• 1218 marta o'qildi
Hukumat qarori (210-son, 28.04.2026-y.) bilan “Buxgalterlarni xalqaro sertifikatlash doirasida imtihonlarni topshirish xarajatlarini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi vaqtinchalik nizom tasdiqlandi.
Mazkur Nizom buxgalterlarni xalqaro sertifikatlash doirasida O‘zbekiston fuqarolari va O‘zbekistonda doimiy yashovchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun imtihonlarni topshirish xarajatlarini qoplash tartibini belgilaydi.
Imtihonni muvaffaqiyatli topshirgan fuqarolarning imtihon topshirish jarayonidagi quyidagi xarajatlari qoplab beriladi:
➖ dastlabki ro‘yxatdan o‘tish xarajatlari;
➖ imtihon topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tish xarajatlari.
Talabgorlarning dastlabki ro‘yxatdan o‘tishi va imtihon topshirishi 2026-yil 1-maydan 2028-yil 31 dekabrgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilgan taqdirda, xarajatlar qoplab beriladi.
Talabgor davlat xizmatlari markazlari hamda YaIDXP yoki subsidiya.mf.uz portali orqali quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
▫️ ariza;
▫️ biometrik pasport nusxasi yoki identifikatsiyalovchi ID-kartasi ma’lumotlari;
▫️ imtihon topshirish xarajatlarini tasdiqlovchi hujjatlar nusxasi;
▫️ imtihonni muvaffaqiyatli topshirganligi to‘g‘risidagi hujjat nusxasi;
▫️ xizmat ko‘rsatuvchi bank va bank kartasi rekvizitlari.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ariza tushgan kundan boshlab 7 ish kuni mobaynida imtihon topshirish xarajatlarining qoplab berilishi yoki qoplab berilishini rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.

• 1219 количество просмотров
Постановлением Правительства (№210 от 28.04.2026 г.) утверждено временное положение «О порядке возмещения расходов на сдачу экзаменов в рамках международной сертификации бухгалтеров».
Данное Положение определяет порядок возмещения расходов на сдачу экзаменов в рамках международной сертификации для граждан Узбекистана, а также лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане.
Гражданам, успешно сдавшим экзамен, возмещаются следующие расходы, понесённые в процессе сдачи экзамена:
➖ расходы на первоначальную регистрацию;
➖ расходы на регистрацию для сдачи экзамена.
Расходы подлежат возмещению, если первоначальная регистрация и сдача экзамена были осуществлены в период с 1 мая 2026 года по 31 декабря 2028 года.
Заявитель подаёт следующие документы через центры государственных услуг, ЕПИГУ или портал subsidiya.mf.uz:
▫️ заявление;
▫️ копия биометрического паспорта или данные идентификационной ID-карты;
▫️ копии документов, подтверждающих расходы на сдачу экзамена;
▫️ копия документа, подтверждающего успешную сдачу экзамена;
▫️ реквизиты обслуживающего банка и банковской карты.
Министерство экономики и финансов в течение 7 рабочих дней со дня поступления заявления принимает решение о возмещении расходов на сдачу экзамена либо об отказе в их возмещении.