• 27366 марта ўқилди
• гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчи ўзи содир этган қилмишнинг оқибатларини англаганлигини ва етказилган зарарни бартараф этиш чораларини кўрган-кўрмаганлигини;
• жабрланувчига (фуқаровий даъвогарга) ёки гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчига бирон-бир тазйиқ бўлган-бўлмаганлигини;
• етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш билан боғлиқ масалаларни;
• гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчи, уларнинг қонуний вакиллари ярашувга розиликларини аниқлайди.
Жабрланувчи Жиноят кодексининг 661-моддасида назарда тутилган жиноятлар тўғрисидаги ишлар бўйича гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчи билан ярашган тақдирда жиноят иши Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 62-бобида белгиланган тартибда суд томонидан айблилик ҳақидаги масала ҳал қилинмасдан тугатилади.

• 27365 количество просмотров
• осознал ли подозреваемый, обвиняемый, подсудимый последствие совершенного им деяния и принял ли меры к заглаживанию причиненного вреда;
• не оказывалось ли на потерпевшего (гражданского истца) или подозреваемого, обвиняемого, подсудимого какое-либо давление;
• вопросы, связанные с возмещением причиненного вреда;
• согласие подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, их законных представителей на примирение.
Уголовное дело в случае примирения потерпевшего с подозреваемым, обвиняемым, подсудимым по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 661 Уголовного кодекса, может быть прекращено судом без решения вопроса о виновности в порядке, установленном главой 62 Уголовно-процессуального кодекса.