• 21492 марта ўқилди
Хорижий давлатларнинг ҳарбий кадрларини Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ва Миллий гвардиясининг олий ҳарбий таълим муассасаларида тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш мумкин.
Таълим бериш икки томонлама халқаро шартномалар асосида амалга оширилади. Хорижий ҳарбий кадрлар учун йиллик қабул квоталари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланади.
Қабул қандай амалга оширилади
Хорижий ҳарбий кадрларни ўқишга қабул қилиш Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ёки Миллий гвардиясига хорижий давлатнинг мудофаа ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги ваколатли органи берган мурожаат асосида режалаштирилади.
Мурожаатни бериш, уни кўриб чиқиш ва қабул қилиш тўғрисида қарор қабул қилиш муддатлари ўқиш бошланишидан камида 4 ой олдин квоталарни аниқлаш имконини берадиган тарзда белгиланади.
Хорижий ҳарбий кадрлар белгиланган тартибда кириш имтиҳонларисиз ўқишга қабул қилинади.
Эслатма: бу оддий абитуриент каби шахсан ҳужжат топшириладиган қабул эмас. Хорижий ҳарбий кадрни ўқитиш юборувчи давлатнинг тегишли ваколатли органи мурожаати ва давлатлараро ҳамкорлик асосида ташкил этилади.
Қандай таълим дастурлари мавжуд
Хорижий ҳарбий кадрларни тайёрлаш:
— бакалавриат;
— магистратура;
— ҳарбий интернатура;
— клиник ординатура;
— докторантура;
— тайёрлов ва индивидуал дастурлар;
— қайта тайёрлаш ва малака ошириш дастурлари бўйича ташкил этилиши мумкин.
Таълим кундузги шаклда олиб борилади. Зарур ҳолларда тил тайёргарлиги ташкил этилиб, хорижий ҳарбий кадрларга ўзбек ёки рус тилида таълим олиш учун тегишли кўникмалар берилади.
Таълим харажатлари
Хорижий ҳарбий кадрларга таълим бериш шартлари давлатлараро келишувга мувофиқ:
беғараз асосда;
имтиёзли асосда;
тўлов асосида ташкил этилиши мумкин.
Беғараз асосда таълим ва асосий таъминот харажатларининг белгиланган қисми Ўзбекистон Давлат бюджети ҳисобидан қопланади, айрим тураржой ва махсус тайёргарлик харажатлари юборувчи томон зиммасида бўлиши мумкин.
Имтиёзли асосда таълим харажатлари Давлат бюджети ҳисобидан, бошқа таъминот ва белгиланган қўшимча харажатлар эса юборувчи томон ҳисобидан қопланади.
Ўқишни тамомлагандан кейин
Тегишли бакалавриат таълим дастурини ўзлаштирган хорижий ҳарбий кадрга белгиланган ҳолларда дастлабки «лейтенант» ҳарбий унвони, мутахассислик тоифаси, давлат намунасидаги диплом ва кўкрак нишони берилади.
2026 йилги амалдаги таҳрирга мувофиқ, Ҳарбий хавфсизлик ва мудофаа университети Ҳарбий тиббиёт институти бакалавриатини тамомлаган хорижий ҳарбий кадрга «тиббий хизмат лейтенанти» унвони ва «ҳарбий врач» мутахассислиги берилади. Ҳарбий интернатурани тугатгач, белгиланган тартибда кейинги ҳарбий унвон ва мутахассислик гувоҳномаси берилади.

• 21491 количество просмотров
Подготовка, переподготовка и повышение квалификации иностранных военных кадров осуществляются в высших военных образовательных учреждениях Министерства обороны и Национальной гвардии Республики Узбекистан.
Обучение проводится в соответствии с двусторонними международными договорами. Ежегодные квоты для иностранных военных кадров устанавливаются Президентом Республики Узбекистан.
Прием планируется на основании обращения уполномоченного органа иностранного государства в сфере обороны или обеспечения общественной безопасности, направленного в Министерство обороны либо Национальную гвардию Узбекистана.
Сроки подачи и рассмотрения обращения устанавливаются таким образом, чтобы решение и квоты были определены не менее чем за 4 месяца до начала обучения.
Иностранные военные кадры принимаются на обучение без вступительных экзаменов.
Обратите внимание: это не обычная система поступления по личному заявлению. Обучение иностранного военнослужащего организуется через уполномоченный орган направляющего государства в рамках межгосударственного сотрудничества.
Программы обучения
Подготовка может осуществляться по программам:
— бакалавриата;
— магистратуры;
— военной интернатуры;
— клинической ординатуры;
— докторантуры;
— подготовительным и индивидуальным программам;
— переподготовки и повышения квалификации.
Обучение проводится по дневной форме. При необходимости организуется языковая подготовка для обучения на узбекском или русском языке.
Расходы на обучение
В зависимости от межгосударственных договоренностей обучение может осуществляться:
на безвозмездной основе;
на льготной основе;
на платной основе.
При безвозмездной форме расходы на обучение и предусмотренное обеспечение финансируются в установленной части из Государственного бюджета Узбекистана, а отдельные расходы на проживание и специальную подготовку могут оплачиваться направляющей стороной.
При льготной форме расходы на обучение финансируются из Государственного бюджета, а установленное обеспечение и дополнительные расходы возлагаются на направляющую сторону.
После окончания обучения
Иностранному военнослужащему, освоившему соответствующую программу бакалавриата, в предусмотренных случаях присваивается первоначальное воинское звание «лейтенант», соответствующая квалификация, выдаются диплом государственного образца и нагрудный знак.
В действующей редакции 2026 года выпускникам бакалавриата Военно-медицинского института Университета военной безопасности и обороны присваивается звание «лейтенант медицинской службы» и квалификация «военный врач». После военной интернатуры предоставляются установленное очередное звание и свидетельство по специальности.