• 29901 марта ўқилди
Хорижий давлатларнинг олий аттестация органлари томонидан 1992 йил 1 январгача фуқароларга берилган фан доктори ва номзоди дипломлари, профессор, доцент ва катта илмий ходим шаҳодатномалари Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ҳақиқий ҳисобланади.
Хорижий давлатлар аттестация органлари томонидан 1992 йил 1 январдан кейин Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳамда Ўзбекистон Республикасида доимий яшаб ва ишлаб турган чет эл фуқароларига фан доктори ва номзоди илмий даражалари берилгани ҳақидаги ҳужжатлар, шунингдек, хорижий давлатларда фалсафа доктори (PhD) ва унга тенглаштирилган илмий даражалар олинганлиги ҳақидаги ҳужжатлар, Олий аттестация комиссияси томонидан нострификацияланади (қайта аттестациядан ўтказиш асосида тенглаштирилади).
Ваколатли орган: Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси.
• Талабгор иш жойидан (агар у ишлаётган бўлса) муассаса раҳбари имзолаган йўлланма хат ёки талабгорнинг имзоси нотариал тасдиқланган аризаси (1 нусха). Хатда (аризада) талабгорнинг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва жойи, иш жойи ва лавозими, шунингдек, қачон ва қайси давлатда илмий даража дипломини олганлиги, илмий даражанинг расмий номи, хорижда олинган ҳужжатнинг берилган куни, серияси ва рақами, диссертация мавзуси, қайси ихтисослик бўйича ҳимоя қилганлиги ҳақидаги маълумотлар кўрсатилади.
• Муассаса раҳбарининг тегишли ихтисослашган кенгашга мурожаатномаси (аспирант ва докторантлар учун эса – уларни чет элда олий ўқув юртидан кейинги таълим институтларида ўқишга юбориш учун буйруқ) нусхаси ҳамда агар илмий иш Ўзбекистонда тайёрланган бўлса – ОАК ушбу диссертациянинг хорижий давлатларда ҳимоя қилинишига рухсат бериб, хорижий давлатлар аттестация органларига юборган йўлланма хатининг нусхаси.
• Илмий даража дипломи (нусхаси олиниб, асли қайтарилади).
• Талабгорнинг иш жойидан тасдиқланган ёки унинг имзоси қўйилган ходимларни ҳисобга олиш бўйича шахсий варақаси (талабгор паспортининг нусхаси илова қилинади).
• Диссертация ҳимояси ўтган муассасанинг ҳамда ихтисослик номининг илмий котиб (агар у ишлаётган бўлса) имзоси билан тасдиқланган ёки талабгор томонидан имзоланган давлат тилидаги (лотин графикаси ҳарфлари билан) ва инглиз тилидаги шакллари.

• 29919 количество просмотров
Дипломы о присуждении ученой степени доктора и кандидата наук, аттестаты о присвоении ученого звания профессора, доцента и старшего научного сотрудника, выданные органами высшей аттестации зарубежных стран до 1 января 1992 года, являются действительными на территории Республики Узбекистан.
Документы об ученых степенях доктора и кандидата наук, выданные гражданам Республики Узбекистан или гражданам зарубежных стран, постоянно проживающим и работающим в Республике Узбекистан, органами аттестации зарубежных стран после 1 января 1992 года, а также документы об ученой степени доктора философии (PhD) или других приравненных к ней ученых степенях, полученных в зарубежных государствах, подлежат нострификации (установлению эквивалентности на основе переаттестации) Высшей аттестационной комиссией.
Уполномоченный орган: Высшая аттестационная комиссия при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
• сопроводительное письмо по месту работы претендента (если он работает) за подписью руководителя учреждения или заявление с нотариально заверенной подписью претендента (1 экземпляр);
• копия обращения руководителя учреждения в Совет по защите диссертации (для аспирантов и докторантов – копия приказа о направлении их на обучение в институтах послевузовского образования за рубежом), а также копия сопроводительного письма, выданного ВАК и адресованного в аттестационные органы зарубежных стран с разрешением защиты данной диссертационной работы в зарубежных странах, если научная работа подготовлена в Республике Узбекистан;
• диплом об ученой степени (снимается копия, подлинник возвращается);
• справка-объективка, утвержденная по месту работы претендента (если он работает) или с подписью претендента (прилагается копия паспорта претендента);
• заверенное ученым секретарем (если он работает) или подписанное претендентом место защиты и наименование специальности на государственном (буквами латинской графики) и английском языках;