— чақирилишни кечиктириш ёки чақирилишдан озод бўлиш ҳуқуқига эга бўлмаган;
Хизмат ҳудудий принцип асосида ташкил этилиб, хизмат даврида бир марта бир ойлик ҳарбий йиғинни ўташ назарда тутилади.
Умумий тартибда хизматга олинган шахс Мудофаа вазирлигининг махсус ҳисобварағига белгиланган пул бадалини тўлайди. Тўлов шартлари Мудофаа вазирлиги билан тузиладиган шартномада белгиланади.
Пул бадали хизматга олингандан кейин 1 йил мобайнида, томонлар келишувига кўра бир йўла ёки босқичма-босқич тўланиши мумкин.
2026 йилдан кимлар бепул ўтайди
2026 йил 1 февралдан Камбағал оилалар реестрига киритилган оилалар ёшлари учун сафарбарлик чақируви резервидаги ҳарбий хизматни бепул ўташ тартиби жорий этилди.
Шу билан бирга, ушбу хизмат учун аввал «Ёшлар дафтари» орқали субсидия ажратиш тартиби бекор қилинди.
Эслатма: Камбағал оилалар реестрига киритилган оила ёши учун хизмат тўловини аввал ўзи тўлаб, кейин субсидия талаб қилиш эмас, бепул ўташ механизми амал қилади.
Йиғиндан кейин
Белгиланган ҳарбий йиғинни ўтаган шахс Қуролли Кучлар резервига ўтказилади. Умумий тўловли тартибда белгиланган бадални тўлаган ва ҳарбий йиғинни ўтаган шахс муддатли ҳарбий хизматга чақирилишдан озод қилинади.
Ишлайдиган шахс учун кафолат
Ҳарбий йиғин даврида, йиғин жойига бориш ва қайтиш вақти билан бирга, ходимнинг иш жойи (лавозими) сақланади.
Чақирув ҳақидаги маълумотнома олинган кундан ҳарбий йиғиндан қайтгунига қадар меҳнат шартномасини иш берувчи ташаббуси билан бекор қилишга, ташкилот тугатилган ҳолатдан ташқари, йўл қўйилмайди.

— не имеющие права на отсрочку или освобождение от призыва;
Служба организуется по территориальному принципу и предусматривает однократное прохождение месячных военных сборов в течение периода службы.
По общему порядку гражданин уплачивает установленный денежный взнос на специальный счет Министерства обороны. Условия платежа определяются договором, заключаемым с Министерством обороны.
Взнос может быть уплачен в течение одного года после зачисления — единовременно либо поэтапно по соглашению сторон.
Кто проходит службу бесплатно с 2026 года
С 1 февраля 2026 года для молодежи из семей, включенных в Реестр бедных семей, введено бесплатное прохождение службы в мобилизационном призывном резерве.
Одновременно отменен прежний порядок выделения через фонды «Молодежной тетради» субсидии на покрытие этого взноса.
Обратите внимание: для молодежи из семей Реестра бедных семей речь идет уже не о самостоятельной оплате взноса с последующей компенсацией, а именно о механизме бесплатного прохождения службы.
После военных сборов
Гражданин, прошедший установленный месячный сбор, переводится в резерв Вооруженных Сил. При общем платном порядке лица, уплатившие установленный взнос и прошедшие сборы, освобождаются от призыва на срочную военную службу.
Гарантии для работающих граждан
На время военных сборов, включая время проезда к месту их проведения и обратно, за работником сохраняется место работы (должность).
С момента получения документа о направлении на сборы и до возвращения с них трудовой договор, как правило, не может быть расторгнут по инициативе работодателя, кроме случая ликвидации организации.