• 1596 marta o'qildi
“Agrar sektorni zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan ta’minlashning navbatdagi chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–97-son, 13.03.2026-y.) qabul qilindi.
Ushbu qarorni qabul qilishdan ko‘zlangan maqsad qishloq xo‘jaligida mexanizatsiyalash darajasini oshirish, jumladan, 2026-yilda paxtani mashinalar yordamida terib olish ulushini 70 foizgacha etkazish etib belgilandi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yilda qishloq xo‘jaligi texnika va agregatlari xaridini moliyalashtirish uchun davlat kafolati ostida jalb qilinadigan xorijiy kredit liniyalari hisobidan tijorat banklari orqali 400 mln AQSh dollarigacha bo‘lgan miqdorda mablag‘lar yo‘naltirilishi ta’minlanadi.
Tijorat banklari barcha turdagi qishloq xo‘jaligi texnika va agregatlari xaridi uchun 10 yil muddatga 2 yillik imtiyozli davr bilan yillik Markaziy bank asosiy stavkaga 4 foiz bank marjasi bilan milliy valyutada kreditlar ajratadi.
2026-yildan imtiyozli kredit va lizing shartlari asosida etkazib beriladigan paxta va g‘alla kombaynlari bo‘yicha kredit va lizing to‘lovlarini to‘lash muddati ushbu texnikalarni xarid qiluvchilar uchun yiliga 2-marta 31-yanvar hamda 31-iyulь sanalari etib belgilandi.

• 1597 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по обеспечению аграрного сектора современной сельскохозяйственной техникой» (№ ПП–97 от 13.03.2026 г.).
Целью принятия данного постановления определено повышение уровня механизации в сельском хозяйстве, в том числе доведение доли машинной уборки хлопка в 2026 году до 70 процентов.
Согласно постановлению, в 2026 году для финансирования закупки сельскохозяйственной техники и агрегатов будет обеспечено направление средств в объеме до 400 млн долларов США через коммерческие банки за счет привлечения зарубежных кредитных линий под государственные гарантии.
Коммерческие банки будут выделять кредиты в национальной валюте на срок до 10 лет с льготным периодом 2 года на приобретение всех видов сельскохозяйственной техники и агрегатов — по ставке, равной основной ставке Центрального банка плюс 4 процента банковской маржи.
Начиная с 2026 года, для хлопко- и зерноуборочных комбайнов, поставляемых на основе льготных кредитов и лизинга, установлены сроки погашения кредитных и лизинговых платежей два раза в год — 31 января и 31 июля.