Qarorga ko‘ra, 2027 yil 1 fevralgacha salohiyatli kichik va mikro GES loyihalarini aniqlash, amalga oshirish va ekspluatatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish va monitoring qilish maqsadida raqamli platforma ishlab chiqiladi.
✅ Kichik va mikro GESlarni loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishda atrof-muhitga oid va ijtimoiy talablar majburiy tartibda inobatga olinishi belgilandi.
Quvvati 5 MVtgacha bo‘lgan kichik va mikro GESlarni qurish bo‘yicha loyiha tashabbuskorlarini aniqlash maqsadida Energetika vazirligi buyurtmasi asosida “E-auksion” elektron savdo maydonchasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini sotib olish tarifini pasaytirib borish yuzasidan o‘tkaziladigan elektron auktsionda boshlang‘ich narx bilan birgalikda eng quyi narxni ham belgilash tartibi joriy etiladi.
Bunda narxlar II guruh iste’molchilari uchun belgilangan tarifga nisbatan quyidagicha o‘rnatiladi:
♦ quvvati 500 kVtgacha bo‘lgan mikro GESlarga – boshlang‘ich narxi 150 foiz, eng quyi narxi 50 foiz miqdorida;
♦ quvvati 500 kVtdan 2 MVtgacha bo‘lgan kichik GESlarga – boshlang‘ich narxi 120 foiz, eng quyi narxi 40 foiz miqdorida;
♦ quvvati 2 MVtdan 5 MVtgacha bo‘lgan kichik GESlarga – boshlang‘ich narxi 100 foiz, eng quyi narxi 30 foiz miqdorida.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab kichik quvvatli yashil energiya yo‘nalishlari, jumladan, kichik gidroenergetika uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashni oliy ta’lim tashkilotlarida dual ta’lim tizimi asosida joriy etiladi.

• 2 количество просмотров
Согласно постановлению, до 1 февраля 2027 года в целях выявления перспективных проектов малых и микро-ГЭС, а также координации и мониторинга процессов их реализации и эксплуатации будет разработана цифровая платформа.
✅ Установлено обязательное соблюдение экологических и социальных требований при проектировании, строительстве и эксплуатации малых и микро-ГЭС.
В целях определения инициаторов проектов по строительству малых и микро-ГЭС мощностью до 5 МВт на электронной торговой площадке «E-auksion» по заказу Министерства энергетики будут проводиться электронные аукционы на понижение тарифа на закупку выработанной электроэнергии.
При этом вводится порядок установления не только стартовой, но и минимальной цены.
Цены будут устанавливаться относительно тарифа, установленного для потребителей II группы, в следующих размерах:
♦ для микро-ГЭС мощностью до 500 кВт — стартовая цена 150 процентов, минимальная цена 50 процентов;
♦ для малых ГЭС мощностью от 500 кВт до 2 МВт — стартовая цена 120 процентов, минимальная цена 40 процентов;
♦ для малых ГЭС мощностью от 2 МВт до 5 МВт — стартовая цена 100 процентов, минимальная цена 30 процентов.
Начиная с 2026/2027 учебного года в организациях высшего образования на основе дуальной системы обучения будет внедрена подготовка высококвалифицированных кадров по направлениям малой зеленой энергетики, в том числе малой гидроэнергетики.