Таълим уларнинг индивидуал имкониятлари ва эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда:
Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болалар учун мактабгача таълим ташкилотлари ва мактабларда инклюзив таълим ташкил этилади.
Инклюзив ёки бошланғич таянч коррекцион синфга қабул қилиш психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаси ҳамда ота-она ёки унинг ўрнини босувчи шахснинг розилиги асосида амалга оширилади.
Таълим ташкилотида боланинг ҳаракатланиши, ўқиши ва зарур махсус воситалардан фойдаланиши учун шароит яратилиши керак.
Профессионал ва олий таълим
Махсус шарт-шароитларга муҳтож шахслар учун профессионал таълим махсус дастурлар ва мослаштирилган ўқув шароитлари асосида ташкил этилади.
Олий таълим ташкилотларида ногиронлиги бўлган шахслар учун абитуриентларни қабул қилиш умумий сонига нисбатан 2 фоиз миқдорида қўшимча давлат гранти квотаси ажратилади.
Қўшимча квотада қуйидагилар иштирок этади:
• ногиронлиги бўлган болалар.
Улар белгиланган ҳужжатларни тақдим этади ва кириш имтиҳонларида иштирок этади.
Қўшимча квота бўйича қабул
Абитуриент қўшимча квота бўйича ўқишга қабул қилинмаса, тўплаган бали билан тегишли таълим йўналиши бўйича умумий танловда ҳам иштирок этади.
Кўзи ожизлар тоифаси ва ногиронлиги бўлган шахслар учун ажратилган квота доирасида давлат гранти асосида ўқиётган талабаларнинг ўқишини мос ёки турдош таълим йўналишига давлат гранти асосида кўчиришга рухсат этилади.
Даволанаётган болаларнинг таълими
Стационар даволаш, профилактика ёки реабилитация муассасаларида узоқ муддат даволанаётган ногиронлиги бўлган болалар учун ўқув машғулотлари мазкур муассасаларда ташкил этилади.

• 27375 количество просмотров
Лица с инвалидностью имеют право получать образование и профессиональную подготовку на всех уровнях.
С учетом индивидуальных возможностей и потребностей обучение может быть организовано:
• индивидуально на дому;
• в дистанционной или иной адаптированной форме.
Дошкольное и общее среднее образование
Для детей с особыми образовательными потребностями в дошкольных организациях и школах организуется инклюзивное образование.
Прием в инклюзивный или начальный опорный коррекционный класс осуществляется на основании заключения психолого-медико-педагогической комиссии и с согласия родителей либо лиц, их заменяющих.
В образовательной организации должны быть созданы необходимые условия для передвижения, обучения и использования специальных средств.
Профессиональное и высшее образование
Для лиц, нуждающихся в специальных условиях, профессиональное образование организуется на основе адаптированных программ и специальных условий обучения.
В организациях высшего образования для лиц с инвалидностью выделяется дополнительная квота государственного гранта в размере 2 процентов от общего количества приема абитуриентов.
В дополнительной квоте участвуют:
Прием осуществляется по результатам вступительных испытаний при наличии установленных документов.
Абитуриенты, не принятые по дополнительной квоте, участвуют с набранными баллами в общем конкурсе по соответствующему направлению образования.
Студентам, обучающимся по государственному гранту в рамках квоты для незрячих и лиц с инвалидностью, разрешается перевод на соответствующие или родственные направления с сохранением государственного гранта.
Обучение детей в период лечения
Для детей с инвалидностью, проходящих длительное лечение в стационарных лечебных, профилактических или реабилитационных учреждениях, учебные занятия организуются непосредственно в этих учреждениях.