• 16630 marta o'qildi
Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarni kesish yoki ko‘chirib o‘tkazishga doir ruxsatnomalar Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasining tegishli hududiy bo‘linmalari tomonidan rasmiylashtiriladi.
Bular Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi tegishli ekologiya organi, viloyatlar va Toshkent shahridagi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bosh boshqarmalaridir.
Jismoniy yoki yuridik shaxs ruxsatnoma olish uchun maxsus elektron tizim orqali ariza beradi.
• daraxt yoki butaning turi va soni;
• joylashgan aniq manzili;
• kesish yoki ko‘chirib o‘tkazishdan maqsad;
• ariza beruvchi haqidagi ma’lumotlar ko‘rsatiladi.
Amaldagi tartib bo‘yicha arizani ko‘rib chiqish muddati — 10 ish kuni.
Ruxsat berish jarayonida daraxtning holati joyiga chiqqan holda o‘rganilishi, uni saqlab qolish yoki ko‘chirib o‘tkazish imkoniyati baholanishi hamda qonunchilikda nazarda tutilgan hollarda jamoatchilik eshituvi o‘tkazilishi mumkin.
Qurigan yoki kasal daraxt uchun ham ruxsatnoma kerakmi?
Qurigan yoki kasallangan daraxtni tanasidan yoki tag qismidan sanitariya maqsadida kesish maxsus komissiya xulosasi asosida to‘lovsiz ruxsatnoma bilan amalga oshiriladi.
Daraxt va butalarning faqat shoxlarini sanitariya maqsadida kesish yoki butash uchun ruxsatnoma talab etilmaydi.
Eslatma: daraxtning shoxini sanitariya maqsadida butash bilan uning tanasini yoki tag qismini kesib tashlash bir xil tartib emas. Daraxtni butunlay kesishdan oldin ruxsatnoma talab etilishini tekshirish zarur.

Разрешение на вырубку или пересадку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, оформляется соответствующими территориальными подразделениями Национального комитета по экологии и изменению климата.
Это соответствующий экологический орган Республики Каракалпакстан, а также главные управления по экологии и изменению климата областей и города Ташкента.
Физическое или юридическое лицо подает заявление на получение разрешения через специальную электронную систему.
Срок рассмотрения заявления по действующему порядку составляет 10 рабочих дней.
При рассмотрении вопроса состояние дерева может изучаться на месте, оценивается возможность его сохранения или пересадки, а в предусмотренных законодательством случаях проводится общественное слушание.
Санитарная вырубка ствола или основания сухого либо больного дерева осуществляется на основании решения соответствующей комиссии с выдачей бесплатного разрешения.
Обратите внимание: санитарная обрезка ветвей и полная вырубка ствола или основания дерева являются разными процедурами. Перед полной вырубкой необходимо проверить необходимость получения разрешения.