• 35163 marta o'qildi
Abiturientlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar YaIDXP yoki Bilim va malakalarni baholash agentligining elektron tizimi orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
Birinchi bosqichda abiturient:
— test topshirish tilini;
— test topshiradigan hududni;
— kasbiy yoki ijodiy imtihon mavjud bo‘lsa, tegishli oliy ta’lim tashkilotini tanlaydi.
Fanlar majmuasi — muayyan bakalavriat yo‘nalishiga qabulda baholanadigan belgilangan test fanlari to‘plami.
Kirish sinovlari
Ro‘yxatdan o‘tish yakunlanganidan keyin belgilangan muddatlarda test sinovlari, kasbiy yoki ijodiy imtihonlar o‘tkaziladi.
Test natijasida to‘plangan ball abiturientning keyingi bosqichda qaysi oliy ta’lim tashkiloti va yo‘nalishlarni tanlashida asos bo‘ladi.
Test natijasi, qoida tariqasida, sinov o‘tkazilgan kunning ertasiga e’lon qilinadi.
Ikkinchi bosqich — OTM va yo‘nalishni tanlash
Barcha test sinovlari to‘liq yakunlanganidan keyin abiturientlarga 15 kun davomida oliy ta’lim tashkiloti va ta’lim yo‘nalishlarini tanlash imkoniyati beriladi.
Abiturient:
— oliy ta’lim tashkilotini;
— bakalavriat yo‘nalishini;
— ta’lim shaklini;
— tanlov ustuvorligini belgilaydi.
Bir xil fanlar majmuasi va ularning ketma-ketligiga mos keladigan 5 tagacha bakalavriat yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlash mumkin.
Xorijiy til sertifikati bo‘lsa
Xorijiy til birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga hujjat topshirish uchun kamida B1 darajadagi milliy yoki xalqaro tan olingan sertifikat talab etiladi.
Xorijiy til fanlar majmuasiga kiritilgan yo‘nalishlarda:
B1 sertifikati bo‘lsa — ushbu fandan belgilangan maksimal ballning 75 foizi;
B2 yoki undan yuqori darajadagi sertifikat bo‘lsa — maksimal ball beriladi.
Bu tartib 2026-yilda aniqlashtirilgan.
Yakuniy natija
Abiturient ikkinchi bosqichda o‘z tanlovlarini belgilangan muddat ichida tasdiqlashi lozim.
Talabalikka tavsiya etish bo‘yicha yakuniy natija ikkinchi bosqich yakunlanganidan keyin bir hafta ichida e’lon qilinadi.

• 35143 количество просмотров
Абитуриенты ежегодно регистрируются с 5 по 25 июня через ЕПИГУ или электронную систему Агентства по оценке знаний и квалификаций.
На первом этапе абитуриент выбирает:
— комплекс предметов;
— язык тестирования;
— территорию прохождения теста;
— соответствующий вуз, если по направлению предусмотрен профессиональный или творческий экзамен.
Комплекс предметов — установленный набор тестовых предметов, по которым оценивается поступающий на соответствующее направление бакалавриата.
После завершения регистрации в установленные сроки проводятся тестовые, профессиональные или творческие испытания.
Полученный результат является основанием для последующего выбора вузов и направлений.
Результат тестирования, как правило, объявляется на следующий день после проведения испытания.
Второй этап — выбор вуза и направления
После полного завершения всех тестовых испытаний абитуриенту предоставляется 15 дней для выбора образовательных организаций и направлений.
Он определяет:
— организацию высшего образования;
— направление бакалавриата;
— форму обучения;
— приоритет выбора.
Можно выбрать до 5 направлений бакалавриата и форм обучения, которым соответствуют одинаковый комплекс и последовательность предметов.
Если имеется сертификат иностранного языка
Если иностранный язык установлен первым предметом, для участия в приеме требуется национальный или международно признанный сертификат не ниже уровня B1.
Если иностранный язык входит в комплекс предметов:
— сертификат B1 дает 75 процентов максимального балла по соответствующему предмету;
— сертификат B2 или выше дает максимальный балл.
Данный порядок уточнен в 2026 году.
Итоговый результат
Абитуриент должен подтвердить свой выбор в течение установленного срока второго этапа.
Окончательный результат рекомендации к зачислению объявляется в течение одной недели после завершения второго этапа.
Приоритет выбора — установленная абитуриентом очередность участия в конкурсе по выбранным направлениям.