• 58631 marta o'qildi
Prezident maktablarini tashkil etishning maqsadi iqtidorli bolalarni aniqlash, ta’lim jarayonida ilg‘or texnologiyalarni qo‘llagan holda ularni o‘qitish va tarbiyalash bo‘yicha yaxlit tizim yaratish, iste’dodli yoshlarni yanada qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, ma’nan etuk va intellektual jihatdan barkamol avlodni shakllantirishdan iborat.
• Prezident maktablariga belgilangan yillik qabul kvotasi doirasida (ikkita sinfga bir xil — 12 nafardan o‘quvchi taqsimlangan, 24 nafar o‘quvchidan iborat) o‘quvchilar qabul qilinadi.
• Prezident maktablarida umumiy o‘rta ta’lim olish bepul amalga oshiriladi.
O‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etish
• Prezident maktablarida ta’lim jarayoni umumiy o‘rta ta’limning davlat ta’lim standartlari hisobga olingan holda, umumiy o‘rta ta’lim sohasida xizmat ko‘rsatuvchi ixtisoslashtirilgan xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlikda ishlab chiqiladigan hamda Xalq ta’limi vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan o‘quv rejalari va dasturlariga muvofiq amalga oshiriladi.
• Prezident maktablarining 11-sinf bitiruvchilari tanlangan fanlar asosida xalqaro malaka imtihonlarini (International Baccalaureate, Advanced Placement yoki International Advanced Levels) topshirish huquqiga ega bo‘ladilar va ulardan muvaffaqiyatli o‘tgan taqdirda, etakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalariga kirish imkoniyatini taqdim etuvchi xalqaro diplom oladilar.
• O‘quvchining bir yoki bir nechta fanlardan reyting natijasi pasaygan taqdirda, u bilan individual ish olib boriladi.
Kirish imtihonlarini o‘tkazish va o‘qishga qabul qilish tartibi
• Prezident maktablariga respublika umumta’lim muassasalarining to‘rtinchi (birinchi o‘quv yilida — to‘rtinchi — to‘qqiz) sinf bitiruvchilari orasidan qobiliyatli va iqtidorli (baholar tabeli asosida tegishli STEAM fanlari (matematika, biologiya (tabiatshunoslik), informatika va axborot texnologiyalari, fizika, algebra, geometriya, kimyo) bo‘yicha a’lo bahoga tugatgan) bolalar tanlov asosida qabul qiladi.
• Prezident maktablariga qabul jarayonida o‘quvchilardan a’lo baho talab etiladigan STEAM fanlarining (sinflar kesimida) tegishli ro‘yxati vazirlik tomonidan tasdiqlanadi.
• Hujjatlarni qabul qilish boshlanishidan kamida 10 kalendarь kun oldin ishchi organ tomonidan ommaviy axborot vositalarida Prezident maktablariga qabul qilish tartibi, hujjatlarni topshirish muddatlari va kvotalari to‘g‘risida ma’lumot e’lon qilinadi.
• Chet el fuqarolari Prezident maktabiga hujjatlarni topshirish huquqiga ega emas.
O‘quvchining ota-onasi (qonuniy vakillari) Qabul komissiyasiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
• maxsus shakldagi ma’lumotnoma (ma’lumotnoma namunasini mana bu erdan olish mumkin;
• talabgorning tug‘ilganlik haqida guvohnoma nusxasi;
• o‘quv yili natijasiga ko‘ra, talabgorning baholar tabelining maktab direktori tomonidan tasdiqlangan nusxasi.
Prezident maktablariga kirish imtihonlari ikki bosqichda o‘tkaziladi:
1-bosqich — matematika fanidan 30 ta topshiriqdan iborat test shaklida o‘tkaziladi. Belgilangan vazifani bajarish uchun 90 daqiqa vaqt ajratiladi;
• birinchi bosqich natijasiga ko‘ra qabul kvotasida belgilangan har bir o‘ringa 20 kishi hisobidan maksimal talabgorlar 2-bosqichda ishtirok etishga ruxsat etiladi;

• 58388 количество просмотров
Цель Президентских школ - выявление талантливых детей, создание интегрированной системы их обучения и воспитания с использованием передовых технологий в образовательном процессе, дальнейшая поддержка и поощрение талантливой молодежи, формирование духовно и интеллектуально гармоничного поколения.
• Учащиеся принимаются в Президентские школы в пределах установленной годовой квоты (одинаково на два класса - 12 учеников, 24 ученика).
• Общее среднее образование в Президентских школах бесплатное.
Организация учебного процесса
• Учебный процесс в Президентских школах осуществляется в соответствии с учебными планами и программами, разработанными в сотрудничестве со специализированными зарубежными организациями, оказывающими услуги в сфере общего среднего образования и утвержденными Министерством народного образования с учетом государственных образовательных стандартов общего среднего образования.
• Выпускники 11 классов Президентских школ сдают международные квалификационные экзамены по выбранным предметам (International Baccalaureate, Advanced Placement или International Advanced Levels), которые дают право подать заявку и, в случае успешной сдачи, получить международный диплом, дающий доступ к ведущим зарубежным высшим учебным заведениям.
• Если рейтинг студента по одному или нескольким предметам снижается, с ним будет проводиться индивидуальная работа.
Порядок проведения вступительных испытаний и зачисления
• Среди выпускников (первых - четвертых - девятых) классов общеобразовательных школ республики в Президентских школах по профильным предметам STEAM (математика, биология (естественные науки), информатика и информационные технологии, физика, алгебра, геометрия, химия) отличники) будут приняты на конкурсной основе.
• Соответствующий перечень предметов STEAM (по классам), по которым учащиеся, поступающие в Президентские школы, должны получить отличные оценки, утверждается министерством.
• Не менее чем за 10 календарных дней до начала приема документов рабочий орган публикует в средствах массовой информации, информацию о порядке приема в школы Президента, сроках и квотах подачи документов.
• Иностранные граждане не имеют права поступать в Президентскую школу.
Родители (законные представители) ученика подают в Приёмную комиссию следующие документы:
• Справка в специальной форме (образец справки можно получить здесь);
• Копия свидетельство о рождении соискателя;
• Копия утверждённого директором школы, табель оценок соискателя по результатам учебного года.
Вступительные экзамены в Президентскую школу проводятся в 2 этапах:
1-этап – в форме теста по математике состоящего из 30 заданий.
• Для выполнения определенного задания выделяется 90 минут;
• По результатам первого этапа, разрешается участвовать во 2 этапе соискателям, из расчёта максимум 20 человек на каждое место, определенное в квоте приема.