• 21413 marta o'qildi
Bemor poliklinikaning yo‘llanmasi (order) bo‘yicha shifoxona yoki klinikaga yotqizilganda davolash va parvarishlash bepul amalga oshiriladi.
Zarurat bo‘lganda Sog‘liqni saqlash vazirligi va hududiy sog‘liqni saqlash boshqaruv organlari mijozlarning imtiyozli toifasini bepul tibbiy yordam olish uchun o‘zining idoraviy mansub tibbiyot muassasalariga yo‘naltirishi mumkin.
Agar mijoz tibbiy yordam olish uchun tegishli yo‘llanmasiz (ordersiz) tibbiyot tashkilotiga bevosita murojaat etsa, tibbiy yordam belgilangan tartibda pullik asosda ko‘rsatiladi, shoshilinch va kechiktirib bo‘lmaydigan tibbiy yordam ko‘rsatish talab etiladigan hollar bundan mustasno.
Mijozlar qabul bo‘limi (registratura) tomonidan qabul qilinadi, ular mijozlarni ish tartibi, tibbiy yordamlar ro‘yxati, ushbu yordamni ko‘rsatish va olish shart-sharoitlari, vrach-mutaxassislar malakasi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oluvchi bepul, tushunarli va ishonchli axborot bilan ta’minlashlari shart.

• 21411 количество просмотров
При поступлении больного в больницу или клинику по направлению (ордеру) поликлиники лечение и уход осуществляется на бесплатной основе.
При необходимости Министерство здравоохранения и территориальные органы управления здравоохранением могут направить пациентов льготного контингента на бесплатное лечение в свои подведомственные медицинские организации.
При непосредственном обращении пациента в медицинские организации для получения медицинской помощи без соответствующего направления (ордера) медицинская помощь оказывается в установленном порядке на платной основе, кроме случаев, требующих оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.
Прием пациентов осуществляется отделением приемного покоя (регистратурой) медицинского учреждения, которая обязана обеспечить пациентов бесплатной, доступной информацией о режиме работы, перечне медицинских услуг, условиях предоставления медицинской помощи, сведения о врачах и другое.