• 22650 марта ўқилди
«Мурувват» интернат уйлари Ўзбекистон Республикасида доимий яшайдиган, руҳиятида сезиларли ёки анча сезиларли нуқсонлар бор бўлган, 18 ёшидан бошлаб I ва II гуруҳлар ногиронлиги бўлган шахслари учун тиббий-ижтимоий хизматларни кўрсатадиган давлат тиббий-ижтимоий муассасалари ҳисобланади.
«Мурувват» интернат уйларига қуйидаги ташхислар билан қабул қилинади:
• қолдиқ шизофрения;
Қабул қилишга қарши кўрсаткичлар
Ота-онанинг, фарзандликка олувчининг, васийлик ва ҳомийлик бўйича давлат органи вакили томонидан тайинланган васий ёки ҳомийнинг васийликка олинаётганни «Мурувват» интернат уйига расмийлаштириш учун доимий яшаш ёки вақтинча турган жойидаги туман (шаҳар) «Инсон» ижтимоий хизматлар маркази бошлиғи номига Марказ орқали берилган аризаси асосида Марказ васийликка олинувчилар ҳужжатларининг тўлиқлигини текшириб, уларни ҳар бир васийликка олинувчи бўйича алоҳида жилдларга жойлаштирган ҳолда ҳужжатлар қабул қилиб олинган кундан бошлаб 10 кун ичида ҳудудий бошқармаларга юборади.
«Мурувват» интернат уйларига юбориш, шунингдек биридан иккинчисига ўтказиш Агентликнинг Васийликка олинувчиларни тиббий-ижтимоий муассасаларга юбориш, шунингдек биридан иккинчисига ўтказиш (кўчириш) бўйича доимий фаолият юритувчи махсус комиссияси қарорига мувофиқ ҳудудий бошқарма бошлиғининг буйруғи асосида амалга оширилади.

• 23539 количество просмотров
Интернат дома "Мурувват" являются  государственным медико-социальным учреждением, оказывающие на постоянной основе медико-социальные услуги лицам постоянно проживающих в Республике Узбекистан с постоянными или стойкими психическими отклонениями, с инвалидностью I и II групп начиная с 18 лет.
В интернат "Мурувват" поступают со следующими диагнозами:
• остаточная шизофрения;
• деменция (слабоумие).
Показания к приему:
• опухоли и рецидивы в негативном процессе, в плохом состоянии;
На основании заявления родителя, усыновителя, опекуна или попечителя, назначенного представителем государственного органа по опеке и попечительству, руководителю районного (городского) отдела медико-социальной службы по месту постоянного или временного проживания  для регистрации подопечного в пансионате «Мурувват», отдел проверяет комплектность документов опекунов и отправляет их в территориальные управления в течение 10 дней с момента получения документов, помещая их в территориальные управления.