• 33411 marta o'qildi
Chet el fuqarolari Rossiya Federatsiyasida bo‘lish, migratsiya ro‘yxatida turish yoki ishga joylashish qoidalarini buzganliklari uchun Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, jarima qo‘llanilishi yoki Rossiyaga kirish huquqi sud qarori bilan cheklanishi va davlatdan chiqarib yuborilishi mumkin.
Rossiya Federatsiyasining davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tish Rossiyaga kirish huquqiga qo‘yilgan cheklovlar doirasida ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Kirish taqiqlanganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni quyidagi havola orqali aniqlash mumkin - www.fms.gov.ru
Rossiya Federatsiyasiga kirishga qo‘yilgan taqiqni olib tashlash uchun vakolatli organning kirishga ruxsat bermaslik to‘g‘risidagi qaroriga nisbatan sudga yoki Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining Migratsiya departamentiga shikoyat qilish mumkin.
1993-yil 22 yanvardagi “Fuqarolik, oilaviy va jinoyat ishlari bo‘yicha huquqiy yordam va huquqiy munosabatlar to‘g‘risida”gi Minsk konventsiyasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining hududiy bo‘linmasiga yoki Rossiyada taqiqni o‘rnatgan organga quyidagi manzillar orqali elektron murojaat yo‘llashi mumkin - www.mvd.rf.
Rossiya Federatsiyasi hududiga kirishni taqiqlashning mumkin bo‘lgan sabablar:
• takroran (ikki marta va undan ko‘p) 3 yil muddatga ma’muriy javobgarlikka tortish (ma’muriy huquqbuzarlik uchun amaldagi qonunchilikka muvofiq) – sudning oxirgi bayonnomasi tuzilgan kundan boshlab 3 yil muddatga kirishni taqiqlash;
• har bir 180 kunlik davrda mamlakatda avvalgi yashash muddatini jami 90 kundan ortiqroq qilish - chiqib ketgan kundan boshlab 3 yil davomida;
• oldingi migratsiya davrida vaqtincha bo‘lish muddati tugaganidan keyin 30 kungacha bo‘lgan muddatda mamlakatni tark etmaslik - chiqib ketgan kundan boshlab 3 yil davomida;
• deportatsiya, chiqarib yuborish to‘g‘risida ilgari qabul qilingan qaror - chiqib ketgan kundan boshlab 5 yil davomida;
• deportatsiya, chiqarib yuborish to‘g‘risidagi takroriy qarorlar - chiqib ketgan kundan boshlab 10 yil davomida;
• amaldagi majburiy tibbiy sug‘urta polisining yo‘qligi - taqdim etishdan oldin; va boshqalar.
Kirish ruxsatnomasini bekor qilish uchun asoslar:
Rossiya hududiga kirish taqiqini olib tashlash uchun jiddiy sabablar talab qilinadi. Agar keltirilgan dalillar etarli deb topilsa va chet ellik shaxsning mamlakatimiz hududida uzoq muddat bo‘lishi zarurligini to‘liq tushuntirib bersa, ruxsat bermaslik bekor qilinadi.
Chet el fuqarosiga quyidagilar jiddiy sabablar talab qilinadi:
• turmush o‘rtog‘i - Rossiya Federatsiyasi fuqarosi yoki Rossiya Federatsiyasida doimiy ravishda istiqomat qiluvchi;

• 33636 количество просмотров
За нарушение иностранными гражданами правил пребывания, постановки на миграционный учет или осуществления трудовой деятельности российским законодательством предусмотрен штраф и выдворение с территории Российской Федерации по решению суда с дальнейшим ограничением права на въезд в РФ.
За незаконное пересечение государственной границы Российской Федерации при введенных ограничениях на право въезда в Россию предусмотрены административная или уголовная ответственность.
Информацию о закрытии въезда можно узнать на сайте МВД России (www.fms.gov.ru).
Снятие запрета на въезд в РФ возможно только путем законного обжалования решения компетентных органов России о не разрешении въезда в соответствующие судебные инстанции или вышестоящий орган Управления по вопросам миграции МВД РФ.
В соответствии с Минской конвенцией " О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам" от 22 января 1993г., граждане Республики Узбекистан могут обратиться в территориальное подразделение МВД РФ или орган, который установил данный запрет в России, путем направления соответствующего обращения российской стороне на электронные адреса веб-сайтов  www.мвд.рф.
Возможные причины для запрета въезда на территорию Российской Федерации:
• неоднократное (дважды и больше) привлечение к административной ответственности на протяжении 3-х лет (в соответствии с действующим законодательством за административное нарушение) – запрет на въезд налагается на 3 года с даты последнего судебного протокола;
• превышение срока предыдущего проживания в стране суммарно на 90 суток на протяжении каждого периода в 180 суток – на 3 года с даты выезда;
• невыезд из страны в предыдущий миграционный период до 30 суток по истечении срока временного пребывания – на 3 года с даты выезда;
• вынесенное ранее решение о депортации, выдворении – на 5 лет с даты выезда;
• неоднократное вынесение решений о депортации, выдворении – на 10 лет с даты выезда;
• отсутствие действующего медицинского полиса обязательного страхования – до предоставления; и другие.
Основания для снятия неразрешения на въезд:
Чтобы снять запрещение въезда на территорию России потребуются весомые причины. Если представленные аргументы будут сочтены достаточными и объясняющими в полной мере необходимость длительного нахождения иностранного лица на территории нашей страны, неразрешение будет отменено.
К весомым аргументам относится наличие у иностранного гражданина:
• супруга (супруги) – гражданина (гражданки) РФ либо проживающего (проживающей) в РФ на постоянной основе;
• детей – граждан РФ, проживающих в стране на постоянной основе;
• недееспособных близких родственников, нуждающихся в уходе;
• места для постоянного жительства, которым является жилое помещение с зарегистрированным правом собственности на объект недвижимости;
• общественно значимое, постоянное место работы;
• действующий вид на жительство или разрешение на временное проживание в РФ;
• действительные разрешение на осуществление трудовой деятельности в Российской Федерации либо патент;
• необходимость экстренного лечения на территории Российской Федерации при документальном подтверждении;