• 22009 marta o'qildi
Davlat siyosati turizmni iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida rivojlantirish, fuqarolarning dam olish va erkin harakatlanish huquqini ta’minlash, turistlarning xavfsizligini himoya qilish, ichki va ijtimoiy turizmni rivojlantirishga qaratilgan.
Shuningdek, turizm sohasida tadbirkorlik va investitsiyalarni rag‘batlantirish, davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish, raqobat uchun teng sharoit yaratish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va turistik klasterlarni rivojlantirish davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari qatoriga kiradi.
«O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» dasturida qanday imkoniyatlar bor?
Mehnat jamoalarida jamoa shartnomalariga xodimlar uchun yiliga kamida bir marta mahalliy sayohat tashkil etish va xarajatlarning bir qismini ish beruvchining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan qoplash imkoniyatini kiritish nazarda tutilgan.
Belgilangan turistik platforma orqali O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilganda ayrim xarajatlarning bir qismi keshbek tarzida qaytariladi. Jumladan:
• aviachipta xarajatining 15 foizi — 150 ming so‘mgacha;
• temir yo‘l yoki avtobus chiptasi xarajatining 15 foizi — 80 ming so‘mgacha;
• joylashtirish xarajatining 15 foizi — 80 ming so‘mgacha;
• teatr, muzey, tsirk yoki badiiy galereya chiptasi xarajatining 50 foizi — 20 ming so‘mgacha qaytarilishi mumkin.
Keshbek belgilangan elektron platforma orqali rasmiylashtirilgan va tegishli shartlarga javob beradigan sayohatlar uchun bank kartasiga qaytariladi.
Yosh tadbirkorlarga turizm sohasida qanday grant ajratilishi mumkin?
Amaldagi farmonda turizm sohasidagi yosh tadbirkorlarning loyihalari uchun har bir tashabbusga 50 mln so‘m miqdorida grant, ushbu maqsadlar uchun jami 10 mlrd so‘m mablag‘ ajratish nazarda tutilgan.
Grant turizm sohasidagi veb-saytlar yaratish, ularni xorijiy ijtimoiy tarmoqlarda targ‘ib qilish va xorijiy turistik ko‘rgazma hamda yarmarkalarda ishtirok etish kabi loyihalar uchun belgilangan tartibda beriladi.
Grant oluvchi tashabbuskor 3 yil davomida kamida 200 nafar xorijiy turistning O‘zbekistonga sayohatini tashkil etishi shart.
Turkiy davlatlar bilan ziyorat turizmi qanday rivojlantirilmoqda?
Turkiy davlatlar o‘rtasida ziyorat turizmini rivojlantirish maqsadida «Tabarruk ziyorat» turizm kontseptsiyasi qabul qilingan. U umumiy ziyorat yo‘nalishlarini shakllantirish, turistik ob’ektlarni targ‘ib qilish, axborot almashish va turizm sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi.

• 22008 количество просмотров
Государственная политика направлена на развитие туризма как одной из стратегических отраслей экономики, обеспечение прав граждан на отдых и свободное передвижение, защиту безопасности туристов, а также развитие внутреннего и социального туризма.
К ее основным направлениям относятся также стимулирование предпринимательства и инвестиций, развитие государственно-частного партнерства, создание равных условий для конкуренции, внедрение современных технологий и развитие туристских кластеров.
Какие возможности дает программа «Путешествуй по Узбекистану!»?
В коллективных договорах может предусматриваться организация для работников внутренних путешествий не реже одного раза в год с частичным покрытием расходов за счет внебюджетных средств работодателя.
При путешествии по Узбекистану через установленную туристическую платформу часть расходов может возвращаться в виде кешбэка. В частности:
• 15 процентов стоимости авиабилета — до 150 тыс. сумов;
• 15 процентов стоимости железнодорожного или автобусного билета — до 80 тыс. сумов;
• 15 процентов стоимости размещения — до 80 тыс. сумов;
• 50 процентов стоимости билета в театр, музей, цирк или художественную галерею — до 20 тыс. сумов.
Кешбэк возвращается на банковскую карту за поездки, оформленные через соответствующую электронную платформу и отвечающие установленным условиям.
Какие гранты предусмотрены для молодых предпринимателей в сфере туризма?
Действующим указом предусмотрено выделение грантов в размере 50 млн сумов на одну инициативу молодых предпринимателей в сфере туризма, при общем объеме средств 10 млрд сумов.
Гранты в установленном порядке предназначены, в частности, для создания туристических веб-сайтов, их продвижения в зарубежных социальных сетях, а также участия в международных туристических выставках и ярмарках.
Получатель гранта должен в течение 3 лет организовать путешествие в Узбекистан не менее 200 иностранных туристов.
Как развивается паломнический туризм между тюркскими государствами?
Для развития паломнического туризма между тюркскими государствами принята туристическая концепция «Табаррук зиёрат». Она предусматривает формирование общих паломнических маршрутов, продвижение туристических объектов, обмен информацией и расширение сотрудничества в сфере туризма.