• 3112 marta o'qildi
“Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish” yilida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturlari va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturi to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–22-son, 16.02.2026-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, mahallani rivojlantirish bo‘yicha amalga oshiriladigan ustuvor islohotlarning asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
► mahallalarda 10 mingdan ziyod ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish loyihalarini ishga tushirish orqali qo‘shimcha 100 mingta yangi ish o‘rnini yaratish;
► mahallalar infratuzilmasini takomillashtirishga 20 trln so‘m mablag‘ yo‘naltirib, ularga Yangi O‘zbekiston qiyofasini olib kirish.
Quyidagilar kasblarni rivojlantirish bo‘yicha ustuvor islohotlarning asosiy yo‘nalishlari etib belgilandi:
♦ 2026/2027 o‘quv yilidan 7 ta hududda ilg‘or kasbiy mahorat texnikumlarida “Kasblar shaharchalari”ni tashkil etib, ular orqali maktab o‘quvchilarini zamonaviy kasblarga yo‘naltirish;

• 3113 количество просмотров
Принят Указ Президента «О Государственной программе по реализации стратегии „Узбекистан – 2030“ и программ реформ по приоритетным направлениям в рамках Года развития махалли и повышения уровня общества» (№ УП–22 от 16.02.2026 г.).
Согласно Указу, основными приоритетными направлениями реформ по развитию махалли определены, в частности:
► создание дополнительно 100 тысяч новых рабочих мест путём запуска более 10 тысяч производственных и сервисных проектов в махаллях;
► направление 20 трлн сумов на развитие инфраструктуры махаллей и придание им облика Нового Узбекистана.
✅ Основными приоритетными направлениями реформ по развитию профессиональной деятельности определены:
♦ начиная с 2026/2027 учебного года организация «городков профессий» при техникумах передового профессионального мастерства в 7 регионах с целью ориентации школьников на современные профессии;
♦ внедрение практики выплаты стипендий в техникумах начиная с 2026/2027 учебного года;
♦ создание 24 центров оценки квалификации в регионах и внедрение выдачи сертификатов, признаваемых на рынке труда.