Аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоатчилик экспертизаси ушбу режаларнинг юридик ва жисмоний шахслар ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларига, жамият ва давлат манфаатларига мувофиқлиги юзасидан ўрганилишини ҳамда баҳоланишини назарда тутади.
• Аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоатчилик экспертизаси жамоатчилик назорати субъектларининг ташаббусига кўра ва жамоатчилик муҳокамасини ўтказувчи шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органларига жамоатчилик экспертизасини ўтказиш заруратини асослаган ҳолда берган аризаси асосида ўтказилади.
• Аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоатчилик экспертизасини ўтказишга доир ариза жамоатчилик муҳокамаси ўтказилганидан кейин 15 кун ичида шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органлари томонидан қабул қилинади.
Жамоатчилик экспертизаси жамоатчилик асосида, жамоатчилик назорати субъектларининг маблағлари, ҳомийлик маблағлари ёки қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
• Аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоатчилик экспертизаси натижалари бўйича якуний ҳужжат тайёрланиб, у шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органига ва буюртмачига тақдим этилади.
• Аҳоли пунктлари бош режаларининг буюртмачилари аҳоли пунктлари бош режалари жамоатчилик экспертизасининг якуний ҳужжатига доир жавобларни ушбу ҳужжатни тасдиқлаш тўғрисида узил-кесил қарор қабул қилувчи шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органига тақдим этади.
Аҳоли пунктларининг бош режаларини тасдиқлаш тўғрисида узил-кесил қарор қабул қилувчи шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органи ўтказилган жамоатчилик муҳокамаси натижалари билан бир қаторда жамоатчилик экспертизасининг якуний ҳужжатида келтирилган тавсияларни ҳисобга олади.
• Аҳоли пунктининг тасдиқланган бош режасига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида таклифлар бериш ҳуқуқи ўз қонуний манфаатларига дахл қилинаётган жамоатчилик назорати субъектларига тақдим этилади.

• 11962 количество просмотров
Общественная экспертиза генеральных планов населенных пунктов предусматривает их изучение и оценку на предмет их соответствия правам и законным интересам юридических и физических лиц, интересам общества и государства.
• Общественная экспертиза генеральных планов населенных пунктов проводится по инициативе и на основе заявления субъектов общественного контроля, поданного в органы государственного управления в области градостроительной деятельности, проводящие общественное обсуждение с обоснованием необходимости проведения общественной экспертизы.
• Заявление на проведение общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов принимается органами государственного управления в области градостроительной деятельности в течение 15 дней после проведения общественного обсуждения.
Общественная экспертиза проводится на общественных началах, за счет средств субъектов общественного контроля, спонсорских средств или других средств, не запрещенных законодательством.
• По результатам общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов подготавливается итоговый документ, который предоставляется в орган государственного управления в области градостроительной деятельности и заказчику.
• Заказчики генеральных планов населенных пунктов представляют ответы на итоговый документ общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов органу государственного управления в области градостроительной деятельности, принимающему окончательное решение о его утверждении.
Орган государственного управления в области градостроительной деятельности, принимающий окончательное решение об утверждении генеральных планов населенных пунктов, наряду с результатами проведенного общественного обсуждения, учитывает рекомендации, приведенные в итоговом документе общественной экспертизы.
• Правом подачи предложений о внесении изменений в утвержденный генеральный план населенного пункта наделяются субъекты общественного контроля, законные интересы которых затрагиваются.