• 50550 marta o'qildi
Er-xotin o‘zaro nikohdan ajratishga rozi bo‘lsa va ularning voyaga etmagan umumiy farzandlari bo‘lmasa, nikoh FHDYo organida bekor qilinishi mumkin.
Bunda er-xotin o‘rtasida umumiy mol-mulkni bo‘lish yoki muhtoj mehnatga layoqatsiz turmush o‘rtog‘iga ta’minot berish yuzasidan hal qilinishi lozim bo‘lgan nizo mavjud bo‘lmasligi kerak. Bunday nizolar bo‘lsa, masala sud tartibida ko‘riladi.
Agar xotin homilador bo‘lsa, o‘zaro rozilik asosida FHDYo orqali nikohdan ajratish haqidagi ariza qabul qilinmaydi.
Ariza qaerga va qanday beriladi?
Er-xotin nikohdan ajratish haqida birgalikda ariza beradi. Nikohni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish er-xotinning doimiy yoki vaqtincha yashash joyida ro‘yxatdan o‘tgan-o‘tmaganidan qat’i nazar amalga oshiriladi.
Agar er yoki xotindan biri ariza berish uchun FHDYo organiga kela olmasa, belgilangan holatda ikkinchi tomon ularning birgalikdagi arizasini taqdim etishi mumkin. Kela olmagan shaxsning imzosi notarial tartibda yoki qoidalarda belgilangan boshqa tartibda tasdiqlanishi kerak.
O‘zbekiston FHDYo organlarida qayd etilgan nikoh bo‘yicha arizani Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ham berish mumkin. Bunda har ikki tomonning roziligi Face-ID yoki MyID orqali tasdiqlanadi.
Nikoh qachon ajratiladi?
Nikohdan ajratish ariza berilgan kundan boshlab 3 oy o‘tgach FHDYo organida qayd etiladi.
FHDYo organi ariza qabul qilinganidan keyin 3 kun ichida er-xotin yashaydigan joydagi fuqarolar yig‘inining oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash komissiyasini xabardor qiladi.
Davlat boji qancha?
Voyaga etmagan farzandlari bo‘lmagan er-xotinning o‘zaro roziligi asosida nikohdan ajratishni qayd etish uchun 1,5 BHM miqdorida davlat boji undiriladi. Boj er-xotindan biri yoki ularning kelishuviga ko‘ra har ikkisidan undirilishi mumkin.
YaIDXP orqali mustaqil murojaat qilinganda belgilangan davlat boji va yig‘imlar summasining 90 foizi undiriladi.
Nikohdan ajratish qayd etilgandan keyin har bir sobiq turmush o‘rtog‘iga nikohdan ajralganlik haqida guvohnoma beriladi.

• 50548 количество просмотров
Если супруги взаимно согласны на расторжение брака и у них нет общих несовершеннолетних детей, брак может быть расторгнут органом ЗАГС.
При этом между супругами не должно быть требующего разрешения спора о разделе общего имущества либо о содержании нуждающегося нетрудоспособного супруга. При наличии такого спора вопрос рассматривается судом.
Если жена беременна, заявление о расторжении брака по взаимному согласию через ЗАГС не принимается.
Куда и как подается заявление?
Супруги подают совместное заявление. Государственная регистрация расторжения брака производится независимо от места их зарегистрированного постоянного или временного проживания.
Если один из супругов не может лично явиться для подачи заявления, другой супруг в предусмотренном порядке вправе представить их совместное заявление. Подпись отсутствующего супруга должна быть нотариально удостоверена либо засвидетельствована иным предусмотренным правилами способом.
По бракам, зарегистрированным органами ЗАГС Узбекистана, заявление также может быть направлено через Единый портал интерактивных государственных услуг. Согласие обоих супругов подтверждается посредством Face-ID или MyID.
Когда производится расторжение брака?
Государственная регистрация расторжения брака производится по истечении 3 месяцев со дня подачи заявления.
После принятия заявления орган ЗАГС в течение 3 дней уведомляет комиссию по укреплению семейных ценностей соответствующего схода граждан по месту проживания супругов.
Каков размер государственной пошлины?
За регистрацию расторжения брака по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, взимается государственная пошлина в размере 1,5 БРВ. По соглашению супругов она может быть уплачена одним из них либо обоими.
При самостоятельном обращении через ЕПИГУ уплачивается 90 процентов установленной суммы государственной пошлины и сборов.
После государственной регистрации каждому из бывших супругов выдается свидетельство о расторжении брака.