• 63933 марта ўқилди
Фермер хўжалиги — ижарага берилган ер участкаларидан фойдаланган ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотини етиштириш ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа фаолият билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъекти.
Фермер хўжалигининг фаолияти «Фермер хўжалиги тўғрисида»ги Қонун, Ер кодекси ва бошқа қонунчилик ҳужжатлари билан тартибга солинади.
Фермер хўжалиги, одатда, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда ва захира ерларида ташкил этилади. Ер участкасининг энг кам ўлчами, уни бериш шартлари ва ижара муддати ер тоифаси ҳамда хўжаликнинг ихтисослашувига қараб белгиланади.
Фермер хўжалигини ташкил этиш
Фермер хўжалигини ташкил этиш учун биринчи навбатда қонунчиликда белгиланган тартибда ер участкасига ижара ҳуқуқи олиниши керак. Хўжалик бошлиғи фермер хўжалигининг мол-мулкини шакллантиради, унинг фаолиятини ташкил қилади ва хўжалик номидан иш юритади.
Фермер хўжалиги ердан оқилона фойдаланиши, тупроқ унумдорлигини сақлаши, экологик талабларга риоя қилиши ҳамда қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлигининг белгиланган нормативлардан пасайиб кетишига йўл қўймаслиги шарт.
Фермер хўжалигига берилган ер участкаси хусусийлаштирилиши, сотилиши, гаровга қўйилиши, ҳадя қилиниши ёки айирбошланиши мумкин эмас.
Ер участкасидан фақат рухсат этилган фойдаланишнинг асосий турига мувофиқ фойдаланилади. Ердан белгиланган мақсадга зид фойдаланиш ижара ҳуқуқининг бекор қилинишига олиб келиши мумкин.
Кўп тармоқли фермер хўжалиги қишлоқ хўжалиги маҳсулотини етиштириш билан бирга:
• маҳсулотни қайта ишлаш, сақлаш ва сотиш;
• саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш;
• ишлар бажариш ва хизматлар кўрсатиш;
• қонунчиликда тақиқланмаган бошқа фаолият турлари билан шуғулланиши мумкин.
Кўп тармоқли фермер хўжаликлари реестри Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши томонидан юритилади.
Ходимлар меҳнати ва солиқлар
Фермер хўжалигида ходимларни ишга қабул қилиш меҳнат шартномаси асосида амалга оширилади. Меҳнатга ҳақ тўлаш тарафларнинг келишувига кўра пул ёки қонунчиликка мувофиқ натура шаклида белгиланиши мумкин. Иш ҳақи қонунчиликда белгиланган энг кам кафолатлардан паст бўлмаслиги керак.
Фермер хўжалиги тўлайдиган солиқлар унинг солиқ тўловчи сифатидаги мақоми, фаолият тури, ер майдони, айланмаси ва бошқа кўрсаткичларга мувофиқ Солиқ кодекси асосида аниқланади. Шунинг учун барча фермер хўжаликлари бир вақтнинг ўзида фақат айланмадан олинадиган солиқ ва ер солиғини тўлайди, деган умумий қоида қўлланмайди.
Ер ижараси ҳуқуқининг мерос қилиб қолдирилиши
Фермер хўжалиги бошлиғи вафот этганда ер участкасини ижарага олиш ҳуқуқи қонунчиликда белгиланган тартибда мерос бўйича ўтиши мумкин. Хўжалик бошлиғи меҳнат қобилиятини йўқотганда ёки бошқа асослар мавжуд бўлганда ижара ҳуқуқи қонунчилик талабларига мувофиқ хўжалик аъзоларидан бирига ўтказилиши мумкин.

• 63931 количество просмотров
Фермерское хозяйство является субъектом предпринимательства, осуществляющим производство сельскохозяйственной продукции с использованием арендованных земельных участков, а также иные виды деятельности, не запрещенные законодательством.
Деятельность фермерских хозяйств регулируется Законом «О фермерском хозяйстве», Земельным кодексом и другими актами законодательства.
Фермерское хозяйство, как правило, создается на землях сельскохозяйственного назначения и землях запаса. Минимальный размер участка, условия его предоставления и срок аренды определяются в зависимости от категории земли и специализации хозяйства.
Создание фермерского хозяйства
Для создания фермерского хозяйства необходимо прежде всего получить в установленном порядке право аренды земельного участка. Глава хозяйства формирует его имущество, организует деятельность и действует от имени фермерского хозяйства.
Хозяйство обязано рационально использовать землю, сохранять плодородие почвы, соблюдать экологические требования и не допускать снижения урожайности сельскохозяйственных культур ниже установленных нормативов.
Земельный участок, предоставленный фермерскому хозяйству, не может быть приватизирован, продан, заложен, подарен или обменен.
Земельный участок используется исключительно в соответствии с основным видом разрешенного использования. Использование земли не по назначению может повлечь прекращение права аренды.
Многопрофильное фермерское хозяйство наряду с производством сельскохозяйственной продукции вправе заниматься:
• переработкой, хранением и реализацией продукции;
• промышленным производством;
• выполнением работ и оказанием услуг;
• иными видами деятельности, не запрещенными законодательством.
Реестр многопрофильных фермерских хозяйств ведется Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана.
Труд работников и налоги
Работники принимаются в фермерское хозяйство на основании трудового договора. Оплата труда по соглашению сторон может производиться в денежной или, в предусмотренных законодательством случаях, натуральной форме. Размер оплаты не должен быть ниже установленных законодательством минимальных гарантий.
Налоги определяются с учетом статуса хозяйства как налогоплательщика, вида деятельности, площади земель, оборота и других показателей на основании Налогового кодекса. Поэтому правило о том, что каждое фермерское хозяйство обязательно одновременно уплачивает только налог с оборота и земельный налог, не является универсальным.
Наследование права аренды земли
В случае смерти главы фермерского хозяйства право аренды земельного участка может переходить по наследству в установленном законодательством порядке. При утрате главой трудоспособности или наличии других предусмотренных оснований право аренды может быть передано одному из членов хозяйства с соблюдением требований законодательства.