• 26644 марта ўқилди
Қўллаб-қувватлаш чоралари хорижга меҳнат миграциясига чиққан Ўзбекистон фуқароларининг мамлакатдаги ижтимоий ҳимояга муҳтож оила аъзоларига берилади.
Ёрдам олиш учун меҳнат миграциясига чиққан фуқаро миграциянинг электрон дастурий мажмуасида рўйхатдан ўтган бўлиши керак. Амалда фуқароларни хорижда ишга жойлаштириш ва улар ҳақидаги маълумотларни юритиш «Xorijda ish» меҳнат миграцияси электрон мажмуаси орқали амалга оширилади.
Меҳнат мигранти — хорижий давлатда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Ўзбекистондан чиққан фуқаро.
Қачон 2 БҲМ миқдорида ёрдам берилади?
Боқувчиси хорижга меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва Ижтимоий реестрга киритилган оилага ҳоким ёрдамчисининг ёзма тавсияси асосида БҲМнинг 2 баравари миқдорида бир марталик моддий ёрдам берилади.
Бир марталик моддий ёрдам — белгиланган талабларга жавоб берувчи оилага бир марта тўланадиган пул маблағи.
Ногиронлиги бўлган оила аъзосига қандай ёрдам бор?
Меҳнат мигрантининг ногиронлиги бўлган оила аъзоси:
• «Ёшлар дафтари»дан бирига киритилган бўлса, дори-дармон, ногиронлик аравачаси, эшитиш аппарати ёки ортопедик маҳсулот харид қилиш учун БҲМнинг 5 баравари миқдорида бир марталик ёрдам олиши мумкин. Ёрдам ҳоким ёрдамчисининг ёзма тавсиясига асосан берилади.
Санаторийга бепул йўлланма кимга берилади?
Меҳнат мигрантининг Ўзбекистонда у билан бирга истиқомат қилувчи:
• пенсия ёшига етган;
• I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган оила аъзосига касаба уюшмалари тизимидаги санаторий ёки профилактик даволаниш муассасасига бир марталик бепул йўлланма берилиши мумкин.
Мигрантнинг фарзандига оромгоҳ йўлланмаси бериладими?
Меҳнат мигрантининг фарзанди Ижтимоий реестрга ёки «Темир дафтар», «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари»дан бирига киритилган бўлса, маҳалладаги ёшлар етакчисининг тавсияси асосида мавсумий болалар оромгоҳига бепул йўлланма олиши мумкин.
Ёрдам олиш учун қандай мурожаат қилинади?
Талабгор электрон миграция тизими орқали мурожаат қилади. Амалда ташқи меҳнат миграцияси соҳасидаги хизматлар Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги ва «Xorijda ish» мажмуаси орқали юритилади.
Мурожаат келиб тушгач:
• талабларга мувофиқлик беш кун ичида идоралараро электрон маълумотлар орқали текширилади;
• талабгордан ахборот тизимларида мавжуд қўшимча ҳужжатлар талаб қилинмайди;
• ҳоким ёрдамчиси ёки ёшлар етакчисининг тавсияси олинади;
• талабларга жавоб берувчилар рўйхати ҳар ойнинг 25-санасигача Касаба уюшмалари федерациясига тақдим этилади.
Ёрдам маблағлари қаердан ажратилади?
Моддий ёрдамлар, санаторий ва болалар оромгоҳи йўлланмалари Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси маблағлари ҳисобидан ҳар йили ажратилади.
Рад этиш ёки хизмат кўрсатмасликдан норози шахс Миграция агентлигига, юқори турувчи органга ёки судга мурожаат қилиши мумкин.

• 26647 количество просмотров
Меры поддержки предоставляются проживающим в Узбекистане социально нуждающимся членам семей граждан, выехавших за рубеж для трудовой деятельности.
Для получения помощи трудовой мигрант должен быть зарегистрирован в электронной миграционной системе. В настоящее время учет граждан и организованное трудоустройство за рубежом осуществляются через электронный комплекс трудовой миграции «Xorijda ish».
Трудовой мигрант — гражданин Узбекистана, выехавший для временной трудовой деятельности в иностранном государстве.
Когда выплачивается помощь в размере 2 БРВ?
Семье, включенной в Социальный реестр, кормилец которой выехал за рубеж в целях трудовой миграции, на основании письменной рекомендации помощника хокима предоставляется единовременная материальная помощь в размере 2 БРВ.
Единовременная материальная помощь — денежная выплата, предоставляемая один раз семье, соответствующей установленным требованиям.
Какая помощь предоставляется члену семьи с инвалидностью?
Член семьи трудового мигранта с инвалидностью, включенный:
• в Социальный реестр;
• либо «Ёшлар дафтари», может получить единовременную помощь в размере 5 БРВ на приобретение лекарств, кресла-коляски, слухового аппарата или ортопедического изделия. Помощь предоставляется на основании письменной рекомендации помощника хокима.
Кому выдается бесплатная санаторная путевка?
Члену семьи трудового мигранта, совместно проживающему с ним в Узбекистане и являющемуся:
• лицом пенсионного возраста;
• лицом с инвалидностью I или II группы, может быть предоставлена единовременная бесплатная путевка в санаторное или профилактическое учреждение системы профсоюзов.
Предоставляется ли путевка ребенку мигранта?
Если ребенок трудового мигранта включен в Социальный реестр либо в «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» или «Ёшлар дафтари», на основании рекомендации молодежного лидера махалли ему может быть предоставлена бесплатная путевка в сезонный детский лагерь.
Как подать заявление на получение помощи?
Заявитель обращается через электронную миграционную систему. В настоящее время услуги в сфере внешней трудовой миграции предоставляются Агентством по миграции при Кабинете Министров с использованием комплекса «Xorijda ish».
После поступления обращения:
• соответствие требованиям проверяется в течение пяти дней посредством межведомственного электронного обмена;
• дополнительные документы, имеющиеся в информационных системах, у заявителя не запрашиваются;
• получается рекомендация помощника хокима или молодежного лидера;
• список соответствующих требованиям лиц ежемесячно до 25-го числа направляется Федерации профсоюзов.
За счет каких средств предоставляется помощь?
Материальная помощь, санаторные и детские путевки ежегодно предоставляются за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана.