отдаленных и труднодоступных местностях».
• Секретарь комиссии в <strong>3-дневный срокstrong> рассмотрит представленные ответственными организациями заключения, рассмотрев заявления поочередно, в соответствии с очередностью их оформления, и выдаст <strong>итоговое заключениеstrong>.
• Председатель комиссии в электронной форме (через ЭЦП) утверждает вопрос <strong>о предоставлении или отказеstrong> в предоставлении субсидии по ипотечному кредиту заявителю по результатам оценки введенных секретарем.
• Комиссия ведет электронный реестр о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии, и этот реестр хранится <strong>в течение 3 летstrong> в районном (городском) отделе экономического развития и борьбы с бедностью.
• По результатам рассмотрения решение о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии с электронно верифицированным <strong>QR-кодомstrong> (матричным штрих-кодом) направляется в <strong>Центр государственных услуг strong>соответствующего района (города).
• Это уведомление будет отправлено заявителю Центром государственных услуг <strong>в течение 1 рабочего дняstrong>.
• Кроме того, через ЕПИГУ заявителю будет отправлено <strong>SMS-сообщениеstrong>.
• При подаче заявления в электронной форме через ЕПИГУ уведомление о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии комиссией направляется заявителю <strong>в электронном видеstrong>.
• тот факт, что заявитель зарегистрирован по программе «<strong>Labor — migrationstrong>», выполняет временную работу за границей;
• что заявитель относится к категории молодых семей и является гражданином <strong>в возрасте до 30 летstrong>;
<strong>а)strong> когда <strong>информацияstrong>, указанная в поданном заявлении, <strong>не соответствуетstrong> социальным критериям;
<strong>б)strong> когда предоставленная <strong>информация неверна или ложнаstrong>;
<strong>в) при повторном обращении членами семьиstrong> (мужем, женой), ранее <strong>получившими квартиру или индивидуальный дом и субсидию (даже в случае отчуждения ранее приобретенного жилья другому лицу)strong> по льготным ипотечным кредитам в рамках программ строительства доступного жилья в городских и сельские районы;
<strong>г)strong> когда <strong>заканчивается количество субсидиstrong>й, выделенных региону в текущем году;
<strong>д) strong>среднемесячный доход заявителя и/или семьи:
В Республике Каракалпакстан и областях - минимальный размер оплаты труда менее чем <strong>в 2,7 раза и strong>более чем<strong> в 8,0 разstrong>;
В г.Ташкенте - минимальный размер оплаты труда менее чем <strong>в 2,7 и более чем в 9,2 раза.strong>
• Заявитель, получивший уведомление о выделении субсидии от Центра государственных услуг, <strong>заключает договорstrong> со строительной (подрядной) организацией о приобретении жилья за счет ипотечного кредита.
• <strong>Размер ипотечного кредитаstrong>, выделяемого на строительство и реконструкцию приобретаемого дома или индивидуальных жилых домов, <strong>определяется коммерческими банками исходя из платежеспособности заявителя и созаемщика (поручителя)strong>.
• При этом сумма ипотечного кредита, выделяемого коммерческим банком, <strong>не должна превышать установленную на текущий год максимальную сумму ипотечного кредитаstrong>.
• документ, подтверждающий, что уведомление <strong>о выделении субсидииstrong> на приобретение жилья и заключенный со строительной организацией договор о приобретении жилья на условиях ипотеки, а также факт внесения гражданином взноса на банковский счет либо их уплату подрядной организацией;
• <strong>кадастровые документыstrong> индивидуального жилья, подлежащего строительству и реконструкции, и другие документы, указанные банком;
• предоставляет <strong>информацию о созаемщике (поручителе) strong>по ипотечному кредиту.
Коммерческий банк рассматривает вопрос <strong>о предоставленииstrong> <strong>кредитаstrong> заемщику <strong>в течение 3-х рабочих днейstrong> после полного представления соответствующих документов и принимает решение <strong>об удовлетворении или отклонении заявкиstrong>.
• После полного формирования <strong>первоначального взносаstrong> заявителя за <strong>приобретаемую квартируstrong> коммерческий банк-участник <strong>в течение 1 рабочего дняstrong> заключает с заявителем договор ипотечного кредита.
• После того, как первоначальный взнос, подлежащий уплате заявителем на <strong>строительство и реконструкцию индивидуального жильяstrong>, полностью сформирован, коммерческий банк-участник <strong>в течение 1 рабочего дняstrong> оформляет договор ипотечного кредита с заявителем.
• После представления кадастровых документов квартиры, приобретаемой заявителем на имя заявителя, коммерческий банк <strong>в течение 1 рабочего дняstrong> направляет распоряжение <strong>о выплате субсидииstrong> с приложением кадастровых документов в районные (городские) финансовые отделы <strong>для покрытия части первоначального взноса.strong>
• Районные (городские) финансовые отделы <strong>перечисляют субсидиюstrong> на указанный коммерческим банком счет <strong>для покрытия части первоначального взносаstrong> по ипотечному кредиту <strong>в течение 5 рабочих днейstrong>.
• Для покрытия части первоначального взноса, <strong>в случае неиспользования субсидии в течение 30 днейstrong> со дня перечисления, коммерческий банк-участник <strong>возвращает субсидиstrong>ю на соответствующий счет районного (городского) казначейства.
• В случае <strong>невозврата субсидииstrong>, выделенной коммерческим банком-участником, на соответствующий счет районного (городского) казначейства <strong>в течение 3-х рабочих дней strong>после установленного срока начисляется <strong>пеня в размере 0,033 процентаstrong> от суммы указанной невозвращенной субсидии за каждый день.
• <strong>отменилась strong>практика установления максимальной нормы площади квартиры при выплате за счет средств Государственного бюджета субсидий гражданам с невысоким уровнем дохода и нуждающимся в улучшении жилищных условий;
• лица, получившие уведомление о предоставлении субсидии, часть первоначального взноса по ипотечному кредиту, в размере <strong>не менее 5 % strong>от стоимости жилья, формируют за счет собственных средств;
• независимо от местонахождения, стоимости и площади приобретаемой квартиры субсидии на компенсацию части первоначального взноса выплачиваются в фиксированном размере — <strong>32 млн сумовstrong>, субсидии на компенсацию части процентных платежей — в течение первых <strong>5 летstrong> в части, превышающей <strong>10 %strong> пунктов;
• гражданам при получении ипотечного кредита предоставляется право на привлечение в качестве созаемщиков также других лиц, не проживающих вместе с ними и <strong>не являющихсяstrong> их близкими родственниками;