Yo‘qolgan ashyoni topib olgan shaxs ashyo egasini, uni yo‘qotgan shaxsni yoki uni olish huquqiga ega bo‘lgan boshqa ma’lum shaxsni darhol xabardor qilishi va ashyoni qaytarishi shart.
Ashyo:
Topilmani qabul qilgan shaxs topib oluvchining tegishli huquq va majburiyatlarini o‘z zimmasiga oladi.
Ashyoni olish huquqiga ega shaxs yoki uning manzili noma’lum bo‘lsa, topilma haqida:
Ashyoni topib olgan shaxs uni o‘zida saqlab turishi yoki saqlash uchun tegishli organga yoxud organ ko‘rsatgan shaxsga topshirishi mumkin.
Tez buziladigan ashyo yoki saqlash xarajati uning qiymatiga nisbatan juda yuqori bo‘lgan ashyo dalolatnoma tuzilgan holda sotilishi mumkin. Sotishdan tushgan pul topilgan ashyoning o‘rnini egallaydi.
Topilma haqida vakolatli organga xabar berilganidan keyin olti oy ichida ashyo egasi aniqlanmasa va hech kim unga bo‘lgan huquqini bildirmasa, ashyoni topgan shaxs unga mulk huquqini oladi.
Agar topib oluvchi ashyoni mulk qilib olishdan bosh tortsa, ashyo davlat mulkiga o‘tadi.
Muhim: topilgan ashyoni darhol o‘ziniki qilib olish mumkin emas. Avval egasini aniqlash va vakolatli organga xabar berish choralari ko‘rilishi shart.
Ashyoni egasiga qaytargan shaxs:
Bundan tashqari, topib oluvchi ashyoni olish huquqiga ega shaxsdan ashyo qiymatining 20 foizigacha miqdorda mukofot talab qilishi mumkin.
Agar topilgan hujjat yoki ashyo faqat uning egasi uchun qimmatga ega bo‘lsa, mukofot taraflar kelishuvi bilan, kelishuv bo‘lmasa, sud tomonidan belgilanadi.
Topib oluvchi topilma haqida xabar bermagan yoki uni yashirishga uringan bo‘lsa, mukofot talab qilish huquqiga ega bo‘lmaydi.

Лицо, нашедшее потерянную вещь, обязано немедленно уведомить ее собственника, потерявшего вещь либо другое известное лицо, имеющее право ее получить, и возвратить находку.
Если вещь обнаружена:
Лицо, принявшее находку, приобретает соответствующие права и принимает на себя обязанности нашедшего.
Если лицо, имеющее право получить вещь, или его адрес неизвестны, о находке следует сообщить:
Нашедший вправе хранить вещь у себя либо передать ее на хранение соответствующему органу или указанному им лицу.
Скоропортящаяся вещь либо вещь, расходы на хранение которой несоразмерно велики, может быть продана с составлением подтверждающего документа. Полученные деньги заменяют найденную вещь.
Если в течение шести месяцев после сообщения компетентному органу владелец не будет установлен и никто не заявит о своем праве, нашедший приобретает право собственности на вещь.
Если он отказывается принять вещь в собственность, она переходит в собственность государства.
Важно: найденную вещь нельзя немедленно присвоить. Сначала необходимо принять меры для установления владельца и сообщить о находке компетентному органу.
Лицо, возвратившее находку, вправе потребовать возмещения необходимых расходов на:
Кроме того, можно потребовать вознаграждение в размере до 20 процентов стоимости вещи.
Если документ или предмет имеет ценность только для его владельца, размер вознаграждения определяется соглашением сторон, а при отсутствии соглашения — судом.