- tovar va transport vositalari, shuningdek, zarur hujjatlarni tekshirish uchun taqdim etishni talab qilish;
- tovar va transport vositalarini tekshiruvini, qonunchilik tomonidan ko‘zda tutilgan xolatlarda esa jismoniy shaxsni shaxsan tekshirishni olib borish;
- valyuta nazoratini amalga oshirish;
- bojxona nazorati maqsadlarida tovarlar va boshqa predmetlar probalari va namunalarini olib qo‘yish;
- bojxona qonunchiligi buzilishlari to‘g‘risidagi materiallarni o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqadi va jismoniy va yuridik shaxslarni qonunchilikka muvofiq javobgarlikka tortish;
- qonunchilikda belgilangan tartib va holatlarda bojxona qonun buzilishining bevosita predmeti hisoblangan tovar va transport vositalarini olib qo‘yish va musodara qilish;
- tergovni olib borish va tezkor qidiruv faoliyatni amalga oshirish;
- bojxona qonun buzilishlari fosh bo‘lishida texnik va maxsus vositalarni qo‘llash.
Bojxona nazoratida ikki yo‘lakli tizimAvtomobilь yo‘llari, temir yo‘llar va aviatsiya o‘tkazish punktlarida bojxona nazorati, deklaratsiya to‘ldirish hamda yo‘lovchilar va yukni tekshirish o‘rnatilgan tartibda ikki yo‘lakli tizimni qo‘llash bilan amalga oshiriladi.
«yashil» yo‘lak — kirib kelish va chiqib ketish joylarida maxsus belgilangan, jismoniy shaxslarning ko‘l yuki va kuzatib borilayotgan bagajdagi tovarlarni bojxona chegarasidan olib o‘tishi uchun mo‘ljallangan joy.
«qizil» yo‘lak — kirib kelish va chiqib ketish joylarida maxsus belgilangan, jismoniy shaxslarning yozma shaklda deklaratsiyalanishi lozim bo‘lgan qo‘l yuki va kuzatib borilayotgan bagajdagi tovarlarni, shuningdek deklaratsiyalanishi jismoniy shaxsning ixtiyoriga ko‘ra amalga oshiriladigan tovarlarni bojxona chegarasidan olib o‘tishi uchun mo‘ljallangan joy.
«Yashil» yo‘lak bo‘yicha bojxona chegarasi orqali olib kirish/olib chiqish taqiqlangan yoki cheklangan yoxud qiymati va (yoki) miqdori normasidan, bojxona to‘lovlari solinmaydigan tovarlarni olib kirishning cheklangan normalaridan yoki bojxona deklaratsiyasini taqdim etmasdan tovarlarni olib chiqishning cheklangan normalaridan ortadigan tovarlarni olib o‘tayotgani gumon qilinganda yoxud bu haqida axborot mavjud bo‘lsa, bojxona organining mansabdor shaxsi bunday shaxsga nisbatan bojxona qonunchiligiga rioya etilishini ta’minlaydigan bojxona nazorati shaklini qo‘llash huquqiga ega.
O‘zbekiston bojxona chegeralari orqali naqd xorijiy valyutani olib kirish va olib chiqishJismoniy shaxslar tomonidan olib kirilayotgan va olib chiqib ketilayotgan 70 000 000 (etmish million) so‘m ekvivalentidan ortiq miqdordagi O‘zbekiston Respublikasining naqd valyutasi va (yoki) naqd chet el valyutasi yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirish va bojxona organi xodimiga taqdim etish yo‘li bilan bojxona nazoratidan o‘tkaziladi.
Jismoniy shaxsning xohishiga ko‘ra ekvivalenti 70 000 000 (etmish million) so‘mga teng yoki undan oshmaydigan miqdordagi naqd valyuta mablag‘lari ham deklaratsiya qilinishi mumkin.
Jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududiga bojxona nazorati qoidalariga rioya qilgan holda, naqd valyuta mablag‘larini olib kirish cheklanmagan miqdorda amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ekvivalenti 100 000 000 (yuz million) so‘mga teng yoki undan oshmaydigan miqdordagi naqd valyuta mablag‘larini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga bojxona nazorati qoidalariga rioya etilgan holda cheklovlarsiz olib chiqiladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ekvivalenti 100 000 000 (yuz million) so‘mdan ortiq miqdordagi naqd valyuta mablag‘larini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga olib chiqib ketishga quyidagi holatlarda yo‘l qo‘yiladi.
Tovarlarni O‘zbekiston chegarasi orqali olib kirish va olib chiqish
- Bojxona to‘lovlariga tortilmaydigan tovarlarning olib kirishning me’yorlari;
- Jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtoyo‘l (yo‘lovchi), temir yo‘l va daryo o‘tkazish punktlari orqali bojxona to‘lovlari undirilmaydigan ayrim tovarlarni olib o‘tishning miqdor normalari;
Jismoniy shaxslar tomonidan olib ketiladigan ayrim tovarlarning turlari.
Zargarlik buyumlarini O‘zbekiston chegarasi orqali olib chiqish2023-yil 1 fevraldan boshlab quyidagilarga:
rezident va norezident jismoniy shaxslarga — qiymati 100 million so‘mgacha bo‘lgan tayyor zargarlik buyumlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirmasdan, 100 million so‘m va undan ortiq bo‘lganlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasi asosida O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududidan tashqariga olib chiqishga;
zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi yakka tartibdagi tadbirkorlarga — zargarlik buyumlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirgan holda, ma’lumotlarni Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga kiritmasdan O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududidan tashqariga tijorat maqsadlarida olib chiqishga ruxsat etilsin.
O‘zbekistondan madaniy boyliklarni olib chiqish va olib kirish tartibiXorijiy fuqarolar tomonidan O‘zbekistonga vaqtinchalik olib kiriladigan madaniy boyliklar (shu jumladan, xorijiy diplomatik va konsullik vakolatxonalar rahbarlari tomonidan), tegishli bojxona hujjatlarida ko‘rsatilishi zarur.
Bojxona hujjati mazkur madaniy boyliklarni qaytarib olib ketish uchun asos hisoblanadi.
Musiqa asboblari pasporti va bojxona organlarining qayd yozuvli kamonlar ham shuningdek, ularning O‘zbekistondan to‘siqlarsiz olib chiqish uchun asos bo‘ladi.
Madaniy boyliklar o‘zida milliy, tarixiy, badiiy, ilmiy-aqliy, ma’naviy-axloqiy va boshqa madaniy ahamiyatni ifodalaydigan moddiy dunyo predmeti hisoblanadi.
- gilamlar, gilam mahsulotlari, kashtado‘zlik, so‘zana (barcha tikuv mashina ishlab chiqarishlari);
- elektrmusiqa asboblari;
- rasmlar reproduktsiyasi, ikonlar, san’atga oid albomlar, plastinkalar;
- sopol, chinni, billur, oyna, yog‘och, ommaviy fabrika ishlab chiqarish metallidan qilingan predmetlar, suvenir buyumlar;
- 1 yoki 2 tomdan tashkil topgan badiiy, bolalar, ommabop adabiyotlar, nota nashrlari;
- O‘zbekistonda o‘qiyotgan xorijiy fuqarolar bilan ilmiy-texnik almashish bo‘yicha O‘zbekistonda bo‘lib turgan xorij olimlari va ilmiy, o‘quv adabiyotlari;
- davlat probasiga ega qimmatbaho metall va qimmatbaho toshlardan qilingan zamonaviy zargarlik buyumlari;
- orden kitobchasi yoki mukofot guvohnomasiga ega taqiladigan shaxsiy mukofotlar;
- xalq badiiy hunarmandchilik va dekorativ-amaliy san’at mahsulotlari (jadval);
- audivizual va fonogramma asarlari.
- yozma ariza;
- olib ketiladigan predmetlar ro‘yxati;
- o‘sha predmetlar.
- 50 va undan ortiq yil avval yaratilgan;
- davlat tomonidan qo‘riqlanadigan ro‘yxat va reestrga kiritilgan;
- muzey, axborot-kutubxona muassasalari, arxivlar, idora arxivlari boshqa saqlanadigan joylarda muntazam saqlanadigan.
Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini olib kirishDori vositalarini va tibbiy buyumlarni quyidagi hollarda davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan hamda bojxona rasmiylashtiruvisiz olib kirish va olib chiqishga ruxsat beriladi, agar ular:
- mamlakatda bo‘lish davrida jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun mo‘ljallangan bo‘lsa;
- O‘zbekiston hududida yashab turgan bemorni davolash-profilaktika muassasasi tomonidan tasdiqlangan tibbiy ko‘rsatma asosida, davolash kursi doirasida davolash uchun mo‘ljallangan bo‘lsa;
- O‘zbekistonda o‘tkaziladigan xalqaro ilmiy, madaniy, sport tadbirlari ishtirokchilarini hamda xalqaro ekspeditsiyalar ishtirokchilarini davolash uchun mo‘ljallangan bo‘lsa;
- O‘zbekiston hududiga kirib kelayotgan transport vositasining tibbiy dorilar qutichasi tarkibiga kiritilgan bo‘lsa.
- turli nomdagi 10 tagacha dori preparatlaridan iborat dori vositalari va ularning har biri uchun 5 o‘ramdan ortiq bo‘lmagan dori vositalari;
- 5 birlikdan ortiq bo‘lmagan tibbiy buyumlar.
- qattiq (tabletkalar, drajelar, granulalar, kukunlar, kapsulalar) dori shakllari uchun - 100 birlikdan ortiq emas;
- eritma tayyorlash uchun qo‘llaniladigan kukunlar uchun - 500 grammdan ortiq emas;
- granula shakldagi gomeopatik dori vositalari uchun - 50 grammdan ortiq emas;
- infuzion eritmalar va oral (og‘iz orqali) qo‘llaniladigan eritmalar uchun - 500 millilitrdan ortiq emas;
- in’ektsiyalar uchun eritmalar - 10 ampuladan yoki 10 flakondan ortiq emas;
- tashqi dorilar uchun - 200 millilitrdan yoki 200 grammdan ortiq emas. Batafsil havolada.
Xorijiy jismoniy shaxslar tomonidan notijorat maqsadlar uchun transport vositasini vaqtinchalik olib kirishO‘zbekistonga xorijiy avtotransportni olib kirishda bojxona posti xodimi tomonidan kirish “avtotransport vositasini qaytarib olib chiqish to‘g‘risidagi majburiyatlar”maxsus ikki nusxadagi blanka rasmiylashtiriladi.
- fuqarolik pasporti;
- avtotransport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma;
- boshqa og‘zaki ma’lumotlar.
O‘zbekiston hududida xorijiy avtotransport vositasidan foydalanganda uning egasi (haydovchi) yonida har doim “avtotransport vositasini qaytarib olib chiqish to‘g‘risidagi majburiyatlari” olib yurishi majbur.
Mazkur transport vositasi bojxona hududida bo‘lishining umumiy muddati jami kalendar yili mobaynida 90 kalendar kundan oshishi mumkin emas.
Transport vositasini mazkur sanadan oshgan davrga olib kirish kuniga motor hajmining har bir kub santimetri uchun 0,01 AQSh dollari miqdoridagi yig‘im har bir kechiktirilgan kun uchun to‘lash shartida ruxsat beriladi.

- Таможенные органы при проведении таможенного контроля при необходимости могут осуществлять следующие действия:
- требовать предъявление для досмотра товары и транспортные средства, а также необходимые документы;
- производить досмотр товаров и транспортных средств, а в случаях, предусмотренных законодательством, личный досмотр физических лиц;
- осуществлять валютный контроль;
- изымать пробы и образцы товаров и иных предметов в целях таможенного контроля;
- рассматривать в установленном порядке материалы о нарушениях таможенного законодательства и привлекать физических и юридических лиц к ответственности в соответствии с законодательством;
- задерживать и изымать в предусмотренных законодательством случаях и порядке товары и транспортные средства, являющиеся непосредственными предметами таможенных правонарушений;
- вести дознание и осуществлять оперативно-розыскную деятельность;
- применять технические и специальные средства обнаружения таможенных правонарушений и другое.
- осуществляется при следовании их через таможенную границу одновременно с представлением товаров;
- в случае перемещения лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, декларируются лицом, его сопровождающим;
- могут декларироваться лицом, перемещающим товары, или любым другим лицом, действующим по доверенности.
- Ответственность за достоверность сведений, заявляемых таможенному органу, несет лицо, декларирующее товары.
Система двойного коридора при таможенном контроле:
- В автодорожных, железнодорожных и авиационных пунктах пропуска таможенный контроль, декларирование и досмотр пассажиров и багажа осуществляются с применением системы двойного коридора в установленном порядке:
- «Зеленый» коридор - специально обозначенное в местах прибытия или убытия место, предназначенное для перемещения физическими лицами через таможенную границу товаров для некоммерческих целей в ручной клади и сопровождаемом багаже.
- «Красный» коридор - специально обозначенное в местах прибытия или убытия место, предназначенное для перемещения физическими лицами через таможенную границу товаров, подлежащих декларированию в письменной форме, а также товаров, в отношении которых осуществляется декларирование по желанию физического лица, в ручной клади и сопровождаемом багаже.
- В случае обнаружения или наличия информации о проведении через «зеленый» коридор товаров, ввоз или вывоз которых запрещен или ограничен, а стоимость и (или) количество превышает предельные нормы ввоза, не подлежащих обложению таможенными платежами, таможенному декларированию, (ссилка) должностное лицо таможенного органа вправе применить в отношении данного лица форму таможенного контроля по обеспечению соблюдения им таможенного законодательства. Подробно по ссылке.
Ввоз и вывоз наличной иностранной валюты через таможенные границы Узбекистана:
- Ввозимая и вывозимая физическими лицами наличная валюта Республики Узбекистан или наличная иностранная валюта свыше суммы, эквивалентной 70 000 000 (семьдесят миллионов) сумов, подлежит таможенному контролю путем ее декларирования и предъявления сотруднику таможенного органа.
- Наличные валютные средства в сумме, равной или не превышающей в эквиваленте 70 млн. сум, могут также быть задекларированы по желанию физического лица.
- Ввоз физическими лицами наличных валютных средств на территорию Республики Узбекистан осуществляется в неограниченном количестве, с соблюдением правил таможенного контроля.
- Наличные валютные средств в пределах суммы, равной или не превышающей в эквиваленте 100 000 000 (сто миллионов) сумов, вывозятся физическими лицами за пределы Республики Узбекистан без ограничений, с соблюдением правил таможенного контроля. Подробно по ссылке.
- Вывоз физическими лицами за пределы Республики Узбекистан наличных валютных средств в сумме, превышающей 100 млн.сум, допускается в случаях.
Ввоз и вывоз товаров через границу Узбекистана:
- Нормы ввоза товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами, в размере;
- Количественные нормы ввоза через автодорожные (пешеходные), железнодорожные и речные пункты пропуска отдельных товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами;
- Норма вывоза физическими лицами отдельных видов товара.
Вывоз ювелирных изделий через границу Узбекистана:С 1 февраля 2023 года разрешается:
физическим лицам резидентам и нерезидентам — вывозить за пределы таможенной территории Республики Узбекистан готовые ювелирные изделия стоимостью до 100 миллионов сумов — без заполнения пассажирской таможенной декларации, стоимостью 100 миллионов сумов и более — на основании пассажирской таможенной декларации;
индивидуальным предпринимателям, занимающимся производством ювелирных изделий, вывозить за пределы таможенной территории Республики Узбекистан в коммерческих целях ювелирные изделия с заполнением пассажирской таможенной декларации без внесения информации в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций.Запрещается ввозить на территорию Узбекистана:а) наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
Порядок ввоза и вывоза культурных ценностей из Узбекистана:
- Культурные ценности, временно ввозимые в Узбекистан иностранными гражданами (в том числе главами иностранных дипломатических и консульских представительств), должны указываться в соответствующих таможенных документах.
- Таможенный документ является основанием для обратного вывоза данных культурных ценностей.
- Паспорта на музыкальные инструменты и смычки с отметками таможенных органов также являются основанием для их беспрепятственного вывоза из Узбекистана.
- Культурными ценностями являются движимые предметы материального мира, представляющие собой национальную, историческую, художественную, научно-познавательную, духовно-нравственную и иную культурную значимость.
- Для следующих культурных ценностей, созданных за последние 50 лет, не требуется разрешений на вывоз:
- ковры, ковровые изделия, вышивка, сюзане (все машинного производства);
- электромузыкальные инструменты;
- репродукции картин, икон, альбомы по искусству, пластинки;
- сувенирные изделия, предметы из керамики, фарфора, хрусталя, стекла, дерева, металла массового фабричного производства (за исключением предметов зарубежного производства);
- художественная, детская, популярная литература, состоящая из 1 или 2 томов, нотные издания;
- научная, учебная литература, приобретенная зарубежными учеными и специалистами, находящимися в Узбекистане по научно-техническому обмену, иностранными гражданами, обучающимися в Узбекистане, а также учеными, специалистами, студентами, учащимися в Узбекистане, командируемыми за границу;
- современные ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, имеющие государственные пробы;
- личные награды, на ношение которых имеются орденские книжки или наградные удостоверения,
- изделия народных художественных промыслов и декоративно-прикладного искусства (таблица).
- аудиовизуальные произведения и фонограммы.
- Культурные ценности, требующие разрешения для вывоза и порядок их получения:
- Для вывоза из Узбекистана культурных ценностей, созданных за последние 50 лет и не указанных выше, необходимо получить сертификат на право вывоза культурных ценностей из Узбекистана.
- Для получения соответствующего сертификата их владелец обязан представить в Министерство культуры Узбекистана:
- письменное заявление,
- список заявленных к вывозу предметов,
- сами предметы.
- Для вывоза произведений печати представляется два экземпляра списка.
- Срок рассмотрения заявления: 10 дней.
- Срок действия: в течение 3 месяца со дня выдачи.
- Культурные ценности, категорически не подлежащие вывозу:
- созданные 50 и более лет тому назад;
- внесенные государством в охранные списки и реестры;
- постоянно хранящиеся в музеях, информационно-библиотечных учреждениях, архивах, ведомственных архивах и иных хранилищах.
Ввоз лекарственных средств и медицинских изделий:Разрешается ввоз лекарственных средств и медицинских изделий без государственной регистрации и без таможенного оформления в случаях:
- личного пользования физическими лицами в период пребывания в стране;
- лечения больного, проживающего в Узбекистане, на основании медицинского показания, подтвержденного медицинским учреждением, в пределах курса лечения;
- лечения участников международных научных, культурных, спортивных мероприятий, проводимых в Узбекистане, участников международных экспедиций;
- включения в состав медицинской аптечки транспортного средства, прибывающего на территорию Узбекистана.
Без представления документа, выданного медицинским учреждением страны проживания или пребывания, разрешается для личного пользования ввоз и вывоз:
- лекарственных средств в количестве до 10 лекарственных препаратов различного наименования и не более 5 упаковок лекарственных средств каждого из них;
- изделий медицинского назначения в количестве не более 5 единиц.
При этом одна упаковка должна содержать:
- для твердых (таблетки, драже, гранулы, порошки, капсулы) лекарственных форм – не более 100 единиц;
- для порошков, применяемых для приготовления раствора, – не более 500 г;
- для гомеопатических лекарственных средств в форме гранул – не более 50 г;
- для инфузионных растворов и растворов, принимаемых орально, – не более 500 мл;
- растворы для инъекций — не более 10 ампул или не более 10 флаконов;
- для наружных лекарств — не более 200 мл или 200 г. Подробно по ссылке.
Временный ввоз транспортного средства иностранными физическими лицами для некоммерческих целей:При ввозе иностранного автотранспортного средства в Узбекистан сотрудником таможенного поста въезда в двух экземплярах оформляется специальный бланк «Обязательство об обратном вывозе автотранспортного средства».