“Mahalla ettiligi” — mahalladagi aholi muammolarini o‘rganish va hal etishga ko‘maklashuvchi etti nafar mas’ul xodimdan iborat tizim.
“Mahalla ettiligi” tarkibiga quyidagilar kiradi:
• mahalla raisi;
• hokim yordamchisi;
• yoshlar etakchisi;
• xotin-qizlar faoli;
• profilaktika inspektori;
• ijtimoiy xodim;
• soliq inspektori.
Ularning har biri muayyan yo‘nalish bo‘yicha ishlaydi. Masalan, ishsizlik va tadbirkorlik masalalari bilan hokim yordamchisi, yoshlarning muammolari bilan yoshlar etakchisi, ijtimoiy yordamga muhtoj fuqarolar bilan esa ijtimoiy xodim shug‘ullanadi.
Mahalla raisi “Mahalla ettiligi” a’zolarining faoliyatini muvofiqlashtirib boradi. Ular o‘z faoliyatini har oy uchun tasdiqlangan ish rejasi asosida amalga oshiradi.

• 540 количество просмотров
«Махаллинская семёрка» — это система, состоящая из семи ответственных работников, которые изучают проблемы жителей махалли и содействуют их решению.
В состав «махаллинской семёрки» входят:
• председатель махалли;
• помощник хокима;
• молодёжный лидер;
• активист по вопросам женщин;
• инспектор профилактики;
• социальный работник;
• налоговый инспектор.
Каждый из них работает по определённому направлению. Например, вопросами безработицы и предпринимательства занимается помощник хокима, проблемами молодёжи — молодёжный лидер, а вопросами граждан, нуждающихся в социальной помощи, — социальный работник.
Председатель махалли координирует деятельность членов «махаллинской семёрки». Они работают на основании ежемесячно утверждаемого плана.