Hukumat qarori (372-son, 08.07.2026-y.) bilan “Xorijiy kinokompaniyalarning O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘z filьmlarini yaratish bilan bog‘liq xarajatlarining bir qismini qaytarish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Ushbu Nizom O‘zbekiston hududida o‘z filьmlarini yaratishda xorijiy kinokompaniyalarga xarajatlarining bir qismini qaytarish (“rebate”) tartibini belgilaydi.
Nizomga ko‘ra, O‘zbekiston hududida o‘z filьmlarini yaratishda xorijiy kinokompaniyalarga xarajatlarining bir qismini qaytarish nazarda tutilgan xarajatlar summasi:
♦ 3 mlrd so‘mgacha bo‘lsa – 10 foiz;
♦ 3 mlrd so‘mdan 5 mlrd so‘mgacha bo‘lsa – 15 foiz;
♦ 5 mlrd so‘mdan 10 mlrd so‘mgacha bo‘lsa – 20 foiz;
♦ 10 mlrd so‘mdan ortiq bo‘lsa – 25 foiz, biroq bitta filьm uchun 4 mlrd so‘mdan oshmagan miqdorda qoplab beriladi.
Talabgor platforma orqali “rebate” dasturida ishtirok etish uchun belgilangan platforma orqali elektron ariza bilan murojaat qiladi.
Talabgor tomonidan O‘zbekiston hududida tasvirga olish ishlari yakunlangandan so‘ng, amalga oshirilgan xarajatlarni tasdiqlovchi hujjatlar 60 kun ichida platformaga kiritilishi zarur.
☑️ Komissiya xarajatlarning “rebate” dasturiga muvofiqligi to‘g‘risidagi xulosani 15 ish kunida shakllantiradi.
“Rebate” dasturi bo‘yicha xarajatlarning bir qismi Komissiyaning ijobiy qaroriga muvofiq 5 ish kuni ichida xorijiy kinokompaniyaning hisobvaraqlariga o‘tkazib beriladi.

• 284 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 372 от 08.07.2026 г.) утверждено Положение «О порядке возмещения части расходов иностранных кинокомпаний, связанных с созданием фильмов на территории Республики Узбекистан».
Данное Положение устанавливает порядок возврата («rebate») части расходов иностранным кинокомпаниям при создании фильмов на территории Узбекистана.
Согласно Положению, размер возмещения части расходов составляет:
♦ до 3 млрд сумов — 10 процентов;
♦ от 3 млрд до 5 млрд сумов — 15 процентов;
♦ от 5 млрд до 10 млрд сумов — 20 процентов;
♦ свыше 10 млрд сумов — 25 процентов, но не более 4 млрд сумов на один фильм.
Для участия в программе «rebate» заявитель подает электронное заявление через установленную платформу.
После завершения съемочных работ на территории Узбекистана заявитель обязан в течение 60 дней загрузить на платформу документы, подтверждающие понесенные расходы.
☑️ Комиссия формирует заключение о соответствии расходов требованиям программы «rebate» в течение 15 рабочих дней.
Возмещение части расходов по программе «rebate» осуществляется в течение 5 рабочих дней на счета иностранной кинокомпании при наличии положительного решения Комиссии.