• 40999 marta o'qildi
FHDYo organi sud qarori asosida er-xotinlardan birining arizasiga binoan nikohdan ajratish to‘g‘risidagi dalolatnoma yozuvini qayd etadi va nikohdan ajratish to‘g‘risidagi guvohnomani beradi.
Bunda nikohdan ajratishni qayd etishgacha FHDYo organi er yoki xotindan birining nikohdan ajratilganlik fakti rasmiylashtirilganligini «FHDYoning yagona elektron arxivi» axborot tizimi orqali tekshiradi.
Agar nikohdan ajratish FHDYo organida tomonlardan birining arizasiga ko‘ra qayd etilgan bo‘lsa, u holda dalolatnoma yozuvi ikkinchi tomon to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan to‘ldiriladi va nikohdan ajratganlik to‘g‘risida guvohnoma beriladi.
Nikohdan ajralganlik to‘g‘risidagi dalolatnoma yozuvini qayd etish, nikohdan ajralganlik to‘g‘risidagi dalolatnomadagi yozuvlarga qo‘shimchalar kiritish va nikohdan ajralganlik to‘g‘risidagi guvohnomani berish, shuningdek tomonlardan birining ishonchnoma asosida harakat qiluvchi vakilning arizasi bo‘yicha ham amalga oshirilishi mumkin.
1998-yil 1 sentyabrdan 2010-yil 15-sentabrgacha bo‘lgan davrda qonuniy kuchga kirgan sud qarorlari bo‘yicha nikohdan ajratishni qayd etish yo‘qolgan dalolatnoma yozuvlarini tiklash tartibi va qoidalariga binoan amalga oshiriladi.
Ariza YaIDXP orqali elektron shaklda berilgan taqdirda, ariza beruvchi er (xotin)ning shaxsi Face-ID yoki MyID tizimlari orqali tasdiqlanadi.
Natijasi yuzasidan FHDYo organi bir ish kuni ichida ariza beruvchining YaIDXPdagi shaxsiy kabinetiga arizani ko‘rib chiqish vaqti va o‘zi yoki ishonchnoma asosida harakat qiluvchi vakili tomonidan sudning tegishli hal qiluv qarorining asl nusxasini olib kelishi haqida xabarnoma yuboradi.
Bunda xabarnoma yuborilgan kundan boshlab, besh ish kuni ichida ariza bergan er (xotin) yoki ishonchnoma asosida harakat qiluvchi vakil bevosita murojaat qilmasa hamda sudning tegishli hal qiluv qarorining asl nusxasi taqdim etilmasa, ushbu ariza ko‘rib chiqilmaydi.
MDH mamlakati va chet el davlat sudi tomonidan qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qarori asosida O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bilan nikohdan ajratish (qaror qachon chiqqanidan qat’i nazar) agar davlatlararo bitimda boshqa hol nazarda tutilmagan bo‘lsa, umumiy tartibda FHDYo organida qayd etiladi. Nikohdan ajratishni qayd etishda O‘zbekiston Respublikasining «Davlat boji to‘g‘risida»gi Qonuni bilan belgilangan miqdorda davlat boji undiriladi.

• 39636 количество просмотров
В соответствии со статьёй 47 Семейного кодекса Республики Узбекистан, брак считается расторгнутым со дня регистрации расторжения брака в органе ЗАГС.
Орган ЗАГС на основании решения суда по заявлению одного из супругов вносит запись акта о расторжении брака и выдает свидетельство о расторжении брака.
При этом до регистрации расторжения брака орган ЗАГС проверяет факт расторжения брака одним из супругов через информационную систему «Единый электронный архив ЗАГС».
Если расторжение брака было зарегистрировано в органе ЗАГС по заявлению одного из супругов, в этом случае актовая запись дополняется сведениями о втором супруге, и выдается свидетельство о расторжении брака.
Запись акта о расторжении брака, внесение дополнений в запись акта о расторжении брака и выдача свидетельства о расторжении брака могут быть осуществлены также по заявлению представителя одного из супругов, действующего на основании доверенности.
Регистрация расторжения брака на основании вступивших в законную силу решений суда за период с 1 сентября 1998 года по 15 сентября 2010 года осуществляется в соответствии с порядком и правилами восстановления утраченных актовых записей.
В случае подачи заявления в электронном виде через Единую интерактивную государственную платформу (ЕИГП) личность заявителя (мужа или жены) подтверждается через системы Face-ID или MyID.
По результатам орган ЗАГС в течение одного рабочего дня направляет уведомление в личный кабинет заявителя на ЕИГП с указанием времени рассмотрения заявления и требования представить оригинал соответствующего решения суда заявителем либо его представителем, действующим на основании доверенности.
Если в течение пяти рабочих дней с момента отправки уведомления заявитель (муж или жена) либо его представитель не обратится лично и не предоставит оригинал решения суда, заявление не рассматривается.
Если решение о расторжении брака между гражданином Республики Узбекистан и гражданином другого государства было принято судом государства СНГ или иностранного государства и вступило в законную силу (независимо от даты вынесения), то при отсутствии других положений в международных договорах, расторжение брака регистрируется в органе ЗАГС в общем порядке. При этом взимается государственная пошлина в размере, установленном Законом Республики Узбекистан «О государственной пошлине».