• 13655 marta o'qildi
Rasmiylashtirilgan chipta va oldindan band qilingan joyga ega bo‘lgan yo‘lovchiga tashuvchi tomonidan havo kemasidan joy berish rad etilgan bo‘lsa va bu yo‘lovchining belgilangan vaqtdan ortiq uchish punktida ushlanib qolishiga sabab bo‘lsa, yo‘lovchiga etkazilgan zarar tashuvchi tomonidan kompensatsiya to‘lovi yoki bepul qo‘shimcha xizmatlar ko‘rsatish orqali qoplanadi.
Kompensatsiya to‘lovini to‘lash tartibi va miqdori tashuvchi tomonidan fuqarolik qonun hujjatlari talablarini inobatga olgan holda ishlab chiqilgan qoidalar, O‘zbekiston Respublikasining Havo kodeksi, mazkur Qoidalar, shuningdek jo‘nab ketish yoki tranzit mamlakatning qonun hujjatlari va xalqaro tijorat ittifoqlarining talablari asosida belgilanadi.
Parvoz tashuvchi tomonidan belgilangan aniq vaqtdan kechiksa, tashuvchi yo‘lovchiga etkazilgan zararni qoplashi shart. Zarar miqdori parvoz kuponi narxidan kelib chiqqan holda tashuvchi tomonidan belgilanadi.
Yo‘lovchiga etkazilgan zarar uchun tashuvchi tomonidan bepul qo‘shimcha ko‘rsatiladigan xizmatlar
• bir marotaba telefon orqali gaplashish yoki telegramma yuborish yoki boshqa aloqa xizmatlaridan foydalanishni ta’minlash;
• parvozgacha kutish davrida yoki transportning boshqa turi orqali tashishgacha bo‘lgan vaqtda oziq-ovqat va ichimlik suvi bilan ta’minlash;
• tashuvchi qoidalarida belgilangan muddat kutish vaqtidan ko‘ra ko‘proq bo‘lsa, mehmonxona bilan ta’minlash;
• kutish vaqtida transport orqali aeroportdan vaqtinchalik yashash joyigacha eltib qo‘yish va qaytishni ta’minlash;
• chiptada nazarda tutilgan tutash reyslarga kechikish bilan bog‘liq xarajatlarni to‘lash.
Yo‘lovchiga kompensatsiya to‘lanmaydigan holatlar
• yo‘lovchi boshqa reysda uchishdan bosh tortsa va chipta uchun to‘langan pulning majburiyat bajarilmagan qismi doirasida joyida to‘lab berishni talab qilsa;
• yo‘lovchi tashuvchining chipta olish va ro‘yxatdan o‘tishga kelish muddatlari bilan bog‘liq talablariga rioya qilmasa;
• yo‘lovchi mazkur parvozdan chetlatilganda;
• yo‘lovchi ro‘yxatdan o‘tib, uchib ketish joyiga kelmasa;
• reysda yo‘lovchiga uni chiptasida ko‘rsatilgan klassdan yuqoriroq klassda qo‘shimcha haq olmasdan tashish taklif etilsa;

• 13379 количество просмотров
Если перевозчик отказал пассажиру, имеющему должным образом оформленный билет и подтверждённое бронирование, в предоставлении места на борту воздушного судна — и вследствие этого пассажир был вынужден задержаться в пункте отправления дольше установленного времени, — причинённый пассажиру ущерб возмещается перевозчиком путём выплаты компенсации либо предоставления бесплатных дополнительных услуг.
Порядок и размер компенсации определяются перевозчиком на основании правил, разработанных с учётом требований гражданского законодательства, Воздушного кодекса Республики Узбекистан, настоящих Правил, а также законодательства государства отправления или транзита и требований международных коммерческих объединений.
При задержке рейса сверх конкретного времени, установленного перевозчиком, последний обязан возместить пассажиру причинённый ущерб. Размер ущерба определяется перевозчиком исходя из стоимости купона на перевозку.
Дополнительные бесплатные услуги оказываемые перевозчиком за нанесенный пассажиру ущерб:
• один разговор по телефону или отправка одной телеграммы либо одноразовое пользование другими услугами связи;
• обеспечение продуктами питания и питьевой водой в период ожидания вылета или перевозка другим видом транспорта;
• обеспечение гостиницей, если срок, установленный правилами перевозчика, превышает время ожидания;
• обеспечение на период ожидания вылета транспортом для доставки пассажира до временного места жительства и обратно;
• выплата расходов, связанных с опозданием на стыковочные рейсы, предусмотренные в билете.
Случаи отказа в выплате компенсации:
• пассажир отказывается от полета на другом рейсе и требует на месте возврата денег, уплаченных за билет в пределах невыполненной части обязательства;
• пассажир нарушил требования, связанные со сроками приобретения билета и прохождения регистрации, установленные перевозчиком;
• пассажир отстраняется от полета в следующем порядке;
• пассажир прошел регистрацию, но не прибыл к месту вылета;
• пассажиру предлагается перевозка в более высоком классе, чем указано в его билете, без дополнительной оплаты;