• 22873 марта ўқилди
Вазирлар Маҳкамасининг 486-сонли қарорига асосан, Савдо-саноат палатасига, Иқтисодий ва молия вазирлиги ҳузуридаги Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда «Мадад» муассаса шаклидаги нодавлат нотижорат ташкилоти билан биргаликда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқий маданиятини ошириш ва уларни тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишга жалб қилиш бўйича махсус ўқув курсларини ташкил этиш тавсия этилди.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг фаолият юритиши учун иш ўринлари ва касбларни мослаштириш бўйича тавсиялар тасдиқланди
• Мазкур Тавсиялар барча ташкилотларда фаолият юритувчи ногиронларнинг меҳнат муносабатларига татбиқ этилди
• Тавсиялар ногиронларнинг махсус яратилган иш жойлари жиҳозланишига нисбатан белгиланади.
Жумладан, кўзи ожизлар учун махсус иш жойлари жиҳозланишига қуйидагилар тавсия этилади:
• биноларда, ҳар хил иншоотларда, кириш жойларида, коммуникация хоналарида, маъмурият, маданий-маиший хизмат кўрсатиш жойларида, иш жойларида, тиббий хизмат кўрсатиш хоналарида, санитария-маиший хоналарда ҳаммабопликни, хавфсизликни, ҳаёт фаолиятига мос келадиган меъёрий шароитларини таъминлаш;
• кўзи ожиз ногиронлиги бўлган шахслар тўсқинликсиз ўз иш жойини топиши ва меҳнат функциялари бажарилишини таъминлайдиган тифлотехник белгилар ва тузулмалар билан махсус иш жойини жиҳозлаш;
• қўшимча периферияли жиҳозлар ва функционал мақсадли электрон тифлотехник воситалар ёрдамида визуал маълумотга овоз бериш ва кўриш назоратисиз меҳнатни бажариш имкониятини таъминлаш;
• махсус иш жойини ёзув учун бўртма – нақш-нуқтали ва ясси босмали ҳарфлар, шунингдек, тошқалам, дафтарлар ва ён дафтарчалар, Брайль ёзуви учун босмали ҳарф, товушни ёзувчи ва товушни қайтадан тикловчи асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш;
• компьютерда ишлашга мўлжалланган иш жойини йирик бўртма – нақш кескин фарқ қиладиган (контраст) босмали ҳарф ва Брайль босмали ҳарф (Брайль дисплей ва Брайль клавиатураси) билан таъминлаш;
• махсус асбоб-ускунали ва дастурли воситалар, шунингдек, мослаштирилган тактил дисплей ва аудиодисплей (нутқ синтезатори) ёрдамида монитор экранида визуал маълумотга овоз бериш имконини яратиш.
Эшитиш бўйича ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус иш жойларини бажарилаётган меҳнат функциясини ҳисобга олган ҳолда, товуш кучайтирадиган асбоб-ускуналар ва овоз чиқарувчи телефонлар билан таъминлаш тавсия этилади.
• Ногиронлиги бўлган шахслар учун тавсия этилган ишчи касблар ва хизмат лавозимларининг намунавий рўйхати
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг фаолият юритиши мумкин бўлган касблар ва лавозимлар рўйхати ҳамда меҳнат шароитлари бўйича тавсиялар

• 22877 количество просмотров
Согласно Постановлению Кабинета Министров №486, Торгово-промышленной палате совместно с Агентством по работе с махаллей и развитию предпринимательства при Министерстве экономики и финансов, Министерством высшего образования, науки и инноваций и негосударственной некоммерческой организацией "Мадад" рекомендовано организовать специальные обучающие курсы по повышению правовой культуры лиц с инвалидностью и вовлечение их к занятию предпринимательской деятельностью.
Утверждение рекомендаций по приспособлению рабочих мест и профессий для деятельности лиц с инвалидностью:
Рекомендации распространятся на трудовые отношения лиц с инвалидностью, осуществляющих деятельность во всех организациях.
Рекомендации будут определяться из оснащенности необходимым оборудованием специальных рабочих мест лиц с инвалидностью.
В частности, оборудовать специальные рабочие места для слепых рекомендуется:
• обеспечить безопасность, нормативные условия, пригодные для жизнедеятельности в зданиях, различных сооружениях, подъездах, помещениях связи, местах административного, культурно-бытового обслуживания, рабочих местах, медпунктах, санитарно-бытовых помещениях;
• оснащение специального рабочего места техническими знаками и конструкциями, обеспечивающими беспрепятственное нахождение слепыми инвалидами своего рабочего места и выполнение трудовых функций;
• с помощью дополнительного периферийного оборудования и электронных тифлотехнических средств функционального назначения, обеспечивающих возможность выполнения работ без голосового управления и визуальной информации;
• оснащение специального рабочего места тиснением – точечными и выпуклыми печатными буквами, а также карандашом, тетрадями и блокнотами, печатным письмом для письма по Брайлю, звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратурой;
• предоставление рабочего места, предназначенного для работы за компьютером с крупным рельефом – печатной буквой с резко отличающимся (контрастным) рисунком и печатной буквой Брайля (брайлевским дисплеем и брайлевской клавиатурой);
• позволяющая озвучивать визуальную информацию на экране монитора с помощью специальных программно-аппаратных средств, а также настраиваемого тактильного дисплея и звукового дисплея (синтезатора речи).
Рекомендуется предоставлять специальные рабочие места для инвалидов по слуху звукоусиливающей аппаратурой и телефонами с громкоговорящей связью с учетом выполняемой трудовой функции.
Примерный перечень рекомендуемых профессий и служебных должностей для лиц с инвалидностью.
Перечень профессий и должностей, которыми могут заниматься лица с инвалидностью и рекомендации по условиям труда.