• 1470 marta o'qildi
♦ 2028-yilga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida qo‘shimcha ravishda jami maydoni 100 gektardan kam bo‘lmagan botanika va dendrologiya bog‘larini tashkil qilish;
♦ PM2.5 va PM10 kabi zararli zarrachalarning kontsentratsiyasini 20–25 foizga kamaytirish, iqlim sharoiti og‘ir hududlarda havo haroratini o‘rtacha 1,5–2°C gacha pasaytirish imkoniyatini yaratish.
Farmonga ko‘ra, dendrologiya bog‘lari maqomiga ko‘ra botanika bog‘lariga tenglashtiriladi.
Botanika va dendrologiya bog‘larini tashkil etish maqsadida ajratiladigan er maydonlari, istisno tariqasida, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiligi o‘rnini qoplash bo‘yicha kompensatsiya to‘lovlaridan ozod qilinadi.
❌ Botanika va dendrologiya bog‘larining er uchastkalarini xususiylashtirish yoki begonalashtirish, ikkilamchi ijaraga berish, ularning hududlarini qisqartirish qat’iy taqiqlanadi.
“Yashil chipta” tizimi joriy etiladi
Farmonga ko‘ra, 3 oy muddatda “Yashil chipta” tizimi joriy qilinadi.
Bunda samolyot, poezd, metro va taksi yo‘nalishlarida marshrutning karbon izini (ta’sirini) aniqlash va foydalanuvchilarga marshrutning tabiatga ta’sirini “yashil chipta” sotib olish orqali kompensatsiya qilish imkoni beriladi.
☑️ Ishlab chiqariladigan, saqlanadigan, ichki va tashqi bozorda realizatsiya qilinadigan mahsulotlar uchun ishlab chiqarish, saqlash va logistika jarayonlaridagi karbon izini hisoblab, xaridorga mahsulotning atrof-muhitga ta’sirini ixtiyoriy ravishda kompensatsiya qilish imkoniyati yaratiladi.
✅ Karbon izi (ta’siri) Ekologiya qo‘mitasi tomonidan tasdiqlangan qo‘llanmaga muvofiq avtomatik ravishda aniqlanadi.
“Yashil chipta” olish orqali tabiatga etkazilgan zarar kompensatsiyasidan tushgan mablag‘lar Umummilliy ekologik muammolarni bartaraf etish davlat maqsadli jamg‘armasiga o‘tkaziladi hamda faqat daraxt ko‘chatlarini ekish va ularni parvarishlash tadbirlariga yo‘naltiriladi.
“Yashil makon” loyihasiga hissa qo‘shayotgan fuqarolar rag‘batlantiriladi
Ekologiya qo‘mitasiga “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda o‘z hissasini qo‘shayotgan shaxslarni quyidagicha rag‘batlantirish vakolatlari beriladi:
♦ kamida 100 ta daraxt ko‘chatlarini ekkan shaxsga yoki daraxt ekish uchun “Yashil xayriya jamg‘armasi” platformasiga kamida 10 mln so‘m hadya qilgan shaxsga “Ekofaol fuqaro” maqomini berish;
♦ kamida 1000 ta daraxt ko‘chatlari ekilishini tashkil qilgan yoki “Yashil xayriya jamg‘armasi” platformasiga kamida 100 mln so‘m hadya qilgan tadbirkorlarga “Ekohamkor” maqomini berish:
➖ bunda tadbirkorlarga ushbu maqomdan o‘z faoliyatini reklama qilishda foydalanish huquqi beriladi;
➖ Ekologiya qo‘mitasi tomonidan tasdiqlanmagan taqdirda ekofaoliyat va ekoaktsiyalarni tashkil qilish holatlarini reklama qilish reklama qonunchiligini buzish deb hisoblanadi va qonunchilikda belgilangan javobgarlikka sabab bo‘ladi;
♦ 50 mingdan kam bo‘lmagan daraxt ko‘chatlari ekilishini ta’minlagan yoki “Yashil xayriya jamg‘armasi” platformasiga kamida 5 mlrd so‘m hadya qilgan shaxslarga metsenat maqomini berish;
♦ Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida kamida 5 ta yashil bog‘ va yashil jamoat parkini o‘z hisobidan barpo qilgan shaxslarga “Kelajak bunyodkori” davlat mukofotini berish bo‘yicha taklif kiritish.

• 1471 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему повышению эффективности общенационального проекта “Яшил макон”» (№ ПФ–47 от 25.03.2026).
В каждом регионе будут созданы ботанические и дендрологические сады
Основными целями данного Указа определены, в частности:
♦ создание до 2028 года в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте дополнительных ботанических и дендрологических садов общей площадью не менее 100 гектаров;
♦ создание возможности для снижения концентрации вредных частиц, таких как PM2.5 и PM10, на 20–25 процентов, а также для снижения средней температуры воздуха в регионах с тяжёлыми климатическими условиями на 1,5–2°C.
Согласно Указу, по своему статусу дендрологические сады приравниваются к ботаническим садам.
Земельные участки, выделяемые для создания ботанических и дендрологических садов, в порядке исключения освобождаются от компенсационных выплат за возмещение потерь сельскохозяйственного производства.
❌ Приватизация, отчуждение, передача в субаренду земельных участков ботанических и дендрологических садов, а также сокращение их территорий строго запрещаются.
Будет внедрена система «Зелёный билет»
Согласно Указу, в трёхмесячный срок будет внедрена система «Зелёный билет».
При этом в авиаперевозках, на железной дороге, в метро и на маршрутах такси будет определяться углеродный след маршрута, а пользователям будет предоставлена возможность компенсировать воздействие маршрута на природу путём приобретения «зелёного билета».
☑️ Для производимой, хранимой, а также реализуемой на внутреннем и внешнем рынке продукции будет рассчитываться углеродный след процессов производства, хранения и логистики, и покупателю будет предоставлена возможность добровольно компенсировать воздействие продукции на окружающую среду.
✅ Углеродный след будет определяться автоматически в соответствии с руководством, утверждённым Комитетом по экологии.
Средства, поступающие в счёт компенсации ущерба природе через приобретение «зелёного билета», будут перечисляться в Государственный целевой фонд по устранению общенациональных экологических проблем и направляться исключительно на посадку саженцев деревьев и уход за ними.
Граждане, вносящие вклад в проект «Яшил макон», будут поощряться
✅ Комитету по экологии предоставляются полномочия поощрять лиц, вносящих вклад в реализацию общенационального проекта «Яшил макон», следующим образом:
♦ присваивать статус «Экоактивный гражданин» лицу, посадившему не менее 100 саженцев деревьев, либо пожертвовавшему не менее 10 млн сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси» для посадки деревьев;
♦ присваивать статус «Экопартнёр» предпринимателям, организовавшим посадку не менее 1000 саженцев деревьев либо пожертвовавшим не менее 100 млн сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси»;
➖ при этом предпринимателям предоставляется право использовать данный статус в рекламе своей деятельности;
➖ реклама эко-деятельности и эко-акций без подтверждения со стороны Комитета по экологии будет считаться нарушением законодательства о рекламе и повлечёт ответственность, установленную законом;
♦ присваивать статус мецената лицам, обеспечившим посадку не менее 50 тысяч саженцев деревьев либо пожертвовавшим не менее 5 млрд сумов на платформу «Яшил хайрия жамғармаси»;
♦ вносить предложение о награждении государственной наградой «Созидатель будущего» лиц, которые за свой счёт создали не менее 5 зелёных садов и зелёных общественных парков в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.