• 2233 marta o'qildi
Adliya vazirligi Axborot texnologiyalari sohasidagi xorijiy investorlar va mutaxassislarga, shuningdek Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki rezidentlarining ta’sischilari (ishtirokchilari)ga tavsiya berish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirish va qo‘shimchalarni (ro‘yxat raqami 3387-1, 07.03.2026-y.) davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi.
Unga ko‘ra, quyidagi shaxslarga ham IT-visa beriladi:
▫️ axborot texnologiyalari sohasidagi xorijiy investorlar va mutaxassislarga;
▫️ Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki rezidentlarining ta’sischilari (ishtirokchilari), ularning yakkaboshchilik asosidagi ijro etuvchi organi vazifasini amalga oshiruvchi jismoniy shaxs yoki kollegial ijro etuvchi organining raisi hamda ularning o‘rinbosarlariga;
▫️ Raqamli startaplar dasturi ishtirokchisi bo‘lgan startap loyihalar ta’sischilari (ishtirokchilariga) va mutaxassislariga;
▫️ oliy ta’lim tashkilotlarining axborot texnologiyalari sohasida fan nomzodi, falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DsC) ilmiy darajasiga ega bo‘lgan xorijlik professor-o‘qituvchilariga.
✅ Shunindek, IT-visa berish uchun bir qator yangi talablar belgilandi. Jumladan:
► xorijiy investor – O‘zbekiston Respublikasi rezidenti bo‘lgan va axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan yuridik shaxsni 30 ming AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda moliyalashtirishni amalga oshiruvchi yoki ushbu yuridik shaxsning ustav fondidagi ulushi miqdori kamida 30 ming AQSh dollarini tashkil etishi;
► Texnopark rezidentining ta’sischisi – Texnopark rezidenti maqomini olgan yuridik shaxsning ta’sischisi (ishtirokchisi) bo‘lgan va ushbu yuridik shaxsning ustav fondidagi ulushi miqdori kamida 30 ming AQSh dollarini tashkil etadigan jismoniy shaxs bo‘lishi belgilandi.

• 2232 количество просмотров
Администрация юстиции зарегистрировала изменения и дополнения в Положение о порядке выдачи рекомендаций иностранным инвесторам и специалистам в сфере информационных технологий, а также учредителям (участникам) резидентов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (рег. № 3387-1 от 07.03.2026).
Согласно изменениям, IT-виза также будет выдаваться следующим лицам:
▫️ иностранным инвесторам и специалистам в сфере информационных технологий;
▫️ учредителям (участникам) резидентов Технологического парка программных продуктов и информационных технологий, физическому лицу, выполняющему функции единоличного исполнительного органа, председателю коллегиального исполнительного органа и их заместителям;
▫️ учредителям (участникам) и специалистам стартап-проектов, являющихся участниками программы «Цифровые стартапы»;
▫️ иностранным профессорам и преподавателям высших учебных заведений, имеющим ученую степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) в сфере информационных технологий.
Также установлены новые требования для получения IT-визы. В частности:
Иностранный инвестор — должен финансировать юридическое лицо-резидента Республики Узбекистан, осуществляющее деятельность в сфере информационных технологий, на сумму не менее 30 тысяч долларов США, либо его доля в уставном фонде данного юридического лица должна составлять не менее 30 тысяч долларов США.
Учредитель резидента Технопарка — должен быть физическим лицом-учредителем (участником) юридического лица, получившего статус резидента Технопарка, при этом его доля в уставном фонде данного юридического лица должна составлять не менее 30 тысяч долларов США.