Қарорга мувофиқ қуйидагилар белгиланди:
• асосий воситаларни харид қилиш ва капитал таъмирлаш билан боғлиқ харажатларни жорий йилнинг 1 июлига қадар тўхтатиш (молиялаштириш бошланган чора-тадбирлар бундан мустасно) ва ушбу мақсадлар учун II чоракда режалаштирилган маблағларни қисқартириш ёки 2020 йилнинг иккинчи ярим йиллигига ўтказиш;
• коммунал хизматлар, озиқ-овқат, қоғоз ва бошқа канцелярия товарлари харид қилиш, тадбирлар ўтказиш, жорий таъмирлаш ва бошқа харажатларни қисқартириш;
• Ўзбекистон Республикаси ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида амалга оширилаётган қурилиш-монтаж ишларини молиялаштириш ҳажмини жорий йилнинг II чорагида 3,0 трлн сўмдан оширмаслик бўйича амалий чораларни кўриш;
• Иқтисодий тарақкиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда маҳаллий ҳокимликлар билан биргаликда мақбуллаштирилган маблағлар ҳисобига 2020 йилда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастуридан чиқариладиган лойиҳаларнинг манзилли рўйхатини шакллантириш.
Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, суд ва прокуратура органлари, вазирликлар ва идораларнинг солиқлар, мажбурий йиғимлар, божлар ва жарималар ҳисобидан жамланадиган бюджетдан ташқари жамғармалари ҳисобида жорий йил 16 апрель ҳолатига мавжуд қолдиқ маблағлари, шу жумладан, тижорат банкларидаги депозит ҳисоб-рақамидаги миллий ва хорижий валютадаги қолдиқ маблағларининг 50 фоизини Ўзбекистон Республикаси республика бюджетига ўтказиш белгиланди.

• 9927 количество просмотров
• расходы, связанные с приобретением основных средств и капитальным ремонтом, приостанавливаются до 1 июля текущего года, и средства, запланированные на эти цели во II квартале, сокращаются или переводятся во второе полугодие 2020 года;
• сокращаются расходы на коммунальные услуги, приобретение продовольствия, бумаги и других канцелярских товаров, проведение мероприятий, текущий ремонт и другие;
• практические меры по не превышению 3 трлн сумов размера финансирования строительно-монтажных работ, проводимых во втором квартале текущего года в рамках развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан;
• Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с соответсвующими министерствами, ведомствами и местными хокимятами формируют списки проектов, которые будут исключены из программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан за счет оптимизации средств в 2020 году.
Кроме того, 50% оставшихся средств остатков внебюджетных средств, накопленный органами государственной власти, судами и прокуратурой, министерствами и ведомствами за счет налогов, обязательных сборов, пошлин и штрафов, в том числе в национальной и иностранной валюте, на депозитных счетах в коммерческих банках по состоянию на 16 апреля 2020 года переводятся в Государественний бюджет Республики Узбекистан.