• 17003 марта ўқилди
Ахборот технологиялари ва компьютер дастурлаш соҳасида ёш мутахассисларни мақсадли ўқитишни қўллаб-қувватлаш ва уларни кейинчалик ишга жойлаштириш механизми жорий этилади.
Қуйидагилар ташкил этилди:
• АТ “Алоқабанк” ҳузурида масъулияти чекланган жамият шаклида Венчур жамғармаси;
• масъулияти чекланган жамият шаклида “IT-билимларни ривожлантириш маркази”.
Ахборот технологиялари ва компьютер дастурлаш соҳасида кейинги 5 йил ичида 100 минггача ёш мутахассисларни тайёрлаш, шунингдек, уларни кейинчалик ишга жойлаштиришда кўмаклашиш Марказнинг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
Шунга кўра, ҳар йили 5 йил ичида мутахассисларнинг соҳада мақсадли тайёрланишини ва уларнинг стартап-лойиҳаларини молиялаштиришни ташкил этиш учун Марказга 50 млрд сўм миқдорида амалдаги қайта молиялаштириш ставкасининг ярмидан ошмаган ҳолда қарз ажратилади ва у кейинги 5 йил ичида босқичма-босқич қайтарилади.
Вазирлик ва ташкилотлар эҳтиёжидан келиб чиқиб, Марказ томонидан танланган таълим ташкилотлари ўртасида ҳар йили белгиланган мақсадли параметрлар доирасида буюртма шакллантирилади.
Таълим ташкилотларида мақсадли ўқиш учун 16 ёшдан 35 ёшгача бўлган Ўзбекистон фуқароси номзод бўлади.
Номзодлар Марказ томонидан таълим ташкилотлари билан биргаликда танлов асосида танланади.
Танлаб олинган номзодлар (стипендиатлар) Марказ билан уларнинг истиқболдаги даромадларини улуш тарзида тақсимлаш тўғрисидаги шартномани (Income Share Agreement) тузади, унга кўра ахборот технологиялари ва компьютер дастурлаш соҳасида уларнинг ўқишини тўлашга мақсадли қарз тақдим этилади.
Стипендиатлар ўқишни тугатгандан сўнг мақсадли қарз ва ушбу қарз бўйича фоизларни қайтаришга мажбур.

• 17005 количество просмотров
Будет внедрен механизм поддержки целевого обучения молодых специалистов в области информационных технологий и компьютерного программирования и их последующего трудоустройства.
Были установлены:
• Венчурный фонд в форме общества с ограниченной ответственностью при АО «Алокабанк»;
•  «Центр развития IT-знаний» в форме общества с ограниченной ответственностью.
Одна из основных задач Центра - подготовить до 100 000 молодых специалистов в области информационных технологий и компьютерного программирования в течение ближайших 5 лет, а также оказать содействие в их последующем трудоустройстве.
Соответственно, Центр будет получить заем в размере 50 млрд сумов ежегодно сроком на 5 лет для организации целевого обучения на местах и ​​финансирования своих стартап-проектов, не превышающий половину текущей ставки рефинансирования, которая будет постепенно выплачиваться в течение следующих 5 лет.
Исходя из потребностей министерств и организаций, между выбранными Центром образовательными учреждениями формируется заказ в соответствии с установленными ежегодно целевыми параметрами.
Граждане Узбекистана в возрасте от 16 до 35 лет имеют право на целевое обучение в образовательных учреждениях.
Кандидаты отбираются Центром на конкурсной основе совместно с образовательными учреждениями.
Отобранные кандидаты (стипендиаты) заключают с Центром соглашение о разделе доходов, которое предусматривает получение целевого кредита на оплату их обучения в области информационных технологий и компьютерного программирования.