• 33112 marta o'qildi
Quyidagi holatlardan kamida biri mavjud bo‘lsa, uy-joy, bino, inshoot yoki boshqa ko‘chmas mulk ob’ekti o‘zboshimchalik bilan qurilgan imorat deb hisoblanadi:
• imorat qurish uchun talab qilinadigan ruxsatnoma olinmagan bo‘lsa;
Er uchastkasining kadastr hujjati mavjudligi qurilish uchun zarur ruxsatnomalarni olmasdan har qanday ob’ekt qurish huquqini bermaydi.
Er uchastkasiga bo‘lgan huquq va unda ob’ekt qurish huquqi — bir xil tushuncha emas. Qurilish belgilangan maqsad, shaharsozlik hujjatlari va ruxsat berish tartibiga muvofiq bo‘lishi kerak.
Noqonuniy qurilishning huquqiy oqibatlari
O‘zboshimchalik bilan imorat qurgan shaxs mazkur ob’ektga avtomatik ravishda mulk huquqini olmaydi. U ob’ektni:
• boshqa shaxs nomiga rasmiylashtirish huquqiga ega emas.
Huquqi buzilgan shaxs yoki vakolatli davlat organining da’vosi asosida noqonuniy imorat sud qarori bilan uni qurgan shaxs tomonidan yoki uning hisobidan buzdirilishi mumkin.
Agar imorat o‘zboshimchalik bilan egallangan erda qurilgan bo‘lsa, erni foydalanishga yaroqli holatga keltirish va undagi qurilmalarni buzish xarajatlari ham erni o‘zboshimchalik bilan egallagan shaxs zimmasiga yuklatiladi.
Erni qaytarish va kommunikatsiyalarga ulash
O‘zboshimchalik bilan egallangan er uchastkasi sarflangan xarajatlar qoplanmagan holda tegishli er egasi, foydalanuvchi, ijarachi yoki mulkdorga qaytariladi.
Er uchastkasini qaytarish tuman, shahar yoki viloyat hokimining qarori yoxud sudning hal qiluv qarori asosida amalga oshiriladi.
O‘zboshimchalik bilan egallangan erdagi noqonuniy qurilish ob’ektini:
• suv ta’minoti;
• kanalizatsiya;
• elektr energiyasi;
• issiqlik;
• gaz tarmoqlariga ulash taqiqlanadi.
Mulk huquqini e’tirof etish istisnosi
Er uchastkasining qonuniy mulkdori, umrbod meros qilib qoldiriladigan egalik qiluvchisi, doimiy egasi yoki foydalanuvchisining o‘zboshimchalik bilan qurilgan imoratga nisbatan mulk huquqi ayrim hollarda sud tomonidan e’tirof etilishi mumkin.
• boshqa shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini buzsa;
• fuqarolarning hayoti yoki sog‘lig‘iga xavf tug‘dirsa;
• qonun bilan e’tirof etilishi taqiqlangan erda qurilgan bo‘lsa, unga nisbatan mulk huquqi e’tirof etilmaydi.
Qonunchilikda ayrim toifadagi avval o‘zboshimchalik bilan egallangan erlar va ulardagi ob’ektlarga huquqlarni maxsus tartibda e’tirof etish hollari ham belgilangan. Bu qoida har qanday yangi noqonuniy qurilishni keyinchalik rasmiylashtirish mumkinligini anglatmaydi.
Qonunbuzilish haqida xabar berish
Noqonuniy qurilish yoki erni o‘zboshimchalik bilan egallash holati bo‘yicha:
• qurilish sohasidagi hududiy nazorat inspektsiyasiga;
• Kadastr agentligining hududiy boshqarmasiga;
• tuman yoki shahar hokimligiga;
• prokuratura yoki boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organga murojaat qilish mumkin.
Murojaatda ob’ektning aniq manzili, imkoni bo‘lsa kadastr raqami, qurilish ishlarining xususiyati, foto va videomateriallar hamda qonunbuzilishni tasdiqlovchi boshqa ma’lumotlarni ko‘rsatish tavsiya etiladi.
Umumiy tartibda yuborilgan anonim murojaatlar ko‘rib chiqilmaydi. Maxsus axborot tizimi yoki botda murojaat qiluvchining shaxsini sir saqlash alohida nazarda tutilgan bo‘lsa, uning maxfiyligi shu xizmat qoidalariga muvofiq ta’minlanadi.
Javobgarlik va shikoyat qilish
Erni o‘zboshimchalik bilan egallash, noqonuniy qurilish olib borish va vakolatli organning qonuniy talabini bajarmaslik ma’muriy, ayrim hollarda esa jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin.
Murojaat ko‘rib chiqilmasa yoki davlat organining qarori va harakatiga rozi bo‘linmasa, yuqori turuvchi organga yoki sudga shikoyat qilish mumkin.

• 33111 количество просмотров
Жилой дом, здание, сооружение или другой объект недвижимости считается самовольной постройкой при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
Наличие кадастровых документов на земельный участок не дает права возводить на нем любые объекты без получения необходимых разрешений.
Право на земельный участок и право возвести на нем объект — не одно и то же. Строительство должно соответствовать назначению земли, градостроительной документации и установленному разрешительному порядку.
Правовые последствия
• оформлять на другое лицо.
По иску лица, чьи права нарушены, или уполномоченного государственного органа самовольная постройка может быть снесена на основании судебного решения лицом, осуществившим строительство, либо за его счет.
Если объект возведен на самовольно занятой земле, расходы на приведение участка в пригодное состояние и снос строений также несет лицо, самовольно занявшее участок.
Возврат земли и подключение к коммуникациям
Самовольно занятый земельный участок возвращается соответствующему землевладельцу, пользователю, арендатору или собственнику без возмещения расходов, произведенных в период незаконного использования.
Возврат осуществляется на основании решения хокима района, города или области либо решения суда.
Запрещается подключать незаконные объекты на самовольно занятой земле к сетям:
• водоснабжения;
• канализации;
• электроснабжения;
• теплоснабжения;
• газоснабжения.
Исключение для признания права собственности
Право собственности законного собственника, лица, имеющего право пожизненного наследуемого владения, постоянного владения или пользования землей, на самовольно построенный объект в отдельных случаях может быть признано судом.
Однако право собственности не признается, если сохранение постройки:
• нарушает права и законные интересы других лиц;
• создает угрозу жизни или здоровью граждан;
• запрещено законом с учетом статуса земельного участка.
Законодательством также предусмотрены отдельные случаи признания прав на ранее самовольно занятые участки и расположенные на них объекты в специальном порядке. Это не означает, что любое новое незаконное строительство можно впоследствии узаконить.
Сообщение о нарушении
По факту незаконного строительства или самовольного занятия земли можно обратиться:
• в территориальную инспекцию строительного контроля;
• в территориальное управление Агентства кадастра;
• в хокимият района или города;
• в прокуратуру или другой правоохранительный орган.
В обращении рекомендуется указать точный адрес объекта, кадастровый номер при его наличии, характер строительных работ, приложить фотографии, видеоматериалы и другие сведения, подтверждающие нарушение.
Анонимные обращения, направленные в общем порядке, рассмотрению не подлежат. Если специальной информационной системой или ботом предусмотрено сохранение личности заявителя в тайне, конфиденциальность обеспечивается по правилам соответствующего сервиса.
Ответственность и обжалование
Самовольное занятие земли, незаконное строительство и невыполнение законных требований уполномоченного органа могут повлечь административную, а в отдельных случаях — уголовную ответственность.
Если обращение не рассмотрено либо заявитель не согласен с решением или действием государственного органа, он вправе обратиться с жалобой в вышестоящий орган или суд.