Adliya vazirligi sobiq davlat xizmatchilarini ishga qabul qilishda korruptsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmasidan xulosa olish bo‘yicha idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3894, 08.07.2026-y.).
✅ Mazkur hujjat “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonun ijrosini ta’minlash maqsadida qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu Qonunda davlat organi yoki tashkilotida ishlagan xodim ishdan bo‘shaganidan keyin 2 yil davomida uni o‘zi nazorat qilgan tashkilotga ishga olishdan oldin avvalgi ish joyining korruptsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmasidan majburiy xulosa olinishi belgilangan.
Bunda, nazorat ostida bo‘lgan tashkilot sobiq davlat xizmatchisini ishga qabul qilmoqchi bo‘lsa, kadrlar bo‘limi 1 ish kuni ichida ichki nazorat bo‘linmasiga murojaat qiladi.
Ichki nazorat bo‘linmasi 3 xil xulosa beradi:
ijobiy — ishga qabul qilish mumkin;
♦ cheklovli ijobiy — ayrim cheklovlar bilan ishga qabul qilinadi;
salbiy — ishga qabul qilish rad etiladi.
⛔️ Ushbu xulosa olinmagan yoki salbiy xulosa berilgan taqdirda nomzodni ishga qabul qilish taqiqlanadi.
Cheklovli ijobiy xulosa berilganda, xodimga quyidagi choralar belgilanadi:
3 oy davomida avval nazorat qilgan tashkilot bo‘yicha qarorlar qabul qilishda ishtirok eta olmaydi;
• manfaatlar to‘qnashuviga olib kelishi mumkin bo‘lgan vazifalari qayta taqsimlanadi;
• faoliyati ichki nazorat bo‘linmasi tomonidan monitoring qilinadi.
Agar sobiq davlat xizmatchisi ichki nazorat bo‘linmasining xulosasidan norozi bo‘lsa, u yuqori turuvchi tashkilotga yoki Korruptsiyaga qarshi kurashish agentligiga shikoyat qilish huquqiga ega.

• 602 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ, регулирующий порядок получения заключения от подразделения внутреннего антикоррупционного контроля при приеме на работу бывших государственных служащих (регистрационный № 3894 от 08.07.2026 г.).
Документ принят в целях обеспечения исполнения Закона «О конфликте интересов».
Напоминаем, что в соответствии с данным Законом, если сотрудник работал в государственном органе или организации, то в течение 2 лет после увольнения перед его приемом на работу в организацию, которую он ранее контролировал, обязательно должно быть получено заключение подразделения внутреннего антикоррупционного контроля по его прежнему месту работы.
При этом, если организация, находившаяся под контролем, намерена принять на работу бывшего государственного служащего, кадровое подразделение в течение 1 рабочего дня направляет запрос во внутреннее контрольное подразделение.
Подразделение внутреннего контроля выдает три вида заключений:
♦ положительное — прием на работу разрешен;
♦ условно положительное — прием допускается с определенными ограничениями;
♦ отрицательное — в приеме на работу отказывается.
⛔️ В случае отсутствия заключения либо при получении отрицательного заключения прием кандидата на работу запрещается.
При выдаче условно положительного заключения к сотруднику применяются следующие меры:
• в течение 3 месяцев он не может участвовать в принятии решений по организации, которую ранее контролировал;
• его должностные обязанности перераспределяются во избежание конфликта интересов;
• его деятельность подлежит мониторингу со стороны подразделения внутреннего контроля.
Если бывший государственный служащий не согласен с заключением подразделения внутреннего контроля, он имеет право обжаловать его в вышестоящий орган или в Агентство по противодействию коррупции.