• 14147 marta o'qildi
Qonunchilikda ayrim toifadagi nogironligi bo‘lgan shaxslarga temir yo‘l va boshqa jamoat transportlaridan foydalanishda imtiyozlar belgilangan.
Temir yo‘l chiptasini qaytarishdagi imtiyoz
Chiptalar qaytarilganda, shahar atrofi yo‘nalishlaridagi chiptalar va qonunchilikda belgilangan ayrim holatlardan tashqari, yo‘lovchidan chiptani qaytarish operatsiyasi uchun yig‘im undiriladi.
Biroq urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxslar, urush qatnashchilari va temir yo‘l transporti xodimlari chiptalarini qaytarganda, qaytarish operatsiyasi uchun yig‘im undirilmaydi.
Temir yo‘lda yiliga bir marta bepul yurish
Temir yo‘l transportida yiliga bir marta borish va kelish uchun bepul yurish huquqi quyidagilarga beriladi:
• Sovet Ittifoqi Qahramonlari va Shon-shuhrat ordenining uchala darajasi bilan taqdirlangan shaxslarga;
• yarador bo‘lgan harbiy xizmatchilar, ishchilar va xizmatchilar orasidan I va II guruh urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxslarga, shuningdek ularga tenglashtirilgan shaxslarga;
• Chernobilь AESdagi avariya oqibatlarini bartaraf etishda qatnashgan nogironligi bo‘lgan shaxslarga — O‘zbekiston Respublikasi hududida;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga, shuningdek ularni kuzatib boruvchi shaxsga.
Temir yo‘l chiptasiga 50 foiz chegirma
Temir yo‘lda yiliga bir marta borish va kelish uchun chiptaning to‘liq qiymatidan 50 foiz chegirma quyidagilarga talonlar va tegishli guvohnoma asosida beriladi:
• III guruh urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxslarga;
• urush qatnashchilari va ularga tenglashtirilgan shaxslarga.
Ushbu shaxslarga o‘z xohishiga ko‘ra ikki yillik talonlar — joriy va oldingi yil yoki joriy va keyingi yil talonlari evaziga ikki yilda bir marta bepul borish va kelish huquqi berilishi mumkin.
Bunda borish chiptasi ikkita «borish» taloni, qaytish chiptasi esa ikkita «kelish» taloni evaziga rasmiylashtiriladi.
Kuzatib boruvchi shaxs uchun chegirma
I guruh urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxsni kuzatib boruvchi bir nafar shaxsga talonlar evaziga yiliga bir marta borish va kelish uchun chiptaning to‘liq qiymatidan 50 foiz chegirma beriladi.
Kuzatuvchi uchun chipta rasmiylashtirishda faqat joriy yil talonlari qabul qilinadi. Kuzatuvchiga talonlar evaziga bepul chipta rasmiylashtirilmaydi.
Imtiyozli chipta olish uchun hujjatlar
Imtiyozli chiptani rasmiylashtirish uchun chipta kassasiga imtiyoz olish huquqini tasdiqlovchi tegishli hujjat taqdim etiladi. Jumladan:
• «Urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxs guvohnomasi»;
• «Urush qatnashchisi guvohnomasi»;
• «Imtiyozga huquqi to‘g‘risida guvohnoma»;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz yashovchi yoki yolg‘iz keksa va nogironligi bo‘lgan shaxsni tegishli reestrga kiritish to‘g‘risida «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazining qarori.
Chiptani navbatsiz olish huquqi
Shaxsini tasdiqlovchi va imtiyozga bo‘lgan huquqini ko‘rsatuvchi hujjatlar taqdim etilganda quyidagilar temir yo‘l chiptalarini kassada navbatsiz olish huquqiga ega:
• Sovet Ittifoqi Qahramonlari, uch darajadagi Shon-shuhrat ordeni, «O‘zbekiston Qahramoni», «Sog‘lom avlod uchun» ordeni va «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan shaxslar;
• urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxslar, urush qatnashchilari va ularga tenglashtirilgan shaxslar;
• Chernobilь AESdagi avariya oqibatlarini bartaraf etish ishlarida qatnashgan shaxslar;
• qonunchilikda ko‘rsatilgan boshqa shaxslar.
Chernobilь halokatidan jabrlangan shaxslarga transport imtiyozlari
Qonunchilikda belgilangan tegishli toifadagi Chernobilь halokatidan jabrlangan shaxslarga quyidagi huquqlar beriladi:
• barcha turdagi shahar yo‘lovchi transportida, taksidan tashqari, bepul yurish;
• yashash joyidagi ma’muriy tuman doirasida qishloq joylardagi umumiy foydalanish avtomobilь transportida, taksidan tashqari, bepul yurish;
• shahar atrofida qatnaydigan temir yo‘l transporti va shahar atrofi avtobus yo‘nalishlarida bepul yurish;
• qonunchilikda nazarda tutilgan toifalar uchun yiliga bir marta temir yo‘lda borish va kelish uchun bepul yurish;
• temir yo‘l qatnovi mavjud bo‘lmagan hududlarda havo, suv yoki shaharlararo avtomobilь transporti chiptalarini birinchi navbatda sotib olish.

• 13682 количество просмотров
Законодательством для отдельных категорий лиц с инвалидностью установлены льготы при пользовании железнодорожным и другими видами общественного транспорта.
Льгота при возврате железнодорожного билета
При возврате билета, кроме билетов в пригородном сообщении и отдельных случаев, предусмотренных законодательством, с пассажира взимается сбор за операцию возврата.
Однако при возврате билетов лицами, ставшими инвалидами в результате войны, участниками войны и работниками железнодорожного транспорта сбор за операцию возврата не взимается.
Бесплатный проезд по железной дороге один раз в год
Право на бесплатный проезд по железной дороге один раз в год туда и обратно предоставляется:
• лицам с инвалидностью I и II групп вследствие войны из числа раненых военнослужащих, рабочих и служащих, а также приравненным к ним лицам;
• лицам с инвалидностью, участвовавшим в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, — в пределах Республики Узбекистан;
• пожилым людям и лицам с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе, а также сопровождающему их лицу.
Скидка в размере 50 процентов
Право на проезд по железной дороге один раз в год туда и обратно со скидкой 50 процентов от полной стоимости билета по талонам и при предъявлении соответствующего удостоверения предоставляется:
• лицам с инвалидностью III группы вследствие войны;
• участникам войны и приравненным к ним лицам.
По желанию этих лиц вместо талонов за два года — текущий и предыдущий либо текущий и последующий — может предоставляться право на бесплатный проезд туда и обратно один раз в два года.
Билет в прямом направлении оформляется в обмен на два талона «туда», а обратный билет — в обмен на два талона «обратно».
Скидка для сопровождающего лица
Одному лицу, сопровождающему лицо с инвалидностью I группы вследствие войны, предоставляется по талонам скидка в размере 50 процентов от полной стоимости билета один раз в год туда и обратно.
При оформлении билета сопровождающему принимаются только талоны текущего года. Бесплатный билет сопровождающему в обмен на талоны не оформляется.
Документы для получения льготного билета
Для оформления льготного билета в билетную кассу представляется документ, подтверждающий право на льготу. К таким документам относятся:
• удостоверение лица с инвалидностью вследствие войны;
• удостоверение участника войны;
• удостоверение о праве на льготы;
• решение центра социальных услуг «Инсон» о включении одиноко проживающего либо одинокого пожилого человека или лица с инвалидностью, нуждающегося в постороннем уходе, в соответствующий реестр.
Внеочередное приобретение билета
При предъявлении документов, удостоверяющих личность и право на льготу, правом внеочередного приобретения железнодорожных билетов пользуются:
• Герои Советского Союза и лица, награжденные орденом Славы трех степеней, орденами «Ўзбекистон Қаҳрамони», «Соғлом авлод учун» и медалью «Шуҳрат»;
• лица с инвалидностью вследствие войны, участники войны и приравненные к ним лица;
• лица, принимавшие участие в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС;
Транспортные льготы лицам, пострадавшим вследствие Чернобыльской катастрофы
Соответствующим категориям лиц, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы, предоставляется право на:
• бесплатный проезд на всех видах городского пассажирского транспорта, кроме такси;
• бесплатный проезд на автомобильном транспорте общего пользования в сельской местности в пределах административного района по месту жительства, кроме такси;
• бесплатный проезд на железнодорожном транспорте пригородного сообщения и автобусах пригородных маршрутов;
• для предусмотренных законодательством категорий — бесплатный проезд по железной дороге один раз в год туда и обратно;
• в районах, не имеющих железнодорожного сообщения, — первоочередное приобретение билетов на воздушный, водный или междугородный автомобильный транспорт.