Судга мурожаат қилиш муддати:
• сил касаллигининг юқумли шаклига чалинган шахсни сил касаллигига қарши кураш муассасасининг ихтисослаштирилган бўлимига ғайриихтиёрий тартибда ётқизиш тўғрисидаги ариза ушбу муассаса тиббий комиссиясининг тиббий текширувдан ва (ёки) даволанишдан бўйин товлаётган мазкур шахсни ғайриихтиёрий тартибда ётқизиш зарурлиги ҳақидаги хулосаси қабул қилинган кундан эътиборан бир сутка ичида берилади. Хулосада даволаш ўтказиладиган муддат кўрсатилади.
• янги очилган ҳолатлар бўйича ҳал қилув қарорини, ажрим ёки қарорни қайта кўриш ҳақидаги ариза ҳал қилув қарорини, ажримни ёхуд қарорни чиқарган судга ишда иштирок этган шахслар ёки прокурор томонидан берилади. Ишда иштирок этувчи шахслар бундай аризани ҳал қилув қарорини, ажримни ёки қарорни қайта кўриш учун асос бўладиган ҳолатлар маълум бўлган кундан эътиборан 3 ой муддат ичида бериши мумкин.
Иқтисодий судга мурожаат қилиш муддати:
• умумий даъво муддати - 3 йил
• махсус даъво  муддатлари
Қарздор кредиторнинг талабларига қарши эътирозини суд буйруғини бериш тўғрисидаги аризанинг кўчирма нусхаси унга топширилган пайтдан эътиборан ўн кунлик муддатда судга тасдиқловчи ҳужжатларни илова қилган ҳолда тақдим этишга ҳақли.
Ишда иштирок этувчи шахс даъво аризаси юзасидан даъвога қарши эътирозларини тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ёзма фикрини ишда иштирок этувчи шахсларга ёзма фикрнинг ҳамда уларда мавжуд бўлмаган ҳужжатларнинг кўчирма нусхалари юборилганлигини тасдиқловчи далилларни иш кўриладиган кунгача етиб боришини таъминлайдиган муддатда судга юборишга ҳақли.
Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш учун ижро варақаси бериш тўғрисидаги ариза ҳакамлик суди ҳал қилув қарорини ихтиёрий ижро этиш муддати тугаган кундан эътиборан олти ойдан кечиктирмай берилиши мумкин.
Маъмурий судларга мурожаат қилиш муддати
• мурожаат қилиш умумий муддати – 3 ой
• алоҳида ҳолатларда -10 кун
Давлат ижрочисининг қарорларини, ҳаракатларини (ҳаракатсизлигини) ғайриқонуний деб топиш тўғрисидаги ариза (шикоят) манфаатдор шахсга ўзининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилганлиги тўғрисида маълум бўлиб қолган кундан эътиборан ўн кун ичида судга берилиши мумкин.

Срок подачи обращения в суд:
• заявление о госпитализации лица, больного заразной формой туберкулеза, в специализированное отделение противотуберкулезного учреждения в недобровольном порядке подается в течение не более суток со дня принятия заключения врачебной комиссии этого учреждения о необходимости такой госпитализации данного лица, уклоняющегося от медицинского обследования и (или) лечения. В заключении указывается срок, в течение которого будет проведено лечение.
• заявление о пересмотре вступившего в законную силу решения, определения или постановления по вновь открывшимся обстоятельствам подается лицами, участвовавшими в деле, либо прокурором в суд, вынесший решение, определение или постановление. Лицами, участвующими в деле, такое заявление может быть подано в течение 3-х месяцев со дня установления обстоятельств, служащих основанием для пересмотра.
В экономический суд:
• общий срок исковой давности – 3 года;
• специальные сроки:
• должник в 10-дневный срок с момента вручения ему копии заявления о выдаче судебного приказа вправе представить суду возражение против требования кредитора с приложением подтверждающих документов.
• заявление о выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда может быть подано не позднее 6 месяцев со дня окончания срока для добровольного исполнения решения третейского суда. При пропуске указанного срока по причинам, признанным экономическим судом уважительными, пропущенный срок может быть восстановлен.
В административные суды:
• общий срок обращения – 3 месяцев;
• в отдельных случаях - в течении 10 дней:
• заявление (жалоба) о признании недействительным решения, незаконными действий (бездействия) государственного исполнителя может быть подано в суд в течение 10 дней с момента, когда заинтересованному лицу стало известно о нарушении его прав, свобод и законных интересов.