Ўзбекистонда Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернати ташкил этилади -  Zamin.uz, 25.09.2021
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган Туризм ва спорт вазирлиги тизимига кирадиган Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернати ташкил этилади.
• спорт мактабларида ҳамда спортнинг ўйин турлари ва енгил атлетика бўйича ихтисослаштирилган спорт мактабларида велоспорт турлари бўйича қўшимча 25 та бўлимлар;
• Бухоро, Қарши, Навоий ва Термиз олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларида велоспорт турлари бўйича бўлимлар.
• Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернати ўқувчиларининг умумий контингенти 100 нафарни ташкил қилади;
• Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернати ўқувчиларига олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказлари ўқувчилари учун белгиланган суткалик озиқ-овқат нормаси татбиқ этилади;
• Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернатига велоспорт турлари бўйича белгиланган синов имтиҳонлардан муваффақиятли ўтган ўқувчилар 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб ҳар йили 6 — 11-синфларга қабул қилинади;
• Республика велоспорт маҳорат мактаб-интернати раҳбарияти, тренерлари, спортчилари ва бошқа ходимлари меҳнатини рағбатлантириш Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 21 декабрдаги 275-сон ва 276-сон ҳамда 2010 йил 23 сентябрдаги 211-сон қарорларига мувофиқ амалга оширилади.
Ўзбекистон велоспорт федерацияси ҳузурида Ўзбекистон профессионал велосипедчилар спорт клуби ташкил қилинади.
Клубнинг вазифалари:
а) қуйидагилар Клубнинг асосий вазифалари ва фаолияти йўналишлари ҳисобланади:
велоспортнинг барча турлари бўйича нуфузли халқаро мусобақаларда иштирок этиш орқали Олимпия ва Паралимпия, Осиё ва Параосиё ўйинларида қатнашиш ҳуқуқини берувчи лицензияларни қўлга киритиш;
республика барча ҳудудларида велоспорт турларини жадал ривожлантириш бўйича барча зарур чораларни кўриш;
велоспорт турлари бўйича хусусий клубларни халқаро мусобақаларда иштирок этишга жалб қилиш, уларга ташкилий ва амалий ёрдам кўрсатиш;
халқаро мусобақалар ва бошқа тадбирларда иштирок этиш орқали умумжаҳон «Nation Brands» халқаро рейтингида «Uzbekistan» миллий брендининг рейтинг поғоналаридаги ўрнини юқори кўтаришда иштирок этиш ва бошқалар.

• 8448 количество просмотров
С 2022/2023 учебного года будет создана Республиканская школа-интернат велоспортивного мастерства, входящая в систему Министерства туризма и спорта, финансируемая за счет средств Государственного бюджета.
• дополнительно 25 отделений по видам велоспорта в спортивных школах и специализированных спортивных школах по игровым видам спорта и легкой атлетике;
• отделения по видам велоспорта в Бухарском, Каршинском, Навоийском и Термезском центрах по подготовке к олимпийским и паралимпийским видам спорта.
• общий контингент учащихся Республиканской школы-интерната велоспортивного мастерства составляет 100 человек;
• на учащихся Республиканской школы-интерната велоспортивного мастерства распространяется суточная норма питания, установленная для учащихся центров по подготовке к олимпийским и паралимпийским видам спорта;
• начиная с 2022/2023 учебного года ежегодно учащиеся, успешно сдавшие установленные по видам велоспорта экзамены, принимаются в в 6 — 11-е классы Республиканской школы-интерната велоспортивного мастерства;
• стимулирование труда руководителей, тренеров, спортсменов и других работников Республиканской школы-интерната велоспортивного мастерства осуществляется в соответствии с постановлениями Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 и № 276, а также от 23 сентября 2010 года № 211.
Будет образован Спортивный клуб профессиональных велосипедистов Узбекистана при Федерации велоспорта Узбекистана.
а) основными задачами и направлениями деятельности Клуба являются:
• получение лицензий на право участия в Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Параазиатских играх посредством участия в престижных международных соревнованиях по всем видам велоспорта;
• принятие всех мер, необходимых для ускоренного развития видов велоспорта в регионах республики;
• привлечение частных клубов по видам велоспорта к участию в международных соревнованиях, оказание им организационной и практической помощи;
• принятие участия в улучшении рейтинговой позиции национального бренда «Uzbekistan» в международном рейтинге национальных брендов мира «Nation Brands» посредством участия в международных соревнованиях и других мероприятиях;
б) источниками финансирования деятельности Клуба являются:
• средства, выделяемые из Государственного бюджета на реализацию государственных программ развития физической культуры и спорта;
• средства Фонда поддержки туризма и спорта;
• доходы, поступающие от осуществления хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе;