• 3656 marta o'qildi
Qonun (O‘RQ–1077-son, 30.07.2025-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Qonun bilan ayrim qonunlarga o‘zini parlamentdagi muxolifat deb e’lon qilgan siyosiy partiya fraktsiyasiga bir qancha qo‘shimcha huquqlar berishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritildi.
Qonun hujjatlariga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, o‘zini parlamentdagi muxolifat deb e’lon qilgan siyosiy partiya fraktsiyasi quyidagi huquqlarga ega bo‘lishi ko‘zda tutildi:
• o‘z vakillari Qonunchilik palatasining 1 nafar qo‘mita raisi va 2 nafar qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimlarini kafolatli egallashi;
• qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilguniga qadar ham o‘sha masalaga doir qonun loyihasi yoki uning tarkibiy qismining muqobil tahririni kiritish;

• 3655 количество просмотров
Законом (№ ЗРУ–1077 от 30.07.2025 года) внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Документом внесены изменения в отдельные законы, предусматривающие предоставление ряда дополнительных прав фракции политической партии, объявившей себя парламентской оппозицией.
Согласно внесенным изменениям, фракция политической партии, объявившей себя парламентской оппозицией, наделяется следующими правами:
• гарантированное занятие их представителями должностей одного председателя комитета и двух заместителей председателя комитета Законодательной палаты;
• внесение альтернативной редакции законопроекта или его составной части до рассмотрения законопроекта во втором чтении;