• 48557 marta o'qildi
Voyaga etmagan farzandlari bo‘lmagan er-xotinlarni ularning o‘zaro roziligiga  ko‘ra nikohdan ajratishni qayd etish
Alohida yashovchi er-xotinni nikohdan ajratishni qayd etish ularning birgalikda bergan arizalariga asosan, ulardan birining doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyidagi FHDYo organi tomonidan amalga oshiriladi.
• Agar er-xotindan biri nikohdan ajralish to‘g‘risidagi arizani berish uchun FHDYo organiga kela olmasa, u holda er-xotin nomidan birgalikda yozilgan arizani ulardan biri topshirishi mumkin. Kela olmagan er yoki xotinning arizadagi imzosi notarial tartibda yoki FHDYo organi mudiri tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi kerak. Arizada er-xotin ajralishga o‘zaro rozi ekanliklari, voyaga etmagan bolalari yo‘qligi, shuningdek ulardan biri nikohdan ajratish qayd etilishi belgilangan kunda FHDYo organiga kela olmasa, nikohdan ajratishning uning ishtirokisiz qayd etilishiga roziligi tasdiqlanadi.
Bunda FHDYo organlari tegishli organlardan voyaga etmagan farzandlari yo‘qligini tasdiqlovchi hujjatlarni so‘rashi mumkin.
• Mulkiy nizolari hamda voyaga etmagan farzandlari (shu jumladan, farzandlikka olinganlari) bo‘lmagan er-xotinlarning nikohdan ajralish to‘g‘risidagi arizasi;
• Shaxsini tasdiqlovchi hujjat – pasport;
• Nikoh tuzilganligi haqidagi guvohnoma.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, MDH davlatlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning nikohdan ajratish umumiy asoslarga ko‘ra qayd etiladi.

• 48555 количество просмотров
Регистрация расторжения брака отдельно проживающих супругов производится на основании их совместно поданного заявления органом ЗАГС по месту постоянного проживания или месту временного пребывания одного из них.
• Если один из супругов не может явиться в орган ЗАГС для подачи заявления о расторжении брака, то совместное заявление может быть подано от имени супругов одним из них. Подпись неявившегося супруга в заявлении должна быть заверена в нотариальном порядке или заведующим органа ЗАГС по месту постоянного проживания или месту временного пребывания супруга. В заявлении подтверждается взаимное согласие на развод, отсутствие несовершеннолетних детей, а также согласие на регистрацию расторжения брака в его (ее) отсутствии, если он (она) в день регистрации расторжения брака не сможет явиться в орган ЗАГС.
Регистрация расторжения брака отдельно проживающих супругов на основании их совместно поданого заявления органом ЗАГС по месту жительства одного из них.
• заявление супругов о расторжении брака, не имеющих имущественных споров, а также совершеннолетних детей (в том числе, усыновленных);
• документ, подтверждающий личность - паспорт;
• свидетельство о заключении брака.
Для граждан Республики Узбекистан, стран СНГ, и лиц без гражданства регистрация расторжения брака осуществляется на общих основаниях.
• За оказываемую услугу взимается сбор.
• Регистрация расторжения брака производится по истечении трех месяцев со дня подачи заявления в орган ЗАГС в присутствии супругов или одного из них, и каждому из бывших супругов выдается свидетельство о расторжении брака.